DPS LUBUCZEWO DPS LUBUCZEWO

Szukaj:Szukaj: »

ŻYCZENIA NOWOROCZNE - GRUDZIEŃ 2020

MIESZKAŃCY SKŁADAJĄ ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE- GRUDZIEŃ 2020

MIKOŁAJ W NASZYM DOMU - GRUDZIEŃ 2020

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - GRUDZIEŃ 2020

Kochani!

Święty Mikołaj istnieje!!!

Dotarł dziś 18 grudnia 2020 r.

do Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie.

Składamy gorące podziękowania dla Mikołaja – Pana Dariusza Kloskowskiego i Jego Fundacji Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych ,,Sub ventum”. To dzięki ich działaniom dobroczynnym nasi Mieszkańcy otrzymali świąteczne prezenty. Radość i wzruszenie tego wieczoru były ogromne. Darczyńcy sprawili Mieszkańcom naszego Domu wielką niespodziankę wywołując różne reakcje, od łez po ogromne brawa!!! Na koniec zabrzmiała piękna piosenka Czerwonych Gitar ,,Dzień jeden w roku”.

 

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA - GRUDZIEŃ 2020

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie w naszym Domu stanęła piękna, żywa choinka z Leśnictwa Karżcino. Pragniemy serdecznie podziękować Nadleśnictwu Ustka, a w szczególności Panu Lechowi Wernerowi, leśniczemu z Karżcina za wieloletnią współpracę i obdarowywanie nas co roku w okresie świątecznym żywym, pachnącym drzewkiem. Czas refleksji i radosnego oczekiwania na święta spędzony przy pięknym wystroju, będzie niesamowitym doznaniem duchowym, oraz zatrzymaniem się na chwilę w codziennym zabieganiu.

NAGRODY DYREKTORA - GRUDZIEŃ 2020

NAGRODY DYREKTORA ZA AKTYWNĄ POSTAWĘ I GODNE REPREZENTOWANIE DPS LUBUCZEWO W RAMACH REHABILITACJI SPOŁECZNEJ W 2020 ROKU

 grudzień 2020 r.

Podczas ochodów  Mikołajek Dyrektor DPS Lubuczewo wręczyła doroczne nagrody dla najaktywniejszych uczestników zajęć terapeutycznych w 2020 roku. Słowa uznania i podziękowania za aktywną postawę i godne reprezentowanie DPS Lubuczewo powędrowały do czternastu osób zaangażowanych w życie Domu.  Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!

WSPÓŁUDZIAŁ W PROJEKCIE- FILMOTERAPIA, TEATROTERAPIA- LISTOPAD 2020

W ostatnim czasie Mieszkańcy naszego Domu współrealizowali projekt DPS Machowino pn. ,,Mały Książę we współczesnym świecie, czyli teatr uliczny sposobem na pokonanie barier i integrację społeczną'. Owocem wykonanych zadań jest poniższy film pt. 'Mały Książę i Róża - historia prawdziwa', przedstawiający nową odsłonę przygód bohatera znanej książki.
Zapraszamy do oglądania.

PODZIĘKOWANIE - LISTOPAD 2020

Serdecznie dziękujemy firmie ,,Allbag,, - producentowi, importerowi i dystrybutorowi toreb reklamowych z miejscowości Świnna Poręba za okazane wsparcie i przekazanie dla Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie maseczek ochronnych oraz materiałów do wykorzystania na zajęciach podczas terapii zajęciowej.

Dyrektor, Mieszkańcy

i Pracownicy  Domu

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO - 21 LISTOPAD 2020

W DNIU WASZEGO ŚWIĘTA
Wszystkim pracownikom składam serdeczne podziękowania za wysiłek oraz poświęcenie na rzecz NASZYCH MIESZKAŃCÓW - JESTEŚCIE WSPANIALI !!! 
Z wyrazami uznania
Monika Bill

NAKRĘTKI DLA OLUSIA - LISTOPAD 2020

Dla Olusia - przekazaliśmy nakrętki oraz prace wykonane na terapii zajeciowej na licytacje. Cieszymy się, że możemy pomóc i zachęcamy innych do POMAGANIA.

POEZJOTERAPIA - LISTOPAD 2020

POKAZ MODY TEATRALNEJ W PLENERZE - LISTOPAD 2020

Współudział w projekcie Domu Pomocy Społecznej w Machowinie pod nazwą 'Mały Książę we współczesnym świecie, czyli teatr uliczny sposobem na pokonanie barier i integrację społeczną'. Zdjęcia POKAZU MODY W PLENERZE.

WYSTAWA PRAC MIESZKAŃCÓW- TEMAT: RÓŻA - LISTOPAD 2020

Prezentujemy Państwu wystawę prac plastycznych mieszkańców DPS w Lubuczewie, do której kluczem doboru tematyki stało się zaproszenie do współudziału w projekcie Domu Pomocy Społecznej w Machowinie pod nazwą 'Mały Książę we współczesnym świecie, czyli teatr uliczny sposobem na pokonanie barier i integrację społeczną'. Kontynuując tematykę kwiatową, różaną - stworzyliśmy wystawę, która stanowiła tło do zrealizowania części projektu. Zdjęcia mody teatralnej w plenerze nawiązywały do wątku miłości bohatera z różą w książce pt.:,,Mały Książę”.

CYKL ZAJĘĆ INDYWIDUALNYCH O TEMATYCE RÓŻANEJ - LISTOPAD 2020

SERCE POMOCY - LISTOPAD 2020

,,NAKRĘĆ SIĘ NA POMAGANIE”- to akcja której celem jest zbiórka plastikowych nakrętek. Przyłączcie się WSZYSCY! Poinformujcie swoich znajomych, przyjaciół, członków rodziny, sąsiadów o naszej akcji. Od dziś na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie stoi ,,SERCE POMOCY”. Podobnie jak w poprzednich edycjach nakrętki można przynosić i układać w workach pod naszą bramą wjazdową. Zbieranie nakrętek to wciąż jedna z najpopularniejszych akcji charytatywno – ekologicznych polegająca na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. My wciąż chętnie ZBIERAMY I POMAGAMY !

PLENER MALARSKI - ONLINE- FILM

NOWE AUTO - LISTOPAD 2020

Mieszkańcy Dps Lubuczewo mogą już podróżować nowym 9-osobowym samochodem przystosowanym do przewozu osób na wózkach inwalidzkich.
Zakup pojazdu dofinansował PFRON-Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach ,,Programu wyrównania różnic między regionami III' kwotą 90 tyś. zł. Nowy bus umożliwi Mieszkańcom  bezpieczny i komfortowy dowóz na liczne konsultacje medyczne, zabiegi, czy też wyjazdowe zajęcia terapeutyczne i rehabilitacyjne.
 

ERGOTERAPIA - PRACE PORZĄDKOWE NA RZECZ DOMU I TERENU WOKÓŁ- LISTOPAD 2020

Złota piękna polska jesień!!!

Słoneczna i ciepła pogoda sprawiła, że nasi Mieszkańcy chętnie korzystali z jej uroków. Różnorodne barwy tej pory roku w połączeniu z jasnym światłem słonecznym zachęciły do podziwiania przyrody, ale także do uporządkowania terenu domu, który wraz z zachodem słońca stawał się coraz piękniejszy !!!

 

ROZWÓJ ZAITERESOWAŃ, PASJI- ZAJĘCIA Z EMISJI GŁOSU, NAUKI DYKCJI - PAŹDZIERNIK 2020

Kontynuujemy realizację KONKURSU ,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”. W ramach, którego odbyły się zajęcia z emisji głosu, szkolenia dykcji i poprawnej wymowy. Efekt końcowy tych zajęć to nagranie płyty z wierszami Pani Doroty Smardzewskiej, które recytowane są przez osoby niepełnosprawne.

ZAJĘCIA INDYWIDUALNE- WSPIERANIE ZAINTERESOWAŃ, HOBBY, PASJI- PAŹDZIERNIK 2020

ERGOTERAPIA, BUKIECIARSTWO - PAŹDZIERNIK 2020

Czas refleksji i zadumy.
Przed nami dni szczególne: uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Na grobach zapłoną znicze i pojawią się bukiety kwiatów. We Wszystkich Świętych wspominamy bliskich. Nasi Mieszkańcy również nie zapominają o swoich przyjaciołach i współmieszkańcach i jak co roku wykonują wiązanki z kwiatów, aby udekorować groby tych, którzy od nas odeszli. Pamiętamy!

ROZGRYWKI W TENISA STOŁOWEGO - PAŹDZIERNIK 202

,,Nie samą kulturą człowiek żyje...' Było coś dla ducha, jest i dla ciała!!! Rozgrywki w tenisa stołowego pomogły naszym Mieszkańcom zadbać o kondycję fizyczną. Uczestnicy tego sportu nie tylko dobrze się bawili, ale i angażowali wiele partii ciała do ćwiczeń. Mamy nadzieję, że nagrody, które otrzymali wynagrodziły im włożony wysiłek, a duch rywalizacji zostanie jeszcze z nimi przy innych konkurencjach często organizowanych w naszym Domu.

BIBLIOTERAPIA, ZAJĘCIA INFORMATYCZNE - PAŹDZIERNIK 2020

Przed technologią i coraz większą cyfryzacją życia nie uciekniemy, więc staramy się ją wdrażać w naszym Domu. Dzięki zadaniu ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”, które daje nam możliwość stopniowego uwalniania ukrytych potencjałów i talentów naszych Mieszkańców kontynuujemy spotkania edytorskie. Mieszkańcy chętnie się uczą nowych możliwości komunikacji, form pisania tekstów oraz poprawnej recytacji wierszy, bazując na twórczości własnej jednej z naszych Mieszkanek Pani Doroty. Dostęp w takiej formie do komunikacji i integracji ze środowiskiem społecznym i kulturalnym, podczas epidemiologicznego zagrożenia, wypełnia lukę i zaspokaja potrzebę realizacji pasji i doznań artystycznych wśród Mieszkańców.

ARTETERAPIA- CYKL ZAJĘĆ RÓZANYCH- PAŹDZIERNIK 2020

Róża nie bez powodu jest nazywana królową kwiatów. W świecie przyrody chyba nie ma innej rośliny, która mogłaby się poszczycić tak znacznym zróżnicowaniem gatunków i odmian. Urok tych kwiatów pobudzał  zmysły naszych Mieszkańców, którzy podczas zajęć manualnych, różnymi technikami odwzorowywali jej piękno.

ZAJĘCIA INFORMATYCZNE, BIBLIOGRAFIA -PAŹDZIERNIK 2020

W ramach zadania ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER' kontynuujemy cykl spotkań edytorskich, podczas których nasi Mieszkańcy zaznajamiają się z tajnikami nowoczesnej techniki mobilnej. To inicjatywa polegająca na wydobywaniu za pomocą dźwigni motywacyjnej pokładów drzemiącej chęci rozwoju i nauki.

ZAJĘCIA INFORMATYCZNE, EDYTORSKIE, BIBLIOTERAPIA - PAŹDZIERNIK 2020

Od kilku dni w naszym Domu trwają zajęcia edytorskie. Mieszkańcy w ramach trzeciego etapu KONKURSU ,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER” uczą się pisania tekstów w programach tekstowych zainstalowanych na tabletach i komputerach. W trakcie tych zajęć, które przełamują strach przed urządzeniami mobilnymi, wypełniają wolny czas oraz rozwijają zainteresowania - Mieszkańcy przepisują wybrane wiersze swojej koleżanki Pani Doroty, uczą się je deklamować odpowiednią intonacją głosową,stosowną do treści wierszy.

 

SPOTKANIE ONLINE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI -07 PAŹDZIERNIK 2020

Dziś 07.10.2020 nasi mieszkańcy uczestniczyli w konfrontacjach artystycznych osób z niepełnosprawnościami w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki z Objazdy. Był to drugi etap podjętych działań z zakresu KONKURSU,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”. Moderatorem działania była Biblioteka Publiczna w Objeździe i wspaniała prowadząca Pani bibliotekarka Alicja Mieliwódzka, za co serdecznie - dziękujemy!!! Popularyzowanie czytelnictwa, jak również omawianie autorskich wierszy naszej mieszkanki Pani Doroty Smardzewskiej i promowanie jej twórczości, było celem dzisiejszego spotkania online naszych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie z uczestnikami z Dyskusyjnego Klubu Książki w Objeździe oraz mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Machowinie.

PLENER MALARSKI- ARTETERAPIA - 06 PAŹDZIERNIK 2020

ROZPOCZYNAMY !!!!! ,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” UCZESTNIKÓW ZADANIA ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER'. Każdemu człowiekowi towarzyszą różne emocje – od radości, poprzez strach, a skończywszy na złości. Pojawiają się tak niespodziewanie, aby później zniknąć lub ustąpić miejsca innym. Zachęcają nas do różnych działań, dają ekscytację, pozwalają rozpoczynać nowe wyzwania. Są wszędzie – znajdziemy je także w sztuce, zatrzymane w wyjątkowych dziełach osób niepełnosprawnych. Malarską formą wyrażenia siebie otwieramy konkurs ,, WSPIERANIE WYKONANIA W 2020 ROKU ZADAŃ Z ZAKRESU REHABILITACJI SPOŁECZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” wśród uczestników zadania ,,KULTURA LITERACKA BEZ BARIER”. Plener malarski inspirowany wierszami osób niepełnosprawnych, pozwoli uczestnikom konkursu z zaprzyjaźnionych placówek- wszystkie refleksje wynikające z treści wierszy przenieść pędzlem na płótno. Tematem do dzieł plastycznych naszego Domu była fraszka pt. WIELKOŚĆ W PROSTOCIE, napisana przez jedną z naszych mieszkanek Panią Dorotę. Stąd też nasze prace przedstawiają kwiaty, o których mowa w wierszu i oczywiście wspomnianą Państwu poprzednio- RÓŻĘ.
,,WIELKOŚĆ W PROSTOCIE' (FRASZKA)
Raz się róża nadobna
Chwaliła wszem i z osobna
„Ja królowa wśród kwiatów
Ładniejsza od bławatów
Kiedy rozkwitnę, uwodzę upojnym zapachem
Jestem piękna, elegancka i mam klasę”
Na co rzekła lilia: „Ja wyższa od ciebie
Mnie ogrzewa słońce bliżej na niebie
Mnie stawiają w wazonach przed ołtarze
Moja misja dla Pana Boga jest w darze”
Na to odezwał się tulipan: „A we mnie jest siła
Tylko ja się trzykrotnie rozwijam”
* * *
Pod płotem rosła stokrotka, nie miała się czym pochwalić
Zazdrościła tym kwiatom, chciała się oddalić...
* * *
Zobaczył to płot i się odezwał:
„Jesteś skromna,
to twoja WIELKOŚĆ, nie jesteś ułomna
Kiedy tamte kwiaty ktoś zerwie, ty zostaniesz
Będziesz cieszyć ludzi nad ranem
Kiedy tamte kwiaty na śmietniku już zwiędną
To od ciebie owady będą czerpać przyjemność”

WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH MIESZKAŃCÓW-SŁONECZNIKI - PAŹDZIERNIK 2020

Przyszła jesień a z nią piękne barwy i smaki. Smak miesiąca października to dynia i jabłko. Poprzedni miesiąc kończymy WYSTAWĄ PRAC MIESZKAŃCÓW, w której główna rolę w cyklu zajęć terapeutycznych odegrał kwiat – SŁONECZNIK. Jak zauważycie Państwo, na fotografiach z wystawy wkradł się inny ale jakże dostojny i tajemniczy kwiat – Róża. To ona zainspiruje nas w kolejnych miesiącach do twórczości plastycznej, rozwijania talentów poetyckich – ale o tym już wkrótce.

POŻEGNANIE PANA KIEROWNIKA KLAUDIUSZA DYJASA- WRZESIEN 2020

Pan Kierownik choć był związany z naszym Domem któtko, to za to bardzo emocjonalnie. Pożegnanie było wzruszające zarówno dla odchodzącego, mieszkańców jak i dla kadry współpracującej. Warto zacytować słowa, które padły z ust Pana Kierownika łamanym od wzruszenia głosem, cyt.: ,, Nie byłem z Wami długo. Czas jest jednak względny. Dla mnie to był czas, gdy mogłem doświadczać dobrych emocji od Mieszkańców, jak i kadry Dps Lubuczewo. Dziękuję Wam wszystkim moi drodzy za życzliwe przyjęcie i zaufanie. Za wszystkie wspólne chwile, za rozmowy. Wielkie podziękowania dla Moniki Bill - Pani Dyrektorki, która jak w każdym dobrym domu wypełnia rolę matki. Macie szczęście, bo ta mama jest cudowna. W czasie pożegnania mieliście okazję zobaczyć moment gdy pękłem. Te łzy których nie powstrzymałem niech będą dla Was informacją, że nigdy o Was nie zapomnę i jak tylko pokonamy epidemię spotkam się z Wami i porozmawiamy tak jak lubicie. Trzymajcie kciuki za moją nową przygodę zawodową i pamiętajcie by dbać o siebie.

Do zobaczenia.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA - 29 WRZESIEŃ 2020

29 września Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania uczciliśmy spotkaniem Dyskusyjnego Klubu Książki w plenerze. Nasze rozmowy dotyczyły silnej     i ambitnej kobiety, jaką niewątpliwie była siostra Bolesława Chrobrego Świętosława, której historię opisuje Elżbieta Cherezińska w książce pt.:'Harda'.Uczciliśmy też dzisiejszą rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej wspominając jej biografię i twórczość literacką, a także pokusiliśmy się         o głośne czytanie krótkiego opowiadania o miłości Grażyny Szapołowskiej pt.:'W ukryciu'. W roli lektora sprawdził się doskonale Pan Łukasz- nasz klubowicz.

WYCIECZKA NAD JEZIORO - WRZESIEŃ 2020

Nasi Mieszkańcy to bywalcy i wielcy miłośnicy odpoczynku z widokiem na jezioro. Czyste i świeże powietrze z nutą zapachu świerków daje samoistną inhalację dla naszych płuc, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych      i przemysłu. Aby skorzystać z tych darów natury jaki daje las, wybraliśmy się z Mieszkańcami na pieszą wycieczkę brzegiem jeziora Lisewo. Bliskość jeziora i lasu sprawiła, że wyciszyliśmy umysły i nasze żołądki, którym smakowała pieczona kiełbaska na ognisku.

 

SYLWOTERAPIA, ESTETOTERAPIA - WRZESIEŃ 2020

Regularne chodzenie szczególnie w  pięknym otoczeniu przyrody, działa kojąco na psychikę i uwalnia endorfiny, czyli hormony szczęścia. Jest to aktywność dla każdego, zarówno młodego, jak i starszego pokolenia. Radość płynąca z przebywania na świeżym powietrzu wpływa także na lepszą jakość snu. Korzystając z możliwości spędzania czasu wśród terenów powiatu słupskiego i okolic Lubuczewa, nasi Mieszkańcy pomogli nazbierać i przynieść ,,drobny' akcent wciąż jeszcze zielonej łąki do Domu.

REKREACJA, GRILL - WRZESIEŃ 2020

Wciąż jeszcze ciepłe dni zachęcają nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Częściej też czuć wokół naszego Domu zapach grillowanych potraw. Sezon na spotkania przy grillu potrwa do później jesieni. Dlatego nasi Mieszkańcy chętnie wybrają spotkania przy grillu, korzystając z tej smacznej formy relaksu i integracji.

WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA MORZA - 24 WRZESNIA 2020

Morze - leczy ciało i ducha, utrzymuje, jest natchnieniem dla artystów. Dnia 24 września obchodzimy Światowy Dzień Morza i w związku z tym świętem podsumowujemy nasze warsztaty marynistyczne wystawą wewnątrz Domu    z udziałem Mieszkańców. Nasz DPS znajduje się na terenie Morski Powiat Słupski a to zobowiązuje do pamiętania o tych obchodach.
Brakuje nam wypłynięcia na szerokie wody, ale przecież każdy marynarz czasem musi odpocząć w porcie. My też odpoczywamy i zbieramy siły na wielką podróż jaka przyjdzie po zakończeniu pandemii. Co jakiś czas wypuszczamy w świat na pojedynczych łajbach kogoś z naszych ludzi. Niech zdobywają nowe lądy i pamiętają o nas niosąc w sercu nasze uśmiechy.
A jakie one były, to możecie zobaczyć na zdjęciach zrobionych przy wystawie.

ARTETERAPIA - MALARSTWO NA TKANINIE UŻYTKOWEJ - WRZESIEŃ 2020

Znaleźliśmy sposób na zatrzymanie lata - i słoneczka na niebie. Robiąc słoneczniki jak umiemy najlepiej. To tu w Lubuczewie słońce nam świeci      a my je ślemy do dorosłych i dzieci. Do wszystkich na całym świecie promienie wysyłamy i tym co nas lubią, śpiewająco uśmiech dołączamy.
W ramach naszych zajęć terapeutycznych kontynuujemy cykl kwiatowy. Jesteście ciekawi jaki kwiat wybierzemy na październik? 

ZABAWOTERAPIA - GRY PLANSZOWE - WRZESIEŃ 2020

SYLWOTERAPIA - GRZYBOBRANIE - WRZESIEŃ 2020

ZAJĘCIA MIESZANE- MANUALNE, ZABAWOTERAPIA, BIBLIOTERAPIA - WRZESIEŃ 2020

REKREACJA - WYJAZD W TRASĘ ROWEROWĄ - WRZESIEŃ 2020

TURYSTYKA, REKREACJA, WYJAZD DO DĘBINY - WRZESIEN 2020

Jedną z tajemnic szczęśliwego życia, są nieustanne maleńkie uczty. Grupa Mieszkańców naszego Domu ucztowała nad Morzem Bałtyckim. W tym trudnym dla wszystkich czasie epidemii, Mieszkańcy nie mogli uwierzyć, że mogą być w tym miejscu i śmiać się w głos w czasie wspólnej zabawy. Naprawdę bardzo się cieszyli dodając skrzydeł również opiekunom. Takie pożegnanie lata to my lubimy!!!

ZAJĘCIA MANUALNE W/G POTRZEB MIESZKAŃCÓW - WRZESIEŃ 2020

ERGOTERAPIA - KONTYNUACJA ZAJĘĆ MANUALNYCH PT.,, MAKRAMA' - WRZESIEŃ 2020

UDZIAŁ MIESZKAŃCÓW W POMORSKIM KONKURSIE POETYCKO - PROZATORSKIM PT. ODMIEŃ SWOJĄ GŁOWĘ - WRZESIEŃ 2020

10 września obchodziliśmy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jego celem jest walka z dyskryminacją osób w kryzysie psychicznym oraz wzrost akceptacji społeczeństwa wobec osób chorych na schizofrenię, aktywności i podejmowania ról w życiu osobistym i społecznym. My również w tym roku włączamy się w inicjatywę Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego a nasi Mieszkańcy biorą udział w Pomorskim Konkursie Poetycko - Prozatorskim pt.,,Odmień swoją głowę'. Poezja naszych Mieszkanek i Mieszkańców, którą przy użyciu słów malują swoją i naszą rzeczywistość wiele razy doceniana była na lokalnych scenach. Zatem kolejne wiersze poleciały podbijać wielki świat!

FILMOTERAPIA - WRZESIEN 2020

Dobre kino domowe to czas do przeżycia niesamowitej przygody, pobudzenia zmysłów i uczuć. Mieszkańcy poprzez kontakt ze słowem i obrazem mieli okazje do współprzeżywania, wchodzenia w rolę i identyfikowania się z bohaterami filmu. Wspólne oglądanie filmu pt. ,,Człowiek ze stali ' służyło zarówno przełamywaniu izolacji, dobrej zabawie i wzbogacaniu wewnętrznego życia Mieszkanców.

SYLWOTERAPIA, REKREACJA, ZAJĘCIA FOTOGRAFICZNE - WRZESIEŃ 2020

Ciepły i słoneczny wrzesień sprzyja spacerom. Postanowiliśmy z Mieszkańcami uchwycić piękno natury na fotografii i zatrzymać ten barwny,  cudowny obraz w pamięci na dłużej. Wycieczka po lesie połaczyła wspólne pasje miłośników fotografi oraz zbieraczy grzybów. Wśród darów tak zachwycajacej przyrody można było podziwiać wyrazistą kolorystykę grzybów trujących i bardziej stonowaną grzybów jadalnych. Przy okazji Mieszkańcy utrwalali swoją wiedzę o gatunkach  tych smacznych organizmów leśnych, by móc z apetytem i bez ryzyka kosztować przyrządzane  z nich potrawy.

ARTETERAPIA - CIĄG DALSZY ZAJĘĆ MANUALNYCH PT.SŁONECZNE SŁONECZNIKI - WRZESIEŃ 2020

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ URODY - 9 WRZESIEN 2020

Panie i panowie mieszkający w naszym Domu umieją zadbać o higienę i urodę. Dzień urody był okazją do świętowania, by dać ciału odczuć tą przyjemność Mieszkańcy pozwolili sobie na  nowe fryzury i relaksujące masaże głowy.

ZAJĘCIA SPORTOWE, SYLWOTERAPIA- WRZESIEŃ 2020

Nasi Mieszkańcy zabrali myśli na długi spacer z kijkami do nordic walkingu. Wysiłek fizyczny, zapach lasu i świeże powietrze bez ograniczeń sprawiło, że nikt nie chciał wracać do Domu. Takie wycieczki pozwalają Mieszkancom się lepiej poznawać i zacieśniać więzi.

ERGOTERAPIA- C.D. ZAJĘĆ MANUALNYCH PT. MAKRAMA- WRZESIEŃ 2020

ARTETERAPIA - SŁONECZNIKI - WRZESIEŃ 2020

Miesiąc wrzesień rozpoczęliśmy tematyką kwiatową. W ramach zajęć terapeutycznych malowaliśmy, wycinaliśmy i wyklejaliśmy żółte słoneczniki, które królować nam będą przez cały wrzesień. Te piękne kwiaty zastąpią nam słońce w pochmurne dni a  Mieszkańcy będą mieli możliwość rozwijania swoich pasji i talentów  oraz ćwiczenia dłoni w zakresie motoryki małej.

CYKL ZAJĘĆ ZE SZTUKI WYPLATANIA SZNURKA, MAKRAMA, ARTETERAPIA - SIERPIEŃ 2020

Na zajęciach manualnych w naszym Domu rozpoczęliśmy cykl zajęć ze sztuki wiązania sznurków zwanej - makramą. Ta wyjątkowa zdolność przeplatania wszlelakiego rodzaju nici przywędrowała do Europy ze starożytnej Asyrii i Babiloni. W średniowieczu stosowano ja gównie do ozdoby królewskich szat a w późniejszych wiekach wykonywano tą techniką pokrycia na łoża, sofy i fotele. Nasi Mieszkańcy wykonują nią drobne ozdoby, króre posłużą do dekoracji Domu.

DALSZY CIĄG ZAJĘĆ PT.:,,LAWENDOWE SZALEŃSTWO' -SIERPIEŃ 2020, AROMATERAPIA, ARTETERAPIA

Ostatni tydzień poświęciliśmy na wykorzystanie potencjału naszego lawendowego zagajnika i w słoneczne dni ścięliśmy rozwinięte kwiaty a następnie w czasie, gdy pogoda zmusiła nas do skrycia się pod dachem - podsuszone kwiaty lawendy wsypalismy do poduszek, które wykorzystamy aby wypełnić zapachem nasze pokoje. Z łodyg zaś zrobiliśmy kolorowe maczugi do walki z molami, których na całe szczęście nikt nie widział. Cały Dom, od kilku dni wypełniony jest zapachem lawendy a Mieszkancy mieli okazję do prowadzenia ożywionych dyskusji na różne tematy podczas zajęć manualnych prowadzonych przez terapeutów.

20.08.2020 SYLWOTERAPIA, REKREACJA, GRILL, ZAJĘCIA SPORTOWE

20 sierpnia 2020 grupa naszych Mieszkańców wybrała się na przejażdżkę rowerową scieżkami leśnymi. Poprawa kondycji i możliwość relaksu na łonie natury wpłynęły korzystnie na organizmy mieszkańców. Po powrocie wszyscy wzięli udział w grillu zorganizowanym na terenie Domu. Zapach pieczonych kiełbasek wyczuwalny był daleko po za naszą posesją i kusił przejeżdzających turystów odwiedzających piękne ziemie Powiatu Słupskiego.

14.08.2020 ARTETERAPIA, FLORYSTYKA, BUKIECIARSTWO, IKEBANA

Z okazji Święta Matki Boskiej Zielnej mieszkańcy naszego Domu uczestniczyli  w zajęciach tworzenia ikebany i układania bukietów z ziół, kwiatów i kłosów zbóż. Plenerowe zajęcia na świeżym powietrzu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy chętnie uczyli się nowych nazw kwiatów i ziół oraz rozpoznawali po kłosach rodzaje zbóż. Stworzone własnoręcznie bukiety będą zdobiły pokoje w naszym Domu.

11.08.2020 WYJAZD DO WIGWAMU - KOŁA ŁOWIECKIEGO ,,CIETRZEW', SYLWOTERAPIA, REKREACJA, TURYSTYKA, MUZYKOTERAPIA, GRY SPORTOWE

Dzięki uprzejmości i życzliwości Koła łowieckiego - ,,Cietrzew' inna grupa mieszkańców wyjechała do Wigwamu. Korzystając z pięknej pogody mieszkańcy wolny czas spędzili aktywnie grając w gry zręcznościowe, piekąc kiełbaski, spacerując po terenie leśnym, tańcząc przy rytmach muzyki disco. Kojący wpływ natury i właściwości lecznicze drzew skutkowały dobrym nastrojem i wszyscy wrócili zadowoleni i syci.

10.08.2020 ARTETERAPIA

7 SIERPIEŃ 2020 - CIĄG DALSZY CYKLU ZAJĘĆ Z SERII ,,LAWENDOWEGO SZALEŃSTWA' - ARTETERAPIA

6 SIERPIEŃ 2020 TURYSTYKA, REKREACJA, SYLWOTERAPIA - ZAWODY WĘDKARSKIE NASZYCH MIESZKAŃCÓW

6 SIERPIEŃ 2020 SYLWOTERAPIA - DRZEWOLECZNICTWO, ZAJĘCIA FOTOGRAFICZNE

31 LIPIEC 2020 DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI - ONLINE

CYKL ZAJĘĆ O TEMATYCE MARYNISTYCZNEJ- PRZYGOTOWYWANIA DO OBCHODÓW ,,DNI MORZA'-29.06.2020, 27.07.2020, 03.08.2020, 04.08.2020

30 LIPIEC 2020 TRUDNE ROZSTANIA - POŻEGNANIE PANA KIEROWNIKA KRZYSZTOFA SUROWCA

29 LIPIEC 2020 ARTETERAPIA - ROZPOCZĘCIE CYKLU ZAJĘĆ PT: ,,LAWENDOWE SZALEŃSTWO'

28 LIPIEC 2020 SYLWOTERAPIA - ODDZIAŁYWANIE PIĘKNEM PRZYRODY

27 LIPIEC 2020 ARTETERAPIA

23 LIPIEC 2020 ZAJĘCIA MANUALNE W/G POTRZEB MIESZKAŃCÓW PRZY ZASTOSOWANIU WACHLARZU METOD W TERAPII ZAJĘCIOWEJ

15 LIPIEC 2020 TURYSTYKA, SYLWOTERAPIA, REKREACJA - WYJAZD DO WIGWAMU KOŁA ŁOWIECKIEGO ,,CIETRZEW'

13 LIPIEC 2020 ERGOTERAPIA - ZAJĘCIA MANUALNE

6 LIPIEC 2020 SYLWOTERAPIA, REKREACJA - GRIL, ZABAWOTERAPIA - GRY PLANSZOWE, MUZYKOTERAPIA - ZABAWA TANECZNA

02 LIPIEC 2020 - BIBLIOTERAPIA-PRZEGLĄD PRASY, ZABAWOTERAPIA-GRY PLANSZOWE

01 LIPIEC 2020 SYLWOTERAPIA, REKREACJA, ZBIÓR JAGÓD

30 CZERWIEC 2020 - ERGOTERAPIA - ZAJĘCIA MANUALNE

29 CZERWIEC 2020-ARTETERAPIA- ZAJĘCIA MANUALNE

ZAJĘCIA FOTOGRAFICZNE CZERWIEC 2020

ZAJĘCIA MANUALNE NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

ROWEROWE PRZEJAŻDŻKI PO TERENIE WOKÓŁ DPS LUBUCZEWO

PRACE WIELKANOCNE MIESZKAŃCÓW DPS LUBUCZEWO I ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD NASZYCH PRZYJACIÓŁ

 

 

QUIZ WIEDZY OGÓLNEJ

12 marca 2020 roku

Tego typu zajęcia, które polegają na wzajemnej rywalizacji, zawsze cieszą się w naszym Domu wielką popularnością. Całość quizu przygotował i poprowadził pan Cezary - miłośnik historii, literatury i geografii. Pytania były z różnych dziedzin i o różnym stopniu trudności. Z pewnością nie wszystko, ale w pewnym stopniu o sukcesie lub porażce w jakimś stopniu decydowała odrobina szczęścia. Pierwsze miejsce w 'Quizie wiedzy ogólnej' zdobył pan Ernest, drugie pan Artur, zaś trzecie pan Kamil. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki i gromkie brawa za rozległą wiedzę.  

 

 

DZIEŃ MĘŻCZYZNY

10 marca 2020 roku

Miały swoje święto Panie, mieli i Panowie. Mieszkańcy naszego Domu zebrali się na spotkani integracyjnym w kawiarence. Przedstawicielki naszych Pań w osobach Przewodniczącej i Wiceprzewodniczącej Samorządu Mieszkańców złożyły Panom życzenia, a potem były żarty, śmiech, kawa i coś słodkiego. 

 

 

UROCZYSTE OBCHODY DNIA KOBIET

9 marca 2020 roku

Z okazji Dnia Kobiet zorganizowaliśmy spotkanie integracyjne, podczas którego były okazjonalne życzenia od naszych Panów, kwiaty, koncert życzeń, a także kawa i słodki poczęstunek. Czas spędzony razem upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.

KOBIECE ,,SPA' Z OKAZJI DNIA KOBIET MARZEC 2020

KARNAWAŁOWE DISCO

24 luty 2020 roku

 

 

VI SŁODKI BAL CZWARTKOWY

20 luty 2020 roku

W 'Tłusty Czwartek' tradycyjnie już nasz Dom gościł zaprzyjaźnione placówki z terenu powiatu słupskiego na VI Słodkim Balu Czwartkowym. Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor Domu - pani Monika Bill, która życzyła wszystkim zgromadzonym wspaniałej i szalonej zabawy. Następnie były już tylko i wyłącznie: dobra i głośna muzyka, zabawa, radość i śmiech. Oczywiście nie mogło zabraknąć konkursów: o laur Złotego, Srebrnego i Brązowego Pączka, na Królową i Króla Balu, Królową i Króla Tańca, Łasucha nad łasuchami i Champion Karaoke. Poszczególni uczestnicy Balu kręcili 'Kołem Szczęścia', zdobywając punkty dla swojej placówki. W klasyfikacji generalnej i tytuł 'Złotego Pączka' wywalczył nasz Dom. 'Srebrny Pączek' trafił do ZOLP Kobylnica, a 'Brązowy' do DPS Machowinko. Królową Balu został pani Nikola z Machowina, Królem - pan Rafał z Przytocka, Królową Tańca - pani Małgorzata z Lubuczewa, Królem - pan Mirosław z Kobylnicy. Dwa ostatnie tytuły powędrowały do DPS Przytocko. Championem Karaoke został pan Rafał, zaś Łasuchem nad Łasuchami pan Piotr. Po zakończonej zabawie wszyscy udali się na wspólny obiad, a po nim bbyły jeszcze kawa, herbata, soki i oczywiście tradycyjne, wszechobecne pączki. 

 

 

'WALENTYNKOWA RANDKA W CIEMNO'

12 luty 2020 roku

Do tradycji w naszym Domu należy m.in. organizowanie w Dniu Zakochanych (bądź w jego pobliżu) 'Walentynkowej Randki w Ciemno'. Tak, jak to miało miejsce w popularnym kiedyś programie, najpierw wylosowana Pani zadawała szereg nietypowych pytań Panom. Na podstawie udzielanych przez nich odpowiedzi, drogą eliminacji dokonała wyboru tego jedynego. Następnie miejsce Pani zajmował wylosowany Pan i on zadawał pytania Paniom, wsłuchując się uważnie w udzielane przez nie odpowiedzi i wybierając tę jedną jedyną. Na zakończenie wspólnej zabawy pary udały się na przygotowany poczęstunek, gdzie towarzyszyły im nastrojowa muzyka i zapalone świece. 

 

 

DNI PIZZY

10-11 luty 2020 roku

W kalendarzu świąt nietypowych pod datą 9 lutego możemy znaleźć Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jako, że w tym roku dzień ten przypadał w niedzielę, siłą rzeczy przenieśliśmy go na dzień następny, a nawet i kolejny, ponieważ tak spodobało się Mieszkańcom naszego Domu przygotowywanie i smakowanie pizzy. Tego dnia, pod czujnym okiem terapeutów zajęciowych, wszystkie łasuchy mogły zajadać się własnoręcznie przygotowaną pizzą.

 

 

XII KARAOKE SHOW O ZŁOTY MIKROFON

03 luty 2020 roku

Już dwunasty raz w historii naszego Domu grupa 24 Mieszkańców stanęła w szranki, by powalczyć w konkursie karaoke o 'Złoty Mikrofon'. Rywalizacja przebiegała dwuetapowo pod czujnym okiem jury. Pierwszy etap to wykonanie wybranej przez siebie piosenki (dwie osoby zdecydowały się na utwory wykonywane w oryginale w języku niemieckim i angielskim). Druga runda to wykonanie wylosowanej piosenki. Laur zwycięstwa 'Złotego Mikrofonu' przypadł w udziale panu Ernestowi - będzie gom zdobił do kolejnej edycji muzycznego show.

 

 

ZABAWA INTEGRACYJNA W KALAMBURY

27 stycznia 2020 roku

Śmiało można powiedzieć, że jedną z tradycji naszego DPS jest rozgrywanie w styczniu zabawy integracyjnej pt. 'kalambury'. Zabawa jak zwykle obfitowała w wiele wręcz komicznych sytuacji. Śmiechu było co niemiara, gdyż uczestnicy w rozmaity sposób (rysując lub pokazując) starali się przedstawić znane polskie przysłowia i powiedzenia.

 

 

ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE W SŁUPSKICH BIBLIOTEKACH

24 stycznia 2020 roku

W tym dniu Mieszkańcy naszego Domu mogli rozszerzyć swoje horyzonty czytelnicze poprzez udział w zajęciach biblioterapeutycznych w słupskich bibliotekach. Ponownie udali się do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej i czytelni Biblioteki Głównej Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dzięki takim wyjazdom nasi podopieczni mogą skorzystać z pozycji książkowych i czasopiśmienniczych niedostępnych w naszym Domu. 

 

 

III BAL SENIORA 2020

21 stycznia 2020 roku

W tym roku uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka trwały dwa dni. Pierwszy z nich przeznaczony został na III Bal Seniora. Były życzenia, wspólne tańce, a także różne konkurencje, takie jak: przewijanie motka, wbijanie gwoździ w drewniany klocek, rysowanie babci i dziadka z zawiązanymi oczami, układanie kocich puzzli, czy wyścigi 'noga, ręka, pupa'. Drugiego dnia Mieszkańcy Domu zgromadzili się w kawiarence, by przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku wspólnie obejrzeć cykl krótkich filmów pod tytułem 'Legendy polskie'. 

ZAJĘCIA SPORTOWE NA LODOWISKU W REDZIKOWIE

16 stycznia 2020 rok

KOLĘDOWE KARAOKE

7 stycznia 2020 roku

Liczba odwiedzin: 3124

© Copyright DPS LUBUCZEWO, All Rights Reserved. Szablon strony: GRX.pl

    Zaloguj się    

Mapa strony