DPS LUBUCZEWO DPS LUBUCZEWO

Szukaj:Szukaj: »

,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”

Stowarzyszenie ,,Zacisze” działające przy Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie realizuje projekt pod nazwą: ,,WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Słupsku i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku. Projekt finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zadanie pod nazwą ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER' dotyczy działań związanych z poezjoterapią - leczeniem przy pomocy wierszy. To jedna z technik arteterapeutycznych, dających wsparcie osobom niepełnosprawnym. Realizowany projekt to również zwiększenie dostępności usług online, popularyzacja zdalnej promocji kultury, jak i promocja sztuki wytworzonej przez osoby z niepełnosprawnościami. Wśród uczestników zadania są osoby niepełnosprawne zarówno z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie jak i z zaprzyjaźnionych placówek wspierających osoby niepełnosprawne.

I ETAP ZADANIA- PLENER MALARSKI - DPS LUBUCZEWO- 06 PAŹDZIERNIK 2020

ROZPOCZYNAMY !!!!! ,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER'. Każdemu człowiekowi towarzyszą różne emocje – od radości, poprzez strach, a skończywszy na złości. Pojawiają się tak niespodziewanie, aby później zniknąć lub ustąpić miejsca innym. Zachęcają nas do różnych działań, dają ekscytację, pozwalają rozpoczynać nowe wyzwania. Są wszędzie – znajdziemy je także w sztuce, zatrzymane w wyjątkowych dziełach osób niepełnosprawnych. Malarską formą wyrażenia siebie otwieramy konkurs ,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” wśród uczestników zadania ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”. Plener malarski inspirowany wierszami osób niepełnosprawnych, pozwoli uczestnikom konkursu z zaprzyjaźnionych placówek- wszystkie refleksje wynikające z treści wierszy przenieść pędzlem na płótno. Tematem do dzieł plastycznych naszego Domu była fraszka pt. WIELKOŚĆ W PROSTOCIE, napisana przez jedną z naszych mieszkanek Panią Dorotę. Stąd też nasze prace przedstawiają kwiaty, o których mowa w wierszu i oczywiście wspomnianą Państwu w poprzednim poście- RÓŻĘ.
 
,,WIELKOŚĆ W PROSTOCIE' (FRASZKA), AUTOR- DOROTA SMARDZEWSKA
Raz się róża nadobna
Chwaliła wszem i z osobna
„Ja królowa wśród kwiatów
Ładniejsza od bławatów
Kiedy rozkwitnę, uwodzę upojnym zapachem
Jestem piękna, elegancka i mam klasę”
Na co rzekła lilia: „Ja wyższa od ciebie
Mnie ogrzewa słońce bliżej na niebie
Mnie stawiają w wazonach przed ołtarze
Moja misja dla Pana Boga jest w darze”
Na to odezwał się tulipan: „A we mnie jest siła
Tylko ja się trzykrotnie rozwijam”
* * *
Pod płotem rosła stokrotka, nie miała się czym pochwalić
Zazdrościła tym kwiatom, chciała się oddalić...
* * *
Zobaczył to płot i się odezwał:
„Jesteś skromna,
to twoja WIELKOŚĆ, nie jesteś ułomna
Kiedy tamte kwiaty ktoś zerwie, ty zostaniesz
Będziesz cieszyć ludzi nad ranem
Kiedy tamte kwiaty na śmietniku już zwiędną
To od ciebie owady będą czerpać przyjemność”

PLENER MALARSKI ONLINE W ZAPRZYJAŹNIONYCH JEDNOSTKACH POMOCY SPOŁECZNEJ - PAŹDZIERNIK 2020

SOSW W DAMNICY

ŚDS W GARDNIE WIELKIEJ

ZOLP W KOBYLNICY

DPS W MACHOWINKU

DPS W MACHOWINIE

ŚDS W MOTARZYNIE

ŚDS W POTĘGOWIE

ŚDS W RUMSKU

WTZ W SYCEWICACH

FILM - PLENER MALARSKI - ONLINE

II ETAP - SPOTKANIE ONLINE DKK - 07 PAŻDZIERNIK 2020

Dnia 07.10.2020 nasi mieszkańcy uczestniczyli w konfrontacjach artystycznych osób z niepełnosprawnościami w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z Objazdy. Był to drugi etap podjętych działań z zakresu KONKURSU,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”. Moderatorem działania była Biblioteka Publiczna w Objeździe i wspaniała prowadząca Pani bibliotekarka Alicja Mieliwódzka, za co serdecznie - dziękujemy!!! Popularyzowanie czytelnictwa, jak również omawianie autorskich wierszy naszej mieszkanki Pani Doroty Smardzewskiej i promowanie jej twórczości, było celem spotkania online naszych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie z uczestnikami z Dyskusyjnego Klubu Książki w Objeździe oraz mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Machowinie.

POŁĄCZENIE ONLINE W TRAKCIE SPOTKANIA DKK Z DPS W MACHOWINIE

III ETAP ZADANIA - CIĄG KILKU SPOTKAŃ - ZAJĘCIA EDYTORSKIE - OD 08.10.2020 do 23.10.2020

Od kilku dni w naszym Domu trwają zajęcia edytorskie. Mieszkańcy   w ramach trzeciego etapu KONKURSU ,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER” uczą się pisania tekstów w programach tekstowych zainstalowanych na tabletach i komputerach. W trakcie tych zajęć, które przełamują strach przed urządzeniami mobilnymi, wypełniają wolny czas oraz rozwijają zainteresowania - Mieszkańcy przepisują wybrane wiersze swojej koleżanki Pani Doroty, uczą się je deklamować odpowiednią intonacją głosową, stosowną do treści wierszy.

 

JEDNO Z KOLEJNYCH SPOTKAŃ EDYTORSKICH

KOLEJNE Z WIELU SPOTKAŃ EDYTORSKICH

IV ETAP - NAGRANIA DO PŁYTY Z WIERSZAMI MIESZKANKI DPS W LUBUCZEWIE

OD 26.10- DO 29.10.2020

Kontynuujemy realizację KONKURSU ,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”. W ramach, którego odbyły się zajęcia z emisji głosu, szkolenia dykcji i poprawnej wymowy. Efekt końcowy tych zajęć to nagranie płyty z wierszami Pani Doroty Smardzewskiej, które recytowane są przez osoby niepełnosprawne.

WYDANIE PŁYTY Z WIERSZAMI

V ETAP ZADANIA

Promocja wybranych wierszy Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie -zapowiedź wydania tomiku wierszy Pani doroty Smardzewskiej. Popularyzacja twórczości osób z niepełnosprawnościami, realizacja pasji,  pobudzanie do działania i wykorzystywania własnych zasobów, jak również poezjoterapia.

Promocja tomiku na

https://www.facebook.com/dps.lubuczewo.98/videos/186918042973508

oraz

https://youtu.be/VKlwOaRMIvU

https://www.facebook.com/NiepelnosprawniSlupsk/

.

WYDANIE TOMIKU WIERSZY ( VI ETAP ZADANIA)

Mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, pani Dorota Smardzewska, dzięki zaangażowaniu wielu osób, wydała w ramach konkursu „Wspieranie wykonania w 2020 roku zadań publicznych z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych” zadanie „Kultura literacka bez barier” ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Słupsku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych swój tomik poezji pt. „Podniosłam się z popiołów”. Ze względu na stan epidemii spotkanie mogło odbyć się dopiero teraz. Były gratulacje, radość, tort i łzy wzruszenia. Czekamy na polepszenie sytuacji i promocję wierszy pani Doroty w szerszym gronie. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszej Mieszkanki i czekamy na kolejne wiersze.

© Copyright DPS LUBUCZEWO, All Rights Reserved. Szablon strony: GRX.pl

    Zaloguj się    

Mapa strony