![]() |
DPS LUBUCZEWO DPS LUBUCZEWO |
Wybiła godzina 00:00 !!! Szampańska zabawa w DPS w Lubuczewie !!! Pani Dyrektor - Monika Bill złożyła dziś życzenia na Nowy Rok 2022: wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia, szczęścia na każdy dzień, uśmiechu na twarzy i wspaniałej zabawy – wszystkim Mieszkańcom Domu i pracownikom. Tańce i huczna zabawa nie mają końca !!!
Święta, Święta i po Świętach.
Czy już o nich nikt nie pamięta?
Gdy Sylwester już za pasem,
wciąż będziemy cieszyć się magicznym czasem.
Dom świątecznie ustrojony
znów rozjaśni Nowy Rok,
bo w tych Świętach jest moc zaklęta
co obdarzy wszystkich Nas
w: miłość, radość i nadzieję,
która będzie trwać przez cały 2022 rok.
Mieszkańcy , którzy uczestniczyli w nagrywaniu sztuki pt. 'Mały Książę i Róża - historia prawdziwa', zostali dziś nagrodzeni. Dziękujemy Fundacji 'Uwierzcie w Nas' za uhonorowanie naszych Mieszkańców, którzy wzięli udział w Przeglądzie Twórczości Osób, Którym Wędruje Się Trochę Trudniej - Kołobrzeg 2021, przedstawiając w/w sztukę. Gorąco gratulujemy Naszym Mieszkańcom i cieszymy się, że zawsze chętnie uczestniczą w zajęciach teatralnych.
Dziękujemy! Dziękujemy! Dziękujemy! Wielkie podziękowania dla Mikołaja – Pana Dariusza Kloskowskiego i całej Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” za wniesienie w serca naszych Mieszkańców dużo radości, miłości i wiary w dobroć. Piątkowy wieczór z Mikołajem spełnił marzenia Mieszkańców. Podarunki, które przywiózł dostarczyły wspaniałych emocji i niezapomnianych wrażeń, a na twarzach Mieszkańców rozpromieniał uśmiech na długo. Jeszcze raz gorąco dziękujemy !!!!
Gdzie zawitały Anioły Świąteczne ??? Na terapię zajęciową w DPS w Lubuczewie !!! Szyte ręcznie przez Mieszkańców Domu, wspólnie z terapeutkami, w najbliższym czasie będą nieść życzenia i szczęście naszym przyjaciołom na najbliższe Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2022.
Czasami wystarczy nawet niewielki gest by móc uwierzyć, że dobro i życzliwość okala Nasz Dom swoimi magicznymi skrzydłami. Dziś tymi skrzydłami aniołów, które przyniosły nam radość i podarowały prezenty pełne słodkości naszym Mieszkańcom , były dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bierkowie. W imieniu Mieszkańców pragniemy podziękować Społeczności Uczniowskiej oraz Dyrektorowi - Panu Krzysztofowi Plebanek i Paniom Elżbiecie Wieliczko, Żanecie Komorowskiej oraz całemu Gronu Pedagogicznemu za okazane serce.
Nie wiemy jak Wam, ale u nas czas do świąt biegnie bardzo szybko. Nie tak dawno zaczynaliśmy odliczanie dni do świąt, a dzisiaj pozostało ich już tylko 9! My już żyjemy tymi świętami. Porządki, dekoracje, prezenty, pierniczki, przygotowywanie świątecznego wystroju. My Mieszkańcy chętnie jak co roku wspólnie ubieramy choinki w naszym wspólnym Domu.
Magicznym dniem jak co roku w naszym Domu jest szósty grudzień. W tym uroczystym dniu wręczono Mieszkańcom Nagrody i wyróżnienia Dyrektora DPS za aktywną postawę, zaangażowanie, realizowanie założeń rehabilitacji społecznej oraz godne reprezentowanie Domu w 2021 roku. Pani Dyrektor DPS w Lubuczewie – Monika Bill życzyła laureatom realizowania swoich pasji, dalszego zaangażowania oraz licznych sukcesów. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!! Dodatkowo Mikołaj rozdawał słodkości a Mieszkańcy skorzystali z zaproszenia na uprzednio przygotowany poczęstunek.
Andrzejki – wieczór wróżb. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Z tej okazji zorganizowaliśmy huczną zabawę, czytanie z kart i wiele innych atrakcji. Mieszkańcy licznie przybyli, aby dowiedzieć się od cyganki co czeka ich w przyszłości. A, że cyganka prawdę ci powie wie chyba każdy z nas.
Z życia wzięte..... - można by rzec, to historie, które opisuje Janusz L. Wiśniewski. Właśnie jego opowiadania omawialiśmy na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Publicznej w Objeździe. Jedno z nich pt.„Sceny z życia małżeńskiego” sprowokowało uczestników do ożywionej dyskusji, podczas której dzielono się własnymi przeżyciami i wspomnieniami.
W kalendarzu 21 listopada można przeczytać, że w tym dniu przypada Dzień Pracownika Socjalnego. To święto wszystkich pracowników służb społecznych. A że w tym roku, wczoraj, była niedziela, dlatego dzisiejszego poranka Pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom (nie tylko tym widocznym na zdjęciu) bukiet najpiękniejszych życzeń, jednocześnie zapraszając na słodkie, „małe co nieco”
Tradycją naszego Domu jest m. in. organizowanie, w okolicach ważnych świąt państwowych , quizów o Polsce. Kilkanaścioro Mieszkańców stanęło dziś w szranki o tytuł tego najlepszego, odpowiadając na rozmaite pytania. Jedne były banalnie proste, inne z kolei przysporzyły uczestnikom nieco trudności. Można było sprawdzić swoją wiedzę z zakresu języka polskiego, historii, muzyki, geografii, sportu - ich wspólnym mianownikiem była nasza Ojczyzna. Zwyciężył pan Ernest, drugi był pan Cezary a podium dopełniła pani Alina. Finalistom nagrody wręczyła Pani Dyrektor, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali słodkie, „małe co nieco” . Zabawa była przednia.
W niedzielne, późne popołudnie w Lądowisku Kultury w Redzikowie odbyło się spotkanie wieńczące inicjatywę lokalną pod nazwą „Literacki Odlot w Gminie Słupsk”, podczas którego Pan Daniel Odija udzielał ostatnich wskazówek na temat tworzenia własnych dzieł, zaś Pan Przemysław Laskowski – słupski aktor – prezentował literackie owoce uczestniczek warsztatów. Każda otrzymała pamiątkowe podziękowanie za udział w projekcie, śliczną, pachnącą różę a także najnowszą powieść autorstwa prowadzącego Pana Daniela. Nasze Panie były przeszczęśliwe.
Mówią, że „śpiewać każdy może”. Jak prawdziwe są te słowa, można było przekonać się dziś w naszym Domu, gdy zorganizowaliśmy zajęcia muzyczne karaoke. Mieszkańcy chętnie wzięli do ręki mikrofon, dając upust swojej wrażliwości wokalnej a przy okazji pokonując barierę wstydu i tremy. Zajęcia były czasem świetnej zabawy. Kolejny raz okazało się, że muzyka jest niezastąpionym elementem działań w pracy terapeutycznej.
Zaserwowaliśmy naszym dwóm Mieszkankom, parającym się poezją, prawdziwą, duchową ucztę. Panie Marta i Dorota zostały zaproszone do Lądowiska Kultury w Redzikowie na warsztaty literackie, które poprowadził znany słupski pisarz i publicysta pan Daniel Odija. Podczas spotkania udzielał rad i cennych wskazówek jak pisać i na co zwracać uwagę podczas pisania własnych utworów literackich (niekoniecznie wierszy). Wszyscy uczestnicy zostali też wprowadzeni w tajniki pisania japońskiego utworu poetyckiego 'haiku', po czym sami mogli zmierzyć się z tą dziedziną poezji, tworząc własne trzywersowe utwory.
Przed nami dni szczególne: uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Tworzyliśmy w ostatnich dniach stroiki, aby zadbać o groby i okazać pamięć Współmieszkańcom, którzy od nas odeszli. Odwiedziny grobów w Dniu Wszystkich Świętych, jak i w Zaduszki często napełniają nas melancholią, ale też przypominają o minionych chwilach spędzonych razem. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać.
W dniu 20 października z okazji obchodów Europejskiego Dnia Seniora gościliśmy w świetlicy wiejskiej w Wierzchocinie. Dziękujemy za zaproszenie od Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Smołdzinie - Wiesławy Jasińskiej za możliwość zaprezentowania naszej pracy twórczej w szerszym gronie. Dało to naszym Mieszkańcom poczucie integracji i satysfakcji. Przedstawienie sztuki teatralnej spotkało się z ciepłym przyjęciem, a wspólnie spędzone miłe chwile zostaną na długo w naszej pamięci.
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych przekonaliśmy się, że Janusz L. Wiśniewski jest mistrzem krótkich form, bowiem czytając jego felieton pt.:'Od jutra nie piję...', byliśmy zaskoczeni jak w zaledwie kilku zdaniach potrafi przekazać czytelnikowi prawdę o ludzkiej naturze. Stwierdziliśmy, że dzięki jego tekstom można lepiej poznać samego siebie i otaczających nas ludzi. Na pewno wrócimy jeszcze do felietonów Wiśniewskiego na kolejnym spotkaniu.
Podczas zajęć ceramicznych ważny jest proces pracy z gliną, kreatywność i samodzielne doświadczanie. Sekretem wyrabiania ozdób z gliny jest cierpliwość oraz dokładność, którą ćwiczyli nasi Mieszkańcy tworząc świąteczne choinki w pracowni ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury. Przedmioty te będą miały wartość nie tylko estetyczną, gdyż niewątpliwie sprawią radość i satysfakcję z samodzielnie wykonanego rękodzieła.
Ćwiczenia oddechowe na świeżym powietrzu sprzyjają poprawie kondycji i samopoczucia. Grupa Mieszkańców skorzystała dziś z tej właśnie formy fizjoterapii. Okoliczne pejzaże i spacer ścieżką wśród pól i łąk radował serce i duszę, poprawiając formę fizyczną.
Dziś 15 października świętujemy Międzynarodowy Dzień Owoców i Warzyw. My gościliśmy u siebie smaczną DYNIĘ. To sezonowe warzywo zainspirowało nas do twórczego działania. Będzie z nami nie tylko na talerzach, ale pozostanie ozdobą naszego otoczenia. Własnoręcznie uszyte z materiału dynie będą cieszyć nasze oczy na długo.
Przyroda wciąż nas zaskakuje!!! Zajęcia fotograficzne i możliwość oddychania świeżym, dżdżystym powietrzem sprawiły dużo radośći naszym Mieszkańcom.
Dzień Seniora to wyjątkowy dzień i dobry moment na przemyślenia dotyczące tego, jak wiele im zawdzięczamy. Seniorzy pełnią bardzo ważną rolę w każdej rodzinie i jak się okazuje mają wiele chęci i energii do działania. Seniorzy z naszego Domu zostali zaproszeni przez Radę Sołecką i KGW z Lubuczewa do świetlicy wiejskiej, by razem świętować ten dzień. Grupa teatralna z naszego Domu przedstawiła sztukę pt.: „A jednak...”, występował również zespół lokalny „Heca Kieca”, były tańce i oczywiście pyszny poczęstunek przygotowany przez Panie z koła gospodyń. Jak zawsze bawiliśmy się wspaniale i żal było się rozstawać.
Zbliża się czas w którym dni są coraz krótsze i robi się coraz szybciej ciemno. Ten okres kojarzy się Nam wszystkim z ponurą jesienią. My jednak oczarowani pięknem i kolorystyką aktualnej pory roku poszukaliśmy tych barw w przyrodzie i odzwierciedliliśmy je szyjąc barwne sowy. Efekt naszych działań przedstawiliśmy podczas wewnętrznej wystawy w klimacie jesiennym.
„Światowy dzień jabłka” przypada na 28 września. To jedno z najważniejszych nietypowych świąt. Nasz kraj jest głównym producentem tych owoców w Europie. Jabłko zawiera mnóstwo cennych witamin oraz błonnika. Pozytywnie wpływa na odporność, regeneruje organizm i poprawia trawienie. Nasi Mieszkańcy kosztowali i smakowali tego cennego owocu pod postacią świeżo wyciśniętego soku oraz musu. Zajęcia kulinarne przebiegły w smakowitej atmosferze.
Jeżeli dziś przypada Światowy Dzień Turystyki, a pogoda dopisuje, to żal byłoby nie skorzystać i spędzić go aktywnie. Przygoda, czy ta zawarta w powieści, czy ta w rzeczywistości - towarzyszyła naszym Mieszkańcom tego słonecznego dnia. Powieść nagrodzona Literacką Nagrodą Nike 2013 pt. „Ciemno, prawie noc” towarzyszyła nam na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Publicznej Bibliotece w Objeździe, aby rozjaśnić te mroczne opowieści i zakończyć naszą przygodę jasnym akcentem resztę dnia spędziliśmy w słonecznej scenerii Morza Bałtyckiego. Dziś byliśmy turystami zwiedzającymi razem z bohaterką książki -Wałbrzych, a także delektowaliśmy się spacerem w Dębinie.
Bardzo mile zaskoczeni byliśmy dzisiejszymi odwiedzinami. Zostaliśmy docenieni i otrzymaliśmy gorące podziękowania za nasze występy wokalne i teatralne w imieniu Pani Wójt Barbary Dykier, od Pani Ewy Roszyk Dyrektor Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk.
Pobyt nad morzem doskonale koi nerwy. Szum fal, plaża, wydmy, klify a przede wszystkim morskie powietrze, zachęcają do odpoczynku i spacerów. W Orzechowie spędziliśmy czas obcując z bezkresnym żywiołem, który nas uspokajał. Nadmorski spacer jest więc nieodzownym elementem talasoterapii.
Połączyliśmy zwyczajne spacerowanie z chodzeniem na biegówkach. Prócz nordic walkingu ćwiczyliśmy siłowo na powietrzu. Ćwiczenia na tych sprzętach są fajną alternatywą dla domowego treningu i dobrą zabawą. Trening poza murami budynku, nawet najkrótszy, pomaga dotlenić się, rozładować napięcie i stres oraz aktywnie spędzić wolny czas. Radość i uśmiech gościł na twarzach Mieszkańców naszego Domu.
Organizator Społeczności Lokalnej Centrum Usług Społecznych Gminy Słupsk oraz Sołectwo Kusowo wraz z KGW Kusowo i Klubem Sportowym 'Dab' zaprosili naszych Mieszkańców na Piknik integracyjny w Kusowie, na którym nasi Mieszkańcy dali występ taneczny. Mogliśmy również zaprezentować się z występami naszych śpiewających solistów: Pani Marty, Pani Lidii oraz Pana Janusza. Bawiliśmy się cudownie za co serdecznie dziękujemy organizatorom.
Słoneczny czas upływa, a my wykorzystujemy go jak najaktywniej. Na naszym letnim tarasie odbyła się dziś zabawa taneczna połączona z aktywnością ruchową. Zapach pieczonych kiełbasek przyciągnął wszystkich Mieszkańców, a chętni brali udział w grach sportowych. Inni natomiast umilali pozostałym czas swoim śpiewem. Wszyscy bawili się dziś wybornie.
Dopełnieniem cyklicznych zajęć indywidualnych i grupowych pt. „Makrama i łapacze snów” było dzisiejsze spotkanie Mieszkańców, przy artystycznym zaplataniu sznurka. Dzięki odpowiedniemu połączeniu splotów można stworzyć prawdziwe dzieło sztuki za pomocą jedynie sznurka i rąk. Ta prastara sztuka wiązania węzłów na naturalnych włóknach jest zabawą, podczas której powstają dekoracyjne i użytkowe przedmioty. Jak każde manualne zajęcie, tak i makrama wymaga cierpliwości i dokładności. Zalicza się ją do najczęściej stosowanych form w terapii zajęciowej, czyli usprawnianiu za pomocą określonych czynności.
Tak jak co miesiąc pojechaliśmy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki do Publicznej Biblioteki w Objeździe. Poznaliśmy biografię znanej i cenionej zarówno przez krytyków, jak i czytelników na całym świecie Wisławy Szymborskiej. Profesjonalne przygotowanie prowadzącej spotkanie Pani – Alicji Mieliwódzkiej i przekazana przez nią wiedza, pogłębiła – naszą, oraz uzupełniła ją o cenne ciekawostki i anegdoty z życia poetki. Zbliżająca się 25- ta rocznica otrzymania przez Wiesławę Szymborską nagrody Nobla w dziedzinie literatury stała się świetną okazją do sięgnięcia po książkę opisującą biografię poetki.
Głośne czytanie w połączeniu z kolorowaniem mandali przeniosło mieszkańców w atmosferę zrelaksowania i wyciszenia. Aura swobody i otwartości podczas spotkania była na tyle przyjemna, że nikt nie zauważył, że czas nie ubłagalnie dobiegał końca. Żal było się rozstawać ale obiecaliśmy sobie regularnie spotykać się na tego typu zajęciach.
Gry planszowe są doskonałym lekarstwem na świat, w którym nieustannie rozpraszają nas ekrany wokół nas. Pozwalają zebrać się grupie przyjaciół i dają możliwość główkowania oraz szukania najlepszych rozwiązań napotkanych problemów. Cieszenie się „czasem” z grupą ludzi, z którymi jest się blisko stwarza mnóstwo okazji do rozmowy, a jednocześnie otwiera możliwości poznania siebie i innych na nowo. Zajęcia z grami planszowymi były gwarancją dobrej zabawy i znakomitym wyborem w ten pochmurny dzień.
Dary natury są dla nas łaskawe. Podczas dzisiejszego spaceru zbieraliśmy nie tylko grzyby, ale także jagody, jeżyny, borówki, śliwki i jabłuszka. Rozpoznawaliśmy wiele innych gatunków krzewów i drzew oraz owoców leśnych ucząc się, które są jadalne a które trujące. Dzisiejszy spacer miał charakter zarówno edukacyjny jak i relaksacyjny, gdyż sylwoterapia to jedna z lepszych uspokajających metod terapeutycznych.
Kołobrzeg to największe i najznakomitsze uzdrowisko na polskim Wybrzeżu przy ujściu rzeki Parsęty do Bałtyku. Dziś nasi Mieszkańcy zwiedzali to piękne miasto, którego atrakcją jest znakomite molo. Podziwiali nasze polskie morze, wdychali jod i rozkoszowali się pejzażem, który roztaczał się przy plaży. Delektowali się pyszną pizzą i lodami. Innych atrakcji nie brakowało a miłe wspomnienia zostaną na długo w pamięci.
Zaszaleliśmy!!! Międzynarodowy Dzień Pozytywnie Zakręconych, który obchodzony jest 17 sierpnia spędziliśmy na parkiecie w rytmie disco. Zakręcaliśmy obroty tańcząc z pozytywnym nastawieniem i uśmiechem. Ale była zabawa!!!
Zbiory owoców leśnych to zawsze przyjemność i okazja do spaceru po lesie. W kontakcie z naturą czujemy zapach i smak świeżego powietrza, przesyconego wydzielanymi przez rośliny olejkami eterycznymi. Jak mówią Japończycy, zanurzenie się w atmosferze lasu i chłonięcie jej za pomocą wszystkich pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku, skutkuje tym, iż stajemy się zdrowsi i szczęśliwsi. Może nasze zbiory nie są kolosalne, za to sam spacer na pewno przyniesie nam wymierne korzyści zdrowotne.
Uczestnicy szkółki wędkarskiej „Rybołów” z naszego Domu relaksowali się nad wodą i realizowali swoją pasję łowienia ryb. Był to świetny sposób na odreagowanie napięcia, poprawienie swojej samooceny, a po udanym połowie poczucie smaku satysfakcji. Okres letni sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, również grillowanie jest świetną formą odpoczynku i okazją do spotkań, dlatego też po udanych połowach wszyscy Mieszkańcy skorzystali z tej formy relaksu.
Dzisiaj przenieśliśmy się w czasie odwiedzając Skansen w Starym Młynie w Naćmierzu. Usłyszeliśmy historię i zobaczyliśmy na własne oczy 100 letni młyn, który jako jeden z kilku takich obiektów w Polsce jest kompletnie wyposażony w maszyny, a ich historia sięga XIX wieku. Uruchomiliśmy naszą wyobraźnię i prześledziliśmy cały cykl produkcyjny, by zobaczyć jak z ziaren zboża produkowano mąkę pszenną i żytnią. Poczuliśmy upływ minionego czasu, ale też oglądaliśmy ciekawe przedmioty użytku codziennego, medale, księgi, a także najstarszy egzemplarz niemiecką Biblię liczącą ponad 300 lat.
Spotkanie pasjonatów literatury na letnim tarasie odbyło się w przyjemnej atmosferze. Głośne czytanie, w tym przypadku biografii Wiesławy Szymborskiej odczuwane było jako przyjemność i prawdziwa przygoda przenosząca nas na kilka lat wstecz. Dlaczego wybraliśmy głośne czytanie? Gdyż, czytanie na głos: poprawia samopoczucie, rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, zwalcza nieśmiałość, rozluźnia ciało, dotlenia, pomaga zwalczać ból, chroni mózg, zwiększa zasób słów. Czytanie na głos samemu sobie i słuchanie, gdy czyta ktoś inny, jest znakomitą metodą terapeutyczną.
Świętowaliśmy dziś urodziny naszego Mieszkańca Pana Zbyszka. Był toast, tort, świetna zabawa a także piękny wystrój i prezenty dla Pana Zbyszka, które przesłała zawsze pamiętająca i kochająca rodzina naszego Mieszkańca. Radości i uśmiechu było co niemiara. Jeszcze raz dużo zdrowia i wszystkiego dobrego Panie Zbyszku!!!!
Skorzystaliśmy z możliwości uczestnictwa z bezpłatnych spacerów z przewodnikiem po Słupsku. Pan przewodnik Paweł Krzemień z Urzędu Miejskiego w Słupsku opowiadał o rewitalizacji miasta z takim zaangażowaniem - zachęcając przy tym wszystkich do słuchania, aż chciałoby się więcej i więcej. Pokazał nam miejsca, które się zmieniły, wypiękniały i te, które jeszcze czekają na zmiany. Opisywał je tak barwnie, że nawet gdy jeszcze ich nie ma, to każdy mógł sobie je wyobrazić. Po tak miło spędzonym czasie planujemy skorzystać jeszcze z następnych spacerów w każdą środę w Słupsku. Było super!!!
Wyszliśmy po za schemat – nie popcorn a ARBUZ towarzyszył nam przy dzisiejszym seansie filmowym. Okazją do tej smacznej przekąski było dzisiejsze święto – DZIEŃ ARBUZA. Arbuz jest bogaty w witaminy, a do tego niemal w ogóle nie zawiera kalorii, bo w większości składa się z wody. Zawiera witaminę A i C. Taka dawka zaspokaja dzienne zapotrzebowania na węglowodany oraz składniki takie jak witamina B6, magnez i potas. Arbuz to także świetne źródło błonnika, żelaza oraz wapnia. Połączenie filmoterapii z rozkoszą dla podniebienia to podwójna radość i przyjemność dla naszych Mieszkańców.
Spośród wybranych zajęć dających chwilę wytchnienia i relaksacji są – kolorowanki dla dorosłych o nazwie „Mandale”. Dziś 2 sierpnia obchodziliśmy „Dzień kolorowanki”, a czas spędzony przy pracach plastycznych rozwijał naszą kreatywność i zdolności artystyczne.
Gdy zajrzymy do Kalendarza Świąt Nietypowych, to zobaczymy, że dnia 23 lipca obchodzimy Dzień Włóczykija. Jest to święto wszystkich, którzy kochają wędrować, szwendać się (nawet bez specjalnego celu) lub włóczyć się w poszukiwaniu przygód. Jako, że Dzień Włóczykija wypada w środku lata, to korzystając z ładnej pogody, warto wybrać się na długi spacer . Tak też zrobiła grupka Mieszkańców naszego Domu. Ich „łupem” padły: Ustka, Poddąbie i Rowy. Przy okazji były też frytki, zapiekanki i chyba najpyszniejsze lody pod słońcem!!! Kto próbował ten wie, a kto jeszcze tego nie zrobił, niech żałuje i szybciutko nadrabia zaległości... MNIAM..
Niezapomniane przeżycie!!! Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za możliwość poznania Pani Anny Kowalczyk - pisarki, blogerki, dziennikarki, ale przede wszystkim osoby o niezwykłej charyzmie i pasji. Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Publicznej Bibliotece w Objeździe, które dzięki tej niezwykłej twórczyni, było okazją do poznania niebywale przejmujących historii kobiet. Autorka opowiadała nam o życiu, determinacji, przeciwnościach w życiu bohaterek, których losy zawarła w swojej książce pt. „Brakująca połowa dziejów”. Dzieje przedstawicielek płci pięknej pełniących najrozmaitsze role społeczne, oraz dokonania Polek na przestrzeni wieków opowiedziane nam na spotkaniu, pogłębiły naszą wiedzę i uzupełniły ją o nieznane dotychczas postacie i fakty z historii Polski. Z ogromnym zainteresowaniem i przyjemnością słuchaliśmy opowieści o najsłynniejszych Polkach, jak również o mniej znanych o równie ciekawym i barwnym życiu - Pani Bronisławy Dziadoń -Koniecznej, legendarnej skrzypaczki z Bukowiny Tatrzańskiej. Wyniesione ze spotkania wrażenia i wiedza na długo zostaną w naszej pamięci. Dziękujemy!!!
Szeroki wachlarz zajęć proponowanych w naszym Domu pozwala Mieszkańcom na dogodny wybór i uczestnictwo według własnych zainteresowań i potrzeb. Aktywny udział w zajęciach pozwala zdobywać umiejętności związane z różnymi dziedzinami czy to: sztuki, kultury, sportu oraz na spędzanie wolnego czasu w sposób atrakcyjny. Teatr, sport, rekreacja, zajęcia manualne, malarstwo to tylko niektóre spośród oferowanych u nas zajęć.
Ahoj przygodo!!! Tym razem celem naszej wyprawy była kolejna nadmorska miejscowość – Puck. Po drodze spędziliśmy przyjemne chwile nad jeziorem Żarnowieckim, gdzie w latach 80-tych XX wieku na jego brzegu miała powstać pierwsza w Polsce Elektrownia Jądrowa Żarnowiec. Postoje podczas trasy okazały się wyjątkową okazją do wspaniałej zabawy, a sama wycieczka miała charakter turystyczno-krajoznawczy przypominający Mieszkańcom historię Polski.
MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ!!! Tylko czasem trzeba im trochę pomóc. Mieszkańcy naszego Domu pamiętają o swoich bliskich nie tylko w listopadzie. Przy okazji zwiedzaliśmy dziś Postomino, Swołowo, nadmorską miejscowość Jarosławiec i odpoczywaliśmy nad jeziorem Marszewo. A jak było zobaczcie sami! Mieszkańcy spełnili swoje marzenia, odpoczęli i zrelaksowani wrócili do Domu!!!
Piwonie pachną, pięknie wyglądają, przekwitają - a ...... u nas POWSTAJĄ!!! Podczas zajęć na świeżym powietrzu w letniej terapii Mieszkańcy tworzyli kwiaty piwonii. Dotykanie, czucie, formowanie czyli zajęcia manualne wpływają korzystnie na zdrowie. Dostarczają satysfakcji i przyczyniają się do wytwarzania endorfin, zmniejszając tym samym poziom stresu i lęku.
Mieszkańcy naszego domu wchodzący w skład grupy teatralnej „Epitetem po metaforze” od kilku tygodni pracowali nad podstawowymi narzędziami aktorskimi, takimi jak: świadomość ciała, wyrażanie emocji, rozbudzanie wyobraźni i walka z tremą. Czas intensywnych prób, pracy przy kostiumach i nad multimedialną prezentacją był okazją do poznania wielu tajemnic o samym sobie i ćwiczeniem integrującym grupę. Sztuka, która powstała pt. „A jednak...” skrywa odwieczną walkę dobra ze złem, miłości z nienawiścią w świecie postaci motyli i pająków. Niebawem zaprezentujemy cały spektakl a tymczasem uchylamy rąbek tajemnicy na zdjęciach z prób teatralnych.
Artystycznie spędzony czas nad morzem uwolnił emocje i pozwolił się zrelaksować. Plener malarski to okazja do twórczego rozwoju, aktywnego wypoczynku w pięknym otoczeniu oraz integracji ze środowiskiem. Spacer po plaży, brodząc w morskiej wodzie znakomicie wpływał na samopoczucie, dlatego też Mieszkańcy wrócili zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
Uczta!!! Tym razem dla naszych żołądków. Dzisiaj w całym domu rozchodził się zapach pizzy robionej przez Mieszkańców. Przenikająca wzajemnie woń ziół i pieczonego ciasta niczym aromaterapia działały na wszystkie zmysły, pobudzając do działania i wspólnej pracy w kuchni.
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy w zaprzyjaźnionej Bibliotece Publicznej w Objeździe. Spotkanie z prowadzącą Panią Alą wraz zpowrotem do kontaktów międzyludzkich sprawiło nam wiele radości i wprowadziło w błogie poczucie dobrostanu. Pasja czytelnicza zawsze była i będzie naszym spoiwem oraz najważniejszym tematem w klubowych dyskusjach. Czerpanie przyjemności z czytania i konwersacji na temat literatury po tak długiej przerwie - to rozkosz dla naszych dusz.
Mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli w Kaszubskim Pikniku Paraolimpijskim dla osób niepełnosprawnych w Ostrów Mausz, z którego przywieźli złote medale. Rozgrywki Bocci oraz konkurencje w rzutach do kosza, rzutach maczugą, piłeczką palantową, czy nawet byle czym były znakomitą formą rozrywki i rywalizacji. Dziękujemy organizatorowi Stowarzyszeniu Rehabilitacyjno - Sportowemu „Szansa – Start Gdańsk” za zaproszenie i możliwość spędzenia kilku dni w serdecznej atmosferze w malowniczej naturze nad samym jeziorem.
Mieszkańcy naszego domu uczestniczyli w Turnieju tenisa stołowego o Puchar Dyrektora DPS w Lubuczewie. Każda aktywność sportowa wpływa na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej, psychicznej, rozwój stosunków społecznych oraz osiągnięcie wyników sportowych. Zabawa była przednia a zdobyte nagrody zrekompensowały włożony wysiłek.
Pogoda dopisuje i marzenia się spełniają!!! Poczuliśmy powiew morskiego powietrza, oddychając pełną piersią, by już po kilku minutach czuć się wspaniale. Wszystko dlatego, że morskie powietrze doskonale oczyszcza drogi oddechowe. Talasoterapia to szeroka gama oddziałujących bodźców, która wywiera zbawienny wpływ na kondycję psychofizyczną organizmu, a w szczególności podczas dłuższych spacerów po piasku nad samym morzem. Właśnie po to pojechaliśmy do Ustki. Właśnie po to pojechaliśmy do Ustki.
Tak niewiele potrzeba, aby sprawić radość i dać nadzieję!!! Dziś z okazji Dnia Dziecka przekazaliśmy nakrętki Oliwce z Objazdy w ramach akcji „Nakręć się na pomaganie”. Najpiękniejszym podziękowaniem dla nas były szczery uśmiech i radość w oczach dziecka, a przygotowany własnoręcznie tort przez Panią Kasię połaskotał nasze podniebienia, za co serdecznie dziękujemy!!!
W dniu 27 maja 2021 r. radna Młodzieżowej Rady Gminy Słupsk
reprezentująca Szkołę Podstawową z Wrześcia Klaudia Augustyniak wraz
z rady z ramienia Urzędu Gminy z panią Ewelina Urban odwiedziły
Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie. Podczas wizyty
przekazano zakupione z budżetu Młodzieżowej Rady Gminy Słupsk środki
ochrony osobistej tj. rękawiczek jednorazowych. Decyzję o wydatku radni
podjęli podczas ostatniej sesji online w dniu 19 kwietnia 2021 r.
Przekazanie środków ochrony osobistej podopiecznym i pracownikom
ośrodka oprócz celu głównego jakim było wsparcie działań walki z covid-19,
także podniesienie świadomości wśród młodzieży na temat działalności
Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie jak i życia jego mieszkańców.
Dzień 15 maja 2021- to Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Celem święta jest rozpowszechnianie sztuki. Ponieważ w tym roku przypada ono w sobotę, postanowiliśmy uczcić je w tygodniu, korzystając z ładnej pogody. Stało się to okazją do zorganizowania pleneru malarskiego, którego tematem były „Motyle i ćmy”. Natchnieniem dla naszych artystów były płynące z głośników polskie piosenki.
„ Hobby naszych Mieszkańców”
Mieszkańcy naszego Domu posiadają wiele zainteresowań z różnych kierunków życia. Jednym z nich jest Pan Emil, który między innymi lubi podpatrywać świat przez obiektyw aparatu fotograficznego. Każdy wyjście na świeże powietrze, każdy spacer jest okazją do rozwijania swojego hobby. Wykonane ostatnio przez Pana Emila zdjęcia przedstawiają piękno otaczającego nas świata i budzącą się do życia przyrodę.
Pogoda nas ostatnio nie rozpieszcza. Pomysłem na odrobinę ciepła i czułości okazał się pluszowy, domowy terapeuta – kot. Felinoterapia, czyli leczenie kotem, choć w tym przypadku tylko maskotką, okazało się strzałem w dziesiątkę. Zajęcia z szycia, ozdabiania i przytulania upłynęły w serdecznej atmosferze, a własnoręcznie wykonana kocia ferajna rozgrzewała nasze serca i zachęcała do wspólnej zabawy.
GRYF – oddał nam całe SERCE!!!
Akademia Piłkarska Energa Gryf Słupsk wzięła udział w akcji „NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE” zbierając nakrętki dla naszego Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie. Paweł Kryszałowicz wraz z młodymi sportowcami Akademii przekazał nam nakrętki, które pomogą potrzebującemu dziecku. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc!!!
Dzisiejszy dzień miał być zwyczajny, a okazał się wyjątkowy. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Pana Dariusza Kloskowskiego, prezesa zarządu Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub Ventum”, otrzymaliśmy piękną, nowoczesną, komfortową kanapę na świetlicę dziennego pobytu w naszym Domu. Szczerze wzruszeni, serdecznie dziękujemy Panu Krystianowi Melerowi, kierownikowi firmy Maripol Meble Polska sp. z o. o., który okazał serce, życzliwość i hojność, dzięki czemu nasi Mieszkańcy będą mogli odpoczywać w wolnym czasie we wspaniałym otoczeniu.
W bieżącym tygodniu nasi Mieszkańcy skupili się na działaniach proekologicznych, obchodząc Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, który przypada na 22 kwietnia. Te dni były okazją, aby potwierdzić naszą wspólną odpowiedzialność za środowisko i promowanie harmonii z naturą. Zorganizowaliśmy w tym celu spacer, podczas którego sprzątaliśmy okoliczny las. Kolejną inicjatywą było postawienie okazałego domku dla owadów, budki lęgowej dla ptaków oraz wysiew nasion tworzących kwietną łąkę.
Światowy Dzień Sztuki przypada na 15 kwietnia i upamiętnia dzień urodzin wielkiego artysty Leonardo da Vinci. Tego dnia na całym świecie odbywają się happeningi artystyczne, specjalne pokazy, przedstawienia, wykłady i warsztaty. Nasi Mieszkańcy w tym dniu także uczestniczyli w warsztatach malarskich rozwijając swoje pasje i odnajdując sposób na to, by się zachwycić, wzruszyć i zrelaksować.
Ekologia jest nam bliska!!! III miejsce zajęła KURKA naszej mieszkanki Pani Małgosi J. w konkursie 'Rodzinna wielkanocna eko-ozdoba'w kategorii Gmina Słupsk, organizowanego przez PGK Słupsk Sp. z o o. GRATULUJEMY!!!!
Czekolada to przysmak szanowany na całym świecie, przez najmłodszych i tych nieco starszych. Uwielbiana, doceniania za swoje walory smakowe i właściwości obchodzi dziś swoje święto. Słodka, pyszna przekąska powoduje wzrost produkcji endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Substancje zawarte w czekoladzie pozytywnie wpływają na układ krążenia i pracę mózgu. Miłośnicy tego słodkiego przysmaku w „Dniu czekolady” fundowali sobie zastrzyk pozytywnej energii.
Zarówno dzisiaj jak i w minionych epokach, umiejętne składanie kartki papieru należało do najciekawszych zajęć. Origami to licząca prawie tysiąc lat japońska sztuka składania papieru, która dziś jest tak samo żywa i lubiana jak dawniej. Przez odpowiednie złożenie kolorowego papieru można uformować ciekawe przedmioty. To wdzięczna sztuka, która pobudza fantazję, wzmaga koncentrację i wyrabia zręczność manualną. Wiele radości sprawiło Mieszkańcom wykonanie torebek prezentowych i kwiatów.
Zawsze budujące i chwytające za serce jest to, gdy spotykają nas dowody sympatii i życzliwości ze strony drugiego człowieka. Tym bardziej, gdy jest to bezinteresowny i całkowicie niespodziewany gest. W dniu wczorajszym odwiedziła nas (oczywiście z zachowaniem obostrzeń reżimu sanitarnego ) pani Iwona Rogozińska z Fundacji „Małe stópki” i ofiarowała Mieszkańcom naszego Domu środki higieny osobistej i środki czystości. Dziękujemy bardzo za ten wspaniały gest i dar serca! - jest jeszcze nadzieja dla tego świata...
Z niecierpliwością oczekujemy na święta przestrzegając tradycji Wielkanocnych. Nasz Wielkanocny zajączek już pochował jajka w różnych zakątkach domu. Jedne są ukryte w koszyczkach i pilnowane przez kurki, inne natomiast zdobią pomieszczenia, a jedne i drugie cieszą oko.
Hurrra! Hurrra! Jesteśmy na podium! II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Kabaretów 'OBCIACH' 2021 online!!! EPITETEM po METAFORZE - jesteście WIELCY!!!
'Piła, tara i pokrywki, dzisiaj gramy dla rozrywki', czyli nasz udział w tegorocznym OBCIACHU!
Film z przeglądu można obejrzec na stronie:
https://www.facebook.com/dps.lubuczewo.98/videos/264349735230338
Zapraszamy!!!!
Cieplejsze temperatury i słoneczna pogoda sprzyja rekreacji. Popołudnie w środę wykorzystaliśmy na zabawy z chustą animacyjną. Spełnia ona cele edukacyjne i dzięki niej rozwijamy wiele umiejętności. Oddziałuje na nas wieloma bodźcami: wzrokowymi, dotykowym, ruchowymi. Intensywne barwy pobudzają wyobraźnię, przez co ruch na świeżym powietrzu był dla nas przyjemny, dając przy tym poczucie odprężenia i relaksu, oraz pozwalał pozytywnie spożytkować energię.
W oczekiwaniu na święta - Mieszkańcy zaskoczeni pojawieniem się jaj, postanowili je ozdobić. Nikt nie wie, czy to nasze gąski, czy kurki zostawiły nam te nietypowe prezenty??? Gdyby tylko były prawdziwe, mielibyśmy również niezłą ucztę kulinarną, a tak chociaż zaspokoiliśmy głód estetyczno-duchowy.
„Pieją kury pieją na …” Jaja wysiadują! Święta nam zwiastują! Realizacja świątecznych projektów daje niesamowitą satysfakcję naszym Mieszkańcom i buduje poczucie własnej wartości. Tekstylne dodatki do wnętrza tworzą oryginalny i niepowtarzalny klimat. Szyte ręcznie ozdoby świąteczne oraz prezenty na różne okazje dają każdemu uczestnikowi szansę wyrażenia siebie w dostępnej i indywidualnej formie.
„Dzień Kobiet, Dzień Kobiet – niech każdy się dowie, że dzisiaj jest Dzień Kobiet!!!To idealny czas na regenerację sił i spotkanie w babskim gronie. Nasz Dom zaoferował Paniom pakiet SPA proponując: spotkania z przyjaciółkami, zabiegi w salonie fryzjerskim i słodki poczęstunek. Nasze Panie postawiły na szyk i elegancję poddając się zabiegom i dając się rozpieszczać.
,,Gąski, gąski do domu....” Dziś zawitała do nas wiosna! Przyleciały do nas gęsi, które swoje lęgowisko usłały w kawiarence Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie. Roztoczyły krąg, zapraszając do twórczego działania. Mieszkańcy własnoręcznie szyli , ozdabiali i formowali ozdoby, czerpiąc przyjemność ze spędzenia wspólnego czasu i okazji do samorozwoju.
W poszukiwaniu wiosny wybraliśmy się na przechadzkę po terenie naszego Domu. Chęć dbałości o zdrowie stanowi ważny aspekt, sprzyjający podtrzymywaniu naszego zdrowia, a „sport dla wszystkich” w dobrym słowa znaczeniu sprzyjał poprawie naszej kondycji. Rozruszaliśmy nasze kości i nacieszyliśmy wzrok. Miło było patrzeć jak przyroda budzi się do życia, a „Bałwany - odchodzą do lamusa”.
Wszyscy tęsknimy już za wiosną!!! Manualne zajęcia dzięki zdobnictwu i arteterapii przybliżyły nam tę rozkwitającą porę roku. Wycinanie tulipanów i ozdabianie rozgrzewało niczym słońce, a spędzony w miłym towarzystwie czas i przy pracy sprawił, że wszystkie troski topniały jak zeszłoroczny śnieg.
Wygląd otoczenia, w którym przebywamy może w znacznym, stopniu wpływać na nasze funkcjonowanie. Odpowiedni krajobraz daje nam szansę na niezapomniane przeżycia natury estetycznej i duchowej. Nasi mali przyjaciele, o których dbamy co roku sprawiają, iż widok z naszego Domu staje się piękniejszy. Pejzaż pełen tych żwawych i ruchliwych ptaszków pozwala nam się uspokoić, koi nasze serca i pomaga w regeneracji sił. Estetoterapia, pozwala na kontakt z otoczeniem, np. krajobrazem daje wrażenia zmysłowe i doznania, które odprężają i rozładowują napięcia.
Tradycją Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest Światełko do Nieba. To jaką będzie miało formę w obliczu pandemii koronawirusa zależy od uczestników 29 Finału WOŚP granego 31 stycznia 2021 roku. O godzinie 20.00 nasz Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie, któremu bliskie są idee WOŚP przyłączył się do akcji pt. 'Światełko do Nieba', a wysłanie w stronę nieba, czyli w kierunku Dobrych Aniołów, światełka w postaci sztucznych ogni daje nam w tych trudnych czasach poczucie wspólnoty i jedności z potrzebującymi wsparcia oraz pomocy.
Zimowy okres nie jest najłaskawszy dla ptaków. Niedobór pokarmów, niskie temperatury, duża wilgotność, czy pokryta śniegiem ziemia sprawiają, że te drobne zwierzęta często potrzebują naszej pomocy. Nasi Mieszkańcy uwrażliwieni i zawsze chętni pomagać słabszym postanowili jak co roku otworzyć ptasią restaurację i zaserwować - ,,Ptasie pyzy”. Rozwieszanie zimowych kul tłuszczowych jest bez wątpienia jednym z najfajniejszych zajęć podczas śnieżnej zimy.
Mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, pani Dorota Smardzewska, dzięki zaangażowaniu wielu osób, wydała w ramach konkursu „Wspieranie wykonania w 2020 roku zadań publicznych z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych” zadanie „Kultura literacka bez barier” ogłoszonego przez Starostwo Powiatowe w Słupsku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych swój tomik poezji pt. „Podniosłam się z popiołów”. Ze względu na stan epidemii spotkanie mogło odbyć się dopiero teraz. Były gratulacje, radość, tort i łzy wzruszenia. Czekamy na polepszenie sytuacji i promocję wierszy pani Doroty w szerszym gronie. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszej Mieszkanki i czekamy na kolejne wiersze.
Fundacja „Wiatrak” kieruje szczere i serdeczne podziękowania za przygotowanie prac konkursowych i chęć wzięcia udziału w IX Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „fART” pod hasłem „Wiara i rozum”. Dziękujemy za Państwa zaangażowanie, zwłaszcza w tym trudnym czasie pandemii, w którym aktywność społeczności zasługuje na szczególne uznanie.