DPS LUBUCZEWO DPS LUBUCZEWO

Szukaj:Szukaj: »

PRACE UCZESTNIKÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ

SYLWESTER 2017/2018

GRUDNIOWY DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI W OBJEŹDZIE

 

 

ZAJĘCIA SPORTOWE W SŁUPSKIEJ KRĘGIELNI

07 grudnia 2017 roku

 

Zajęcia sportowe w kręgielni są już swoistą tradycją - zawsze w miesiącach zimowych Mieszkańcy naszego Domu udają się do Słupska, by poznać nowych mistrzów kręgli. Tego dnia najlepszy okazał się pan Edmund, który dosłownie zdeklasował swoich współzawodników. Było też wiele niespodzianek, ponieważ Mieszkańcy DPS Lubuczewo systematycznie doskonalą się w technice rzutów do kręgli.

 

 

MIKOŁAJKI I UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRÓD DYREKTORA MIESZKAŃCOM DPS LUBUCZEWO ZA AKTYWNĄ POSTAWĘ W REALIZACJI ZAŁOŻEŃ REHABILITACJI SPOŁECZNEJ W 2017 ROKU

06 grudnia 2017 roku

Szósty grudnia to dzień magiczny ze względu na obchodzone Mikołajki. W naszym Domu nie mogło być inaczej - każdy Mieszkaniec otrzymał symbolicznego czekoladowego mikołaja i czekoladę. Wszyscy zaproszeni zostali również na uprzednio przygotowany poczęstunek, ponieważ tego dnia wręczono również doroczne Nagrody Dyrektora DPS Lubuczewo za zaangażowanie w realizację założeń rehabilitacji społecznej w 2017 roku. Wśród nagrodzonych znalazło się aż szesnaście osób. Dodatkowo drugi raz wręczono tytuł 'Czytelnika Roku DPS Lubuczewo', którym ponownie został pan Józef. Dyrektor DPS Lubuczewo życzyła laureatom dalszej pasji i zaangażowania w życie Domu, zachęcając innych Mieszkańców do aktywnej realizacji założeń rehabilitacji społecznej.

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

30 listopada 2017 roku

 

Podczas tegorocznej zabawy andrzejkowej nie mogło zabraknąć wróżb, tańców, konkursów ruchowych i słodkich upominków. Każdy uczestnik mógł tego dnia lać rozgrzany wosk i sprawdzić, co przyniesie mu następny rok, wybrać imię pisanej mu drugiej połówki, wylosować magiczny przedmiot z wróżbą, zamieszać w kuli życzeń, czy rzucić na swoje ulubione pole marzeń. Odbyły się również konkursy: balon parzy, limbo, gorące krzesła, mistrz tańca, taniec z balonami w parach. Uczestnicy zabaw ruchowych otrzymali słodkie upominki za zaangażowanie. Wybrano również kilku mistrzów tańca, ponieważ tego dnia na parkiecie panowało istne szaleństwo.

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

28 listopada 2018 roku

 

Tematem kolejnego spotkania z cyklu Dyskusyjnego Klubu Książki były utwory własne, które każdy miał za zadanie przygotować. I tak były prezentacje kryminałów, dramatów, skandali, tekstów obyczajowych. Przywoływane utwory skłoniły uczestników DKK do refleksji na temat swojego miejsca w świecie. A na następnych zajęciach odbędzie się dyskusja na temat jednego wybranego utworu krymianlnego pt. 'Dziewczyna, która przepadła'.

 

 

WYCIECZKA DO KOŚCIERZYNY

23 listopada 2013 roku

 

Wycieczka do Kościerzyny była doskonałą okazją do zwiedzenia trzech muzeum. Najpierw Mieszkańcy naszego Domu zwiedzili zabytkowe lokomotywy, następnie muzeum historii kościerskiej krainy, a na końcu zobaczyli najpiękniejsze i rzadkie akordeony. 

 

 

VIII JAKA TO MELODIA? O ZŁOTĄ NUTKĘ

22 listopada 2017 roku

 

W kolejnej odsłonie zabawy muzycznej, która realizuje założenia rehabilitacji społecznej Mieszkańców DPS Lubuczewo wzięło udział ponad dwadzieścia osób, które dzielnie mierzyły się z trudnymi pytaniami związanymi z muzyką popularną. Niektóre utwory zaskoczyły uczestników, inne były dla nich bardzo proste do odgadnięcia. Po kilku rundach zmagań bezapelacyjnym zwycięzcą został pan Cezary, tuż przed panią Magdą. Tym samym obronił trofeum wywalczone przed rokiem. 

 

 

'VIII PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI OSÓB, KTÓRYM WĘDRUJE SIĘ TROCHĘ TRUDNIEJ' W KOŁOBRZEGU

18 listopada 2017 roku

 

Kołobrzeg to malownicze miasto, pełne urokliwych miejsc i ciekawej architektury, które dodatkowo wspiera działalność artystyczną osób z niepełnosprawnościami. Dlatego też grupa teatralna 'Epitetem po Metaforze' przyjęła zaproszenie na VIII Przegląd Twórczości Osób, Którym Wędruje Się Trochę Trudniej. Na scenie w kołobrzeskiej Hali Milenium zaprezentowało się kilkanaście podmiotów z różnych placówek. Zespół z DPS Lubuczewo przedstawił sztukę pt. 'Stwórca - Początek'. Już przed samym występem stroje aktorów z naszego Domu przyciągnęły uwagę mediów. Aktorzy udzielili wywiadu prasowego i radiowego, a sama prezentacja sceniczna przykuła uwagę wszystkich zgromadzonych. Kołobrzeski Przegląd przygotowany był przez Fundację Na Rzecz Osób, Którym Wędruje Się Trochę Trudniej. Przed samym wydarzeniem kulturalnym Mieszkańcy naszego Domu zwiedzili Kołobrzeg, skosztowali pysznych własnoręcznie robionych lodów i ogromnej pizzy, udali się na molo i do latarni morskiej, a także ratusza.

 

 

V BIESIADA LITERACKA I TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA W KOBYLNICY

16 listopada 2017 roku

 

W Biesiadzie Literackiej i Turnieju Jednego Wiersza uczestniczyło prawie czterdziestu poetów z różnych miejsc województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Nasz Dom reprezentowała czwórka utalentowanych literatów. Na scenie w Kobylnicy zaprezentowali się: pani Dorota z wierszem 'Mam tę moc', pan Artur z wierszem 'W głębi siebie', pan Cezary z wierszem 'Z cyklu ulice Małego Paryża - ulica Św. Piotra' oraz pan Kamil z utworem bez tytułu. Dumę przyniosło ciepłe przyjęcie wszystkich zgromadzonych, brawa po występie i znakomite prezentacje sceniczne. Była to kolejna okazja do wymiany doświadczeń poetyckich i doskonalenia warsztatu literackiego.

 

 

'III KONFRONTACJE POETYCKIE' DPS LUBUCZEWO

15 listopada 2017 roku

 

W tym dniu na poetyckie strofy i wersy, pióra i długopisy oraz brawa współmieszkańców zmierzyli się poeci DPS Lubuczewo - pani Dorota, pan Stanisław i pan Cezary. Po dwóch godzinach czytania poezji, twórczych rozmów i wymianie doświadczeń literackich każdy spośród zgromadzonych mógł nagrodzić swojego faworyta brawami. I tak bezapelacyjną zwyciężczynią III Konfrontacji Poetyckich DPS Lubuczewo została pani Dorota, która w nagrodę otrzymała pamiątkowy dyplom i słodki upominek, podobnie jak dwóch pozostałych poetów, którzy tego dnia zaprezentowali się na kulturalnej scenie w Lubuczewie. 

 

 

IV TURNIEJ WIEDZY O POLSCE W RAMACH OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2017 roku

 

Turniej Wiedzy o Polsce od czterech lat jest swoistą tradycją. Dlatego też Mieszkańcy naszego Domu nie obawiają się zmierzyć z trudnymi pytaniami z zakresu historii, kultury, sztuki, geografii czy przyrody. I choć po wielu trudnych pytaniach poznaliśmy laureatów quizu, to prawdziwymi zwycięzcami byli wszyscy, którzy tego dnia pomyśleli o naszym pięknym kraju.

 

 

GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI WE WRZEŚCIU

09 listopada 2017 roku

 

Każdego roku Mieszkańcy DPS Lubuczewo przyjeżdżają do Wrześcia, by w okolicach Narodowego Święta Niepodległości upamiętnić walczących za wolność ojczyzny. Tak było i tym razem. Delegacja Mieszkańców naszego Domu wybrała się do Szkoły Podstawowej we Wrześciu, by złożyć hołd i kwiaty, obejrzeć okazjonalne występy dzieci i młodzieży z Gminy Słupsk, zapoznać się ze zbiorami numizmatycznymi oraz zintegrować się z całą społecznością gminną.

 

 

III TURNIEJ WIEDZY O FILMIE

07 listopada 2017 roku

 

W tym roku Turniej Wiedzy o Filmie odbył się w listopadzie i okazał się być bardzo trudną przeprawą dla wielu, którzy mierzyli się z pytaniami z zakresu wiedzy filmowej polskiej i zagranicznej. Kilkunastu Mieszkańców naszego Domu odpowiadało nie tylko na pytania o aktorów, sceny, tytuły filmów, ale także muzykę i najpopularniejsze cytaty.

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI W LUBUCZEWIE

27 października 2017 roku

 

W tym miesiącu Dyskusyjny Klub Książki wyjątkowo odbył się w Lubuczewie. Jego tematem były książki kryminalne, obyczajowe i trochę skandaliczne, bowiem wśród uczestników DKK rozgorzała burzliwa dyskusja o wartości prozy w życiu człowieka i elementach opisywanych w tekstach, w tym o przesuwaniu granic obyczajowych. Sytuację gorącej debaty 'złagodziły' wiersze zaprezentowane przez panią Dorotę, która skupiła się na przeżyciach wewnętrznych.

 

 

WARSZTATY KULINARNE W SŁUPSKIEJ PIZZERII

26 października 2017 roku

 

Pierwszy raz w historii działalności terapeutycznej Domu Mieszkańcy DPS Lubuczewo wzięli udział w warsztatach kulinarnych w słupskiej pizzerii. Podopiecznych z Lubuczewa gościła Pizzeria 'Va Bene', której pracownicy przygotowali specjalny pokaz całego procesu przygotowania i upieczenia pizzy. Przy okazji zdradzili wiele tajników i sposobów robienia tego popularnego w Polsce przysmaku. Każdy z kilkunastu uczestników warsztatów mógł przygotować danie wedle własnego gustu i uznania. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że było to niezwykle interesujące doświadczenie kulinarne.

 

 

IV TURNIEJ TAŃCA DPS LUBUCZEWO

23 października 2017 roku

 

Ponad dwadzieścia osób wzięło udział w turnieju tańca, podczas którego każdy mógł zatańczyć do popularnych przebojów z gatunku muzyki disco polo i dance. Szczęśliwe losy sprawiły, że tym razem w zabawie zwyciężył pan Edmund, przed panem Markiem, panią Małgosią, panią Mariolą i panem Czarkiem. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki, a zwycięzca okolicznościowy puchar. Tego dnia liczyły się jednak nie tylko umiejętności taneczne, dobra kondycja, ale również poczucie humoru. Turniej tańca doskonale wpisuje się w założenia rehabilitacji ruchowej prowadzonej w DPS Lubuczewo.

 

 

WYCIECZKA DO POŁCZYNA - ZDROJU 

20 października 2017 roku

 

Podopieczni naszego Domu często korzystają z oferty wyjazdów turystycznych do różnych miejsc w naszym pięknym kraju. Tym razem wyruszyli na zwiedzanie Połczyna - Zdroju. 

 

 

'EGIPSKIE ANDRZEJKI' W GŁÓWCZYCACH

19 października 2017 roku

 

Podczas 'Egipskich Andrzejek' w Główczycach bawili się podopieczni ŚDS - ów z Rumska, Gardny Wielkiej i Kępic, a także ZOLP z Kobylnicy i DPS Lubuczewo. Każda grupa zaprezentowała na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach występ wokalny lub taneczny w stylu egipskim. Zespół taneczny 'Singersi' z DPS Lubuczewo pokazał ogromny dystans, wystawiając własną interpretację starożytnego tańca do egipskiej muzyki techno. Tego dnia były również tańce do największych polskich przebojów muzyki disco polo oraz wróżby i konkursy ruchowe.

PRÓBA TANECZNA GRUPY 'SINGERSI'

 

 

DZIEŃ SENIORA W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W LUBUCZEWIE

13 października 2017 roku

 

W tym roku mieszkańcy naszego Domu otrzymali zaproszenie od sołtysa wsi Lubuczewo, aby wspólnie zorganizować Dzień Seniora. Grupa teatralna DPS Lubuczewo 'Epitetem po Metaforze' przygotowała spektakl pt. 'Stwórca - początek', natomiast Pani Dorota - nasza poetka - pierwszy raz publicznie zaprezentowała swoje literackie dokonania. Były łzy wzruszenia, podziękowania i życzenia zdrowia dla wszystkich zgromadzonych tego dnia seniorów. Następnie KGW Lubuczewo zaprosiło gości na pyszny poczęstunek i zabawę taneczną z konkursami. 

ZAJĘCIA KULINARNE - CIASTO

 

 

QUIZ WIEDZY OGÓLNEJ

05 października 2017 roku

 

Turnieje tematyczne są bardzo popularne wśród Mieszkańców naszego Domu, dlatego też zorganizowano kolejny quiz, tym razem wiedzy ogólnej. Na trudne pytania z geografii, matematyki, języka polskiego, literatury, sztuki, czy hsitorii odpowiadało ponad dwadzieścia osób. Najlepiej w tym dniu spisał się pan Ernest, tuż za nim uplasowała się pani Dorota, dalej pan Łukasz, pan Józef i pani Bernarda. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

 

 

SŁUPSKIE DNI SENIORA

29 września 2017 roku

 

Pierwsze Słupskie Dni Seniora odbyły się na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Mieszkańcy naszego Domu skorzystali z zaproszenia, dzięki czemu mogli uczestniczyć w promocji placówek i firm, których oferta skierowana jest właśnie do osób starszych.Oprócz działań marketingowych, miały miejsce okazjonalne występy i warsztaty artystyczne. Dzień zakończył się spacerem ulicami Słupska.

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

28 września 2017 roku

 

Szóste spotkanie z cyklu Dyskusyjnego Klubu Książki w Objeździe zaaranżowane zostało tym razem w Charnowie i poświęcone było książkom kryminalnym, katastroficznym i obyczajowym. Klubowicze jak zawsze dzielili się swoimi spostrzeżeniami i uwagami, a także doświadczeniem życiowym. Na zakończenie dyskusji odbyło się ognisko i poczęstunek. Wybrano również kolejne pozycje książkowe do dalszej lektury wedle indywidualnego uznania.

 

 

V PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH SŁUPSK 2017

25 września 2017 roku

 

Organizatorami V Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych Słupsk 2017 pod honorowym patronatem Starosty Słupskiego Pana Zdzisława Kołodziejskiego było Stowarzyszenie 'Zacisze' działające przy Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku. W wydarzeniu wzięło udział trzysta osób z następująych placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych: Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego - Psychiatrycznego w Kobylnicy, Warsztatów Terapii Zajęciowej 'Diament' w Słupsku, Domu Pomocy Społecznej w Machowinku, Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Sycewicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Lubaniu reprezentującego Powiat Lubański, Środowiskowego Domu Samopomocy w Gardnie Wielkiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Rumsku, Powiatowego Domu Pomocy Społecznej 'Feniks' w Skoczowie i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Drogomyślu reprezentujących Powiat Cieszyński, Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku, Domu Pomocy Społecznej w Machowinie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie, Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej i Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bałchatowie reprezentujących Powiat Bałchatowski, Domu Pomocy Społecznej w Przytocku, Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Damnicy, a także Środowiskowego Domu Samopomocy w Słupsku. Na scenie sali teatralnej filharmonii zaprezentowało się szesnaście zespołów (dziewięć występów teatralnych i siedem wokalnych), natomiast w holu budynku miała miejsce wystawa rękodzieła przygotowana przez niepełnosprawnych podopiecznych z dziewięciu placówek. Tuż przed uroczystym otwarciem Przeglądu uczestników wydarzenia witały maskotki organizatora - Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, a także Starostwa Słupskiego. Otwarcie V Przeglądu Twórczości nastąpiło o godzinie 10.00. Zaprezentowany został film podsumowujący dotychczasowe edycje imprezy. Następnie na scenie zaprezentowało się szesnaście placówek, które uprzednio zgłosiły się do prezentacji scenicznych w ramach Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Przed każdym występem artystycznym wyświetlony został film promujący daną placówkę i jej działalność w ramach rehabilitacji społecznej swoich podopiecznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe podziękowania za udział w wydarzeniu, które finansowane było ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.    

 

 

TURNUS REHABILITACYJNY W DARŁÓWKU

14-27 września 2017 roku

 

W tym roku z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i turnusu rehabilitacyjnego w Darłówku skorzystało jedenastu Mieszkańców DPS Lubuczewo. Skorzystali oni z szerokiego wachlarza zajęć, zabiegów, rekreacji i turystyki. Pobyt nad morzem wpłynął odprężająco i dodał energii podopiecznym naszego Domu.

 

 

WYRÓŻNIENIE PODCZAS XV MIĘDZYNARODOWEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW WSPANIAŁYCH TCZEW 2017

11-14 września 2017 roku

 

Na tegorocznym XV Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych grupa teatralna DPS Lubuczewo 'Epitetem po Metaforze' przygotowała autorski spektakl pt. 'Stwórca - początek'. Traktował on o nauce podstawowych wartości i czynności ludzkich. Okazało się, że najważniejsze w życiu jest serce, miłość i szacunek do drugiego człowieka. Ta pantomimiczno - poetycka wizja teatralna została doceniona przez Jury festiwalu, które przyznało grupie z Lubuczewa wyróżnienie za podjęty temat i wkład pracy w przygotowanie sceniczne. Jest to już dwudziesta piąta nagroda w dorobku zespołu, który działa od początku 2014 roku. Oprócz występów na scenie tczewskiej filharmonii, miał miejsce również koncert gwiazdy polskiego popu Natalii Schroeder, biesiada kaszubska, zabawa taneczna, a także warsztaty artystyczne czy zwiedzanie Tczewa i Gołunia, ale przede wszystkim rekreacja na świeżym powietrzu i międzynarodowa integracja. Aktorzy naszego Domu podziwiali podczas przeglądu ponad trzydzieści zespołów z całej Europy.  

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

29 sierpnia 2017 roku

 

Piąte spotkanie z cyklu Dyskusyjnego Klubu Książki w Objeździe poświęcone było książkom Daniela Odiji, słupskiego pisarza i działacza kultury. Klubowicze dzielili się swoimi spostrzeżeniami, uwagami, dobrymi i złymi skutkami tworzenia tego typu literatury. Historie poruszane w tekstach literackich odnoszone były do rzeczywistości obecnego Słupska. wybrano również kolejne pozycje książkowe do dalszej lektury - indywidualnie według zapotrzebowania. 

 

 

II SPARTAKIADA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W USTCE

24 sierpnia 2017 roku

 

Organizatorem II Spartakiady pod honorowym patronatem Starosty Słupskiego było Stowarzyszenie 'Zacisze' działające przy Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, zaś współorganizatorem Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ustce. Podczas zawodów rywalizowało ze sobą 54 zawodników z 9 drużyn. Swoje drużyny wystawiły: Warsztaty Terapii Zajęciowej z Sycewic i Słupska, Środowiskowe Domy Samopomocy z Gardny Wielkiej i Rumska, Domy Pomocy Społecznej z Przytocka, Machowina, Machowinka i Lubuczewa oraz Dom Dziecka z Bełchatowa. Impreza miała charakter integracyjno - sportowy, a także rehabilitacyjny, skierowana była do dorosłych niepełnosprawnych mieszkańców Domów Pomocy Społecznej, uczestników Środowiskowych Domów Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowych, którzy wzięli udział w sześciu konkurencjach sportowych indywidualnie i zespołowo. Spartakiada promowała zdrowy tryb życia ukierunkowany na ruch i rekreację, cechy koleżeństwa, przyjaźni, solidarności, poczucia odpowiedzialności i zaangażowania; wzbudziła ducha rywalizacji sportowej oraz chęć i gotowość do pokonania własnych barier. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Dom Pomocy Społecznej z Przytocka, drugie Dom Pomocy Społecznej z Machowina, trzecie Dom Dziecka z Bełchatowa.  

 

 

WYCIECZKI DO ROWÓW I SZCZECINKA

14, 17, 31 sierpnia 2017 roku

 

Turystyka i rekreacja to bardzo ważna część rehabilitacji społecznej Mieszkańców DPS Lubuczewo, dlatego też w miesiącach letnich organizowane są wycieczki do różnych miejscowości, m.in. Rowów, Ustki, czy Szczecinka. W Ustce i Rowach Mieszkańcy naszego Domu nie tylko spacerowali po plaży, kupowali pamiątki, przechadzali się kładką, zwiedzali zabytkowe miejsca, ale przede wszystkim korzystali z wielu atrakcji przygotowanych dla turystów. Natomiast w Szczecinku oglądali m.in. zabytkowe bunkry, płynęli statkiem po jeziorze i spacerowali okolicznymi szlakami.

 

 

III MIEJSCE PODCZAS OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU 'ZASKOCZ NAS... NA LUDOWO'

12 sierpnia 2017 roku

 

Kolejny raz grupa teatralna DPS Lubuczewo 'Epitetem po Metaforze' wzięła udział w ogólnopolskim konkursie folklorystycznym 'Zaskocz nas... na ludowo' Rowy 2017, tym razem z autorskim kabaretem pt. 'Lubow kak lubow, czyli czeski film o miłości'. Widownia doceniła spektakl gromkimi brawami, natomiast Jury przyznając III miejsce za ogromny wkład pracy i pomysłowość. Spośród kilkunastu zespołów z całej Polski 'Epitetem po Metaforze' jako jedyny miał w swoim składzie osoby z niepełnosprawnościami. Tym bardziej docenić należy fakt przyznania tak wysokiego miejsca spośród profesjonalnych zespołów folklorystycznych. 

 

 

WYCIECZKA DO ROWÓW NA 'DIAMENTOWY GŁOS'

07, 08 sierpnia 2017 roku

 

Wyjazd do Rowów był nie tylko okazją do turystyki i rekreacji, ale przede wszystkim do wspaniałych doznań artystycznych. Mieszkańcy DPS Lubuczewo oglądali bowiem zmagania uczestników podczas I Międzynarodowego Festiwalu - Konkursu Sztuk Scenicznych pn. 'Diamentowy Głos'. Podziwiali wystąpienia popowe, operetkowe, poezji śpiewanej, gruzińskie, jazzowe i rockowe.

 

 

 

II LETNI FESTIWAL PREZENTACJI SCENICZNYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH 'KOLOROWE ANIOŁY' ROWY 2017

04 sierpnia 2017 roku

 

II Letni Festiwal 'Kolorowe Anioły' pod honorowym patronatem Dyrektora Pomorskiego Oddziału PFRON zorganizowany został we współpracy Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie i Stowarzyszenia 'Zacisze' z Centrum Kultury Gminy Ustka. Wzięły w nim udział osoby z niepełnosprawnościami z: Lubuczewa, Lęborka, Kobylnicy, Machowina, Chojnic, Machowinka, Czarnego. Rywalizowali oni w czterech kategoriach: 'Anioły plastyczne', 'Anioły wokalne - soliści', 'Anioły wokalne - zespoły', 'Anioły teatralne'. W tym roku Festiwal zadedykowany był siedmioletniemu niepełnosprawnemu Tymonowi, który walczy o każdy centymetr wzrostu. Na rehabilitację chłopca zebrano ponad trzy tysiące złotych. Grand Prix wydarzenia zdobyła reprezentantka Chojnic. Przyznano również nagrody specjalne, w tym m.in. Nagrodę Starosty Słupskiego, Nagrodę Wójta Gminy Ustka, Nagrodę Dyrektora PCPR w Słupsku, Nagrodę Dyrektora CKGU i Nagrodę Dyrektora DPS Lubuczewo. Na scenie oprócz osób biorących udział w konkursie zaprezentowały się gwiazdy młodego pokolenia oraz zespół 'Babiniec' i Patrycja Baczyńska. Festiwalowe laury zdobyli również Mieszkańcy DPS Lubuczewo: I miejsce grupy teatralnej, I miejsce plastycznie indywidualnie, wyróżnienie wokalnie indywidualnie, Nagrodę Wójta Gminy Ustka i Nagrodę Instruktorską dla grupy teatralnej. Festiwal oglądało kilkaset osób - turystów z całej Polski.  

 

 

XV RAJD ROWEROWY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
IM. ST. KĄDZIELI

29 lipca 2017 roku

 

Blisko dwieście osób wzięło udział w tegorocznym integracyjnym XV Rajdzie Rowerowym Osób Niepełnosprawnych im. St. Kądzieli pod honorowym patronatem Starosty Słupskiego. Wśród nich byli również Mieszkańcy DPS Lubuczewo, którzy w tym roku minęli linię mety w Machowinku. Uczestnicy rajdu mieli także postój w Lubuczewie, gdzie czekał na nich poczęstunek i dobra zabawa. Każdy rowerzysta otrzymał pamiątki z wydarzenia, a dwóch Mieszkańców naszego Domu wygrało rowery w zawodach sportowych przeprowadzonych na mecie.

 

 

 

ZWYCIĘSTWO W II FESTIWALU GIER PLANSZOWYCH 'CHIŃCZYK' W SŁUPSKU

28 lipca 2017 roku

 

Mieszkańcy DPS Lubuczewo pierwszy raz wzięli udział w Festiwalu Gier Planszowych zorganizowanym przez Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku. Była to doskonała okazja nie tylko do zabawy, ale przede wszystkim integracji z osobami z innych placówek wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Tego dnia towarzyszyły wszystkim: uśmiech, zadowolenie, skupienie, duch rywalizacji fair play oraz pozytywne nastawienie do drugiej osoby. Okazało się, iż bezkonkurencyjny w grze w popularnego 'Chińczyka' jest pan Czesław, który dosłownie zdeklasował konkurentów i wygrał puchar II Festiwalu Gier Planszowych w Słupsku.

 

 

 

QUIZ SPORTOWY DPS LUBUCZEWO

27 lipca 2017 roku

 

Turnieje tematyczne cieszą się ogromnym powodzeniem wśród Mieszkańców naszego Domu. Tym razem zmierzyli się oni z lubianym i popularnym sportem. Po ponad dwóch godzinach zmagań poznaliśmy laureatów quizu sportowego, którzy pochwalili się rozległą wiedzą sportową. W nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

26 lipca 2017 roku

 

Czwarte spotkanie z cyklu Dyskusyjnego Klubu Książki w Objeździe poświęcone było książkom, które klubowicze wybrali indywidualnie dla siebie. W ten sposób każdy mógł podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat literatury, jednocześnie oceniając wypowiedź drugiej osoby. Historie poruszane w tekstach literackich odnalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości - każdy miał skojarzenia z tym, co przeżył. Nie zabrakło również głosów krytycznych nt. omawianych utworów. Wybrano również kolejne pozycje książkowe do dalszej lektury - tym razem dzieła Daniela Odiji.

WIZYTA W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ AKADEMII POMORSKIEJ W SŁUPSKU

PRÓBY TEATRALNE GRUPY 'EPITETEM PO METAFORZE' - PRZYGOTOWANIA DO FESTIWALU 'KOLOROWE ANIOŁY'

 

 

 

ZWYCIĘSTWO W MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU 'FAWORYCI LATA'

29 czerwca 2017 roku

 

Grupa teatralna DPS Lubuczewo 'Epitetem po Metaforze' nie boi się nowych wyzwań i przełamywania stereotypów na temat osób z niepełnosprawnościami. Dlatego też jej członkowie postanowili wziąć udział w Międzynarodowym Przeglądzie Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej 'Faworyci Lata' Rowy 2017 ze sztuką kabaretową pt. 'Lubow kak lubow, czyli czeski film o miłości'. Ogromne brawa na widowni i uznanie Jury w postaci I miejsca utwierdziły nas w przekonaniu, iż kabaret jest mocną stroną Mieszkańców DPS Lubuczewo. Nobilitacją dla wszystkich było uczestniczenie w festiwalu i wymiana doświadczeń z dziećmi i młodzieżą z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Tym bardziej należy docenić fakt zwycięstwa w kategorii teatralnej, gdyż grupa 'Epitetem po Metaforze' jako jedyna miała w swoim składzie osoby niepełnosprawnościami.   

 

 

 

DPS LUBUCZEWO 'MIEJSCEM PRZYJAZNYM SENIOROM'

29 czerwca 2017 roku

 

Drugi raz Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie otrzymał certyfikat komisji kwalifikacyjnej IV Edycji Akcji 'Miejsce Przyjazne Seniorom' 2017. Wyróżnienie to poprzedzone zostało wnikliwą analizą złożonego wniosku oraz niezapowiedzianą wizytacją, która miała na celu potwierdzenie kwalifikacji. Tym bardziej cieszy fakt, iż DPS Lubuczewo jako jedyny dom w regionie posiada ww. certyfikat, którym pochwalić się może kilkanaście jednostek z ofertą skierowaną do osób starszych.  

WYCIECZKA DO SŁUPSKA - WYKOPALISKA NA STARYM RYNKU

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

28 czerwca 2017 roku

 

Trzecie spotkanie z cyklu Dyskusyjnego Klubu Książki w Objeździe poświęcone było książkom traktującym o skomplikowanych relacjach kryminalnych i kobiecych. Klubowicze przez dwie godziny dyskutowali o przeczytanych historiach, które w prosty sposób odnoszą się do relacji międzyludzkich. W naturalny sposób wywiązała się zatem dyskusja na tematy życia codziennego. Wybrano również kolejne pozycje książkowe do dalszej lektury dopasowane do zainteresowań czytelników.

 

 

UROCZYSTE OBCHODY DNIA OJCA

23 czerwca 2017 roku

 

W tym roku uroczyste spotkanie kulturalne z okazji Dnia Ojca miało charakter symboliczny i nostalgiczny. Oprócz życzeń, słodkiego poczęstunku, dyskusji i rozważań na temat ojcostwa, była również prezentacja filmowa w szerokim aspekcie traktująca o relacjach ojciec - syn. Wybrane dzieło filmowe omawiało również męskie postrzeganie zastanej rzeczywistości. 

 

 

WYCIECZKA DO ROWÓW

21 czerwca 2017 roku

 

Tego dnia oprócz celów turystycznych i rekreacyjnych, zrealizowaliśmy następne marzenie - każdy uczestnik wycieczki mógł poczuć się jak prawdziwy rzeźbiarz, ponieważ była okazja ku temu, aby samodzielnie spróbować techniki żłobienia w drewnie. Mieszkańcy DPS Lubuczewo uczestniczyli w ogólnopolskim plenerze rzeźbiarskim zorganizowanym w Rowach. Oprócz praktyki miały miejsce również dyskusje z artystami m.in. na temat oryginalnego zainteresowania i sposobu realizacji w życiu.

 

 

KONCERT W FILHARMONII W SŁUPSKU

12 czerwca 2017 roku

 

Koncert pt. 'Na powitanie lata' zorganizowany przez Polską Filharmonię 'Sinfonia Baltica' w Słupsku był doskonałą okazją do przypomnienia sobie największych światowych przebojów prawdziwych gwiazd muzyki. Subiektywny komentarz konferansjera z dozą artystycznego humoru wprawił wszystkich w doskonałe nastroje. Po tak udanym koncercie umuzykalniającym Mieszkańcy DPS Lubuczewo udali się na spacer ulicami Słupska.

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

30 maja 2017 roku

 

Drugie spotkanie z cyklu Dyskusyjnego Klubu Książki w Objeździe poświęcone było książkom traktującym o matkach i relacjach rodzic - dziecko. Klubowicze przez dwie godziny dyskutowali o zawiłych relacjach i sposobach na rozwiązanie wszelkich konfliktów. Wybrano również kolejne pozycje książkowe do dalszej lektury. Tym razem panowie zmierzą się z wątkami kryminalnymi, natomiast panie z lekturą kobiecą.

 

 

V ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR ZŁOTEJ RYBKI
OSTRÓW - MAUSZ

30 maja - 01 czerwca 2017 roku

 

Członkowie szkółki wędkarskiej 'Rybołów' z DPS Lubuczewo wzięli udział w V Zawodach Wędkarskich o Puchar Złotej Rybki nad jeziorem Mausz. 30 maja br. wyruszyli, by zmierzyć się z kilkunastoma drużynami z całego regionu w zawodach, które dla wszystkich uczestników są prawdziwą pasją i sposobem na spędzenie czasu wolnego.

 

 

KONCERT UTWORÓW ZNANYCH I LUBIANYCH

29 maja 2017 roku

 

Gościem specjalnym na kulturalnej scenie DPS Lubuczewo był ustecki muzyk pan Adam Wroński, który przygotował dla Mieszkańców naszego Domu koncert piosenek znanych i lubianych. Wszyscy zgromadzeni usłyszeli takie utwory, jak m.in. 'Pod papugami', 'To będzie raj', 'Szła dzieweczka', 'Biały miś', a także piosenki morskie i inne opowieści o żeglarzach. W podziękowaniu za piękne spotkanie muzyczne gość specjalny otrzymał serdeczne podziękowania i anioła szczęścia wykonanego podczas terapii zajęciowej.

 

 

UROCZYSTE OBCHODY DNIA MATKI

26 maja 2017 roku

 

Spotkanie kulturalne w ramach uroczystych obchodów Dnia Matki miało charakter symboliczny i sentymentalny. Oprócz wspomnień, refleksji i swobodnej dyskusji przy kawie i słodkościach, Mieszkanki naszego Domu obejrzały wybrany film traktujący o relacjach kobiecych, matczynych i rodzicielskich. Nie obyło się bez wzruszeń, zachwytów i rozczarowań fabułą filmu.

ZAJĘCIA SPORTOWE NA BOISKU

 

 

IV QUIZ HISTORYCZNY 

17 maja 2017 roku

 

Zmagania o tytuł 'Mistrza wiedzy historycznej' odbywają się od czterech lat z okazji upamiętnienia i uczczenia świąt majowych. W tym roku ponad trzydzieści osób zmierzyło się z trudnymi i podchwytliwymi pytaniami. Każdy musiał odpowiadać na pytania z historii, geografii, kultury czy sztuki. Zwyciężył bezkonkurencyjny tego dnia pan Kamil, drugie miejsce zajął pan Ernest, trzecie pan Janusz. Każdy uczestnik otrzymał tego dnia słodki upominek, natomiast laureaci pamiątkowe dyplomy.

 

 

'LAS VILLAS' W TEATRZE I SPACER PO SŁUPSKU

15 maja 2017 roku

 

Po wyjeździe do kina przyszedł czas na spektakl teatralny. 'Las Villas' - to muzyczna opowieść o gwieździe polskiej piosenki Wioletcie Villas, ukazana w dość nowatorski sposób. Doskonała gra aktorska, nietypowe postacie, wzruszenia i głos divy w jej najpiękniejszych piosenkach - tak w skrócie można opisać doznania estetyczne, których doznali tego dnia Mieszkańcy DPS Lubuczewo. 

 

 

V MISTRZOSTWA TENISA STOŁOWEGO DPS LUBUCZEWO

10 maja 2017 roku

 

Piąty raz Mieszkańcy DPS Lubuczewo stanęli w szranki o tytuł 'Mistrza tenisa stołowego' i Puchar Dyrektora Domu. Tego dnia osiem osób bezpośrednio zmierzyło się w sportowej walce, natomiast kilkanaście ochoczo dopingowało swoich faworytów. Po trzech godzinach zmagań, wielu wyczerpujących i emocjonujących pojedynkach poznaliśmy laureatów V Mistrzostw. Brązowy medal wywalczył pan Marcin, srebrny pan Darek, natomiast złoty pan Ernest. Jest to jego pierwszy tytuł mistrzowski i pierwszy Puchar Dyrektora.

 

 

DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
W SŁUPSKU

09 maja 2017 roku

 

Każdego roku Mieszkańcy naszego Domu uczestniczą  w obchodach Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. 09 maja 2017 roku udali się zatem do Słupska, by razem z podopiecznymi z innych placówek wsparcia uczcić ten wyjątkowy dzień. Były występy dzieci i młodzieży, wspólne tańce, budowanie wierzy marzeń, poczęstunek i przede wszystkim integracja środowiska osób niepełnosprawnych. 

 

 

UDZIAŁ W POKAZIE PIERWSZEJ POMOCY W SŁUPSKU

28 kwietnia 2017 roku

 

Mieszkańcy DPS Lubuczewo wzięli udział w pokazach pierwszej pomocy medycznej w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Słupsku w ramach I Powiatowej Olimpiady Pierwszej Pomocy. W ten sposób mogli bliżej przyjrzeć się m.in. pracy ratowników medycznych i sposobach udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach.

PORANNE BIEGANIE

 

 

DYSKOTEKOWY 'DISCO HIT'

27 kwietnia 2017 roku

 

W dyskotekowym 'Disco Hicie' - tanecznej zabawie integracyjnej zorganizowanej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca - wzięło udział kilkadziesiąt osób, które doskonale bawiły się w rytm największych polskich i światowych przebojów. Były nie tylko tańce, ale i śpiewy oraz gry i konkursy ruchowe.

 

 

WARSZTATY LITERACKIE Z DANIELEM ODIJĄ

26 kwietnia 2017 roku

 

Kilku Mieszkańców naszego Domu - pasjonatów literatury - wzięło udział w wyjątkowych warsztatach literackich z panem Danielem Odiją - słupskim pisarzem, który ma na swoim koncie bardzo udane publikacje. Podczas zajęć każdy mógł dowiedzieć się, na jakim poziomie jest jego warsztat piśmienniczy, poznać różne style i techniki pisarskie, a także dowiedzieć się, w którym kierunku idzie współczesna polska proza. Była to niezwykła i bardzo cenna lekcja literacka, która z pewnością wzbogaci publikacje własne Mieszkańców DPS Lubuczewo.

 

 

QUIZ WIEDZY O EUROPIE

26 kwietnia 2017 roku

 

'Quiz wiedzy o Europie' to wydarzenie zorganziowane w ramach obchodów świąt majowych. Mieszkaniec naszego Domu - pan Cezary, prywatnie pasjonat historii, przygotował trudne i przekrojowe pytania. Po dwóch godzinach zmagań spośród wielu osób wyłoniony został laureat - pan Ernest; drugie miejsce zajął pan Artur, zaś trzecie pan Łukasz. Za wykazanie się rozległą wiedzą panowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki.

 

 

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI

25 kwietnia 2017 roku

 

Mieszkańcy DPS Lubuczewo mają możliwość korzystania z prasy i książek, które znajdują się w punkcie bibliotecznym na terenie Domu, a także raz w miesiącu jeżdżą do słupskich bibliotek. Teraz oferta biblioterapeutyczna wzbogaciła się o Dyskusyjny Klub Książki - comiesięczne spotkania w Bibliotece Publicznej w Objeździe. Każdy chętny może tu podyskutować o zaproponowanych pozycjach książkowych. W ten sposób odbiór literatury nabiera zupełnie innego wymiaru - swobodnej wymiany myśli, zdań i przekonań.

 

 

ZABAWA KULINARNA 'MASTER - SZEF - NAJLEPSZY KUCHARZ DOMU'

25 kwietnia 2017 roku

 

Kilkanaście osób wzięło udział w zabawie kulinarnej, która miała na celu wyłonić najlepszego kucharza naszego Domu. W tym celu przeprowadzono szereg konkurencji związanych z obieraniem i krojeniem warzyw oraz owoców. W finale każdy musiał przygotować swoją wersję sałatki. Zabawę kulinarną wygrała pani Dorota, przed panią Małgorzatą i panem Pawłem. W nagrodę otrzymała pamiątkowe trofeum i słodki upominek. Na wszystkich czekała równie pyszna i zdrowa nagroda - sałatka warzywno - owocowa.

 

 

IV MISTRZOSTWA GRY W BILARD DPS LUBUCZEWO
O TYTUŁ MISTRZOWSKI

24 kwietnia 2017 roku

 

W IV Mistrzostwach DPS Lubuczewo uczestniczyło kilkanaście osób, które w tym roku walczyły w systemie pucharowym. Bilard to gra, która wymaga skupienia, przemyślanych decyzji, precyzji, ale przede wszystkim dużo szczęścia. Pierwszy raz po ciężkich bojach turniej wygrał pan Paweł, przed panem Grzegorzem i panem Ernestem. Wszyscy uczestnicy doskonale spędzili czas podczas gry w bilard i gier planszowo - stolikowych, a także słuchając muzyki.

 

 

GALA 'DISCO POLO' W POTĘGOWIE

20 kwietnia 2017 roku

 

Mieszkańcy DPS Lubuczewo zostali zaproszeni przez Podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie do udziału w wyjątkowej 'Gali Disco Polo'. Były tańce, śpiewy, gry i zabawy integracyjne, pyszny poczęstunek, a także gościnne występy wokalne i taneczne. Grupa 'Singersi' z DPS Lubuczewo zaprezentowała autorski układ pt. 'Disco'. W podziękowaniu otrzymała słodki upominek i pamiątkowy dyplom.

 

 

SPOTKANIE WIELKANOCNE

14 kwietnia 2017 roku

 

Doroczne uroczyste 'Spotkanie Wielkanocne' jest okazją do złożenia życzeń świątecznych wszystkim Mieszkańcom Domu. Symboliczne podzielenie się jajeczkiem było w tym roku 'osłodzone' miłymi niespodziankami - każdy otrzymał czekoladowego zajączka. W ten sposób życzono radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych.

 

 

DZIEŃ CZEKOLADY

12 kwietnia 2017 roku

 

Pierwszy raz zorganizowaliśmy razem z Mieszkańcami Domu 'Dzień Czekolady'. Polegał on na przygotowaniu słodkiego poczęstunku - oczywiście czekoladowego ciasta. Następnie zaproszono wszystkich chętnych na uroczysty poczęstunek. Każdy mógł delektować się różnego rodzaju czekoladami, ciastem i ciasteczkami; nie zabrakło również kawy i herbaty. Spotkanie umiliły dźwięki muzyki specjalnie dobrane na słodkie wydarzenie.

 

 

'VII JAKA TO MELODIA? O ZŁOTĄ NUTKĘ'

11 kwietnia 2017 roku

 

Dziewiętnaście osób wzięło udział w kolejnej odsłonie zabawy muzycznej, w której głównym trofeum była tytułowa 'Złota Nutka'. W tym roku Mieszkańcy Domu musieli odgadnąć tytuły polskich i zagranicznych piosenek z różnych gatunków muzycznych. Każdy miał do obrony pięć szans. Wygrała ta osoba, która zachowała ich najwięcej, a był nią pan Cezary; drugie miejsce zajęła pani Magdalena, trzecie pan Dariusz, czwarte pan Czesław, zaś piąte pan Artur. Tym samym poznaliśmy nowych mistrzów wiedzy muzycznej. 

 

 

'VII KARAOKE SHOW O ZŁOTY MIKROFON'

10 kwietnia 2017 roku

 

Każdy chętny mógł wziąć udział w tej zabawie muzycznej. Wspólnie z publicznością śpiewało kilkanaście osób, które wybierały utwory z uprzednio przygotowanych list. Mogli również wybrać dowolnie wskazaną przez siebie piosenkę. Wszystkie występy skrupulatnie oceniało Jury składające się z Mieszkańców DPS Lubuczewo. I tak po kilku godzinach wspólnej zabawy i biesiadowania 'VII Karaoke Show o Złoty Mikrofon' wygrała pani Małgorzata, tuż przed panią Magdaleną. W nagrodę otrzymała pamiątkowy Złoty Mikrofon, dyplom oraz słodki upominek. 

 

 

ZWYCIĘSTWO W X POWIATOWYM PRZEGLĄDZIE KABARETOWYM 'OBCIACH' W KOBYLNICY

03 kwietnia 2017 roku

 

Czwarty raz grupa teatralna DPS Lubuczewo 'Epitetem po Metaforze' uczestniczyła w Powiatowym Przeglądzie Kabaretowym w Kobylnicy. W tym roku zaprezentowała autorski kabaret pt. 'Lubow kak lubow, czyli czeski film o miłości'. Perfekcyjne przygotowanie sceniczne i wyśmienita gra aktorska członków zespołu zostało docenione przez profesjonalne Jury, które przyznało grupie I miejsce w kategorii 'dorośli'. Ten ogromny sukces został poprzedzony wieloma godzinami ciężkich i wyczerpujących prób teatralnych, w których uczestniczyło aktywnie dziesięciu aktorów. Zdobyli oni najważniejsze i pierwsze w swojej historii powiatowe wyróżnienie kabaretowe. Dodatkowo doceniono pana Artura, który otrzymał Nagrodę Aktorską za 'Wybitną kreację aktorską'. Jest to również pierwsza indywidualna nagroda aktorska dla członka 'Epitetem po Metaforze'. Powiatowy Przegląd 'Obciach' jest bardzo szczęśliwy dla Mieszkańców DPS Lubuczewo, którzy zdobyli na nim już sześć nagród. 

 

 

SPOTKANIE POETYCKIE
W RAMACH OBCHODÓW ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI -
II KONFRONTACJE POETYCKIE DPS LUBUCZEWO

16 marca 2017 roku

 

Poezja - jej czytanie i tworzenie jest bardzo ważnym punktem biblioterapii prowadzonej w ramach rehabilitacji społecznej w DPS Lubuczewo. Dla naszych poetów stanowi ona wręcz istotę egzystencji. Dlatego też zostały zorganizowane drugie już Konfrontacje Poetyckie w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji. Miały one na celu przede wszystkim popularyzowanie czytania poezji wśród Mieszkańców naszego Domu, jak również prezentację dorobku osób zajmujących się pisaniem wierszy. Kilkadziesiąt osób usłyszało najnowsze utwory współmieszkańców, a także najwybitniejsze światowe dzieła z kanonu poezji.

 

 

WYCIECZKA DO SŁUPSKIEGO OŚRODKA KULTURY
NA WYSTAWĘ MALARSTWA I RZEŹBY
PT. 'NIEKONTROLOWANY OBSZAR WRAŻLIWOŚCI'

15 marca 2017 roku

 

Mieszkańcy DPS Lubuczewo chętnie korzystają ze wszelkiego typu spotkań kulturalnych, podczas których mogą obcować z dziełami sztuki i artystami. Dlatego też uczestniczyli w wystawie pokonkursowej pn. 'Niekontrolowany obszar wrażliwości'. Każdy mógł podziwiać prace malarskie i rzeźbiarskie. Wśród nich znajdowały się obrazy Mieszkańca naszego Domu - pana Ernesta, który otrzymał specjalną nagrodę Dyrektora Słupskiego Ośrodka Kultury.

 

 

UROCZYSTE OBCHODY DNIA KOBIET

09 marca 2017 roku

 

Dzień Kobiet to dzień wyjątkowy, który w tym roku uczciliśmy podwójnie - najpierw spotkaniem kulturalnym w świetlicy wiejskiej, następnie wydarzeniem w naszym Domu. Wszystkie Mieszkanki DPS Lubuczewo zostały zaproszone na uroczysty słodki poczęstunek, złożenie okazjonalnych życzeń oraz projekcję filmową przygotowaną specjalnie dla pań. Czas minął wszystkim we wspaniałej, podniosłej atmosferze pełnej wzruszeń i pozytywnych emocji.  

 

 

UROCZYSTE OBCHODY DNIA KOBIET W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W LUBUCZEWIE I GOŚCINNY WYSTĘP GRUPY TEATRALNEJ 'EPITETEM PO METAFORZE'

08 marca 2017 roku

 

Od trzech lat DPS Lubuczewo i KGW Lubuczewo organizują spotkanie kulturalne z okazji Dnia Kobiet, podczas którego integrują się zarówno panie, jak i panowie. Tak było i tym razem. Grupa teatralna 'Epitetem po Metaforze' zaprezentowała spektakl pt. 'Artysta', KGW Lubuczewo przygotowało pyszny poczęstunek, a wszyscy razem bawili się następnie podczas imprezy tanecznej. Doskonała organizacja i frekwencja Mieszkańców wsi Lubuczewo dowodzą, iż współpraca obu grup jest pożądaną formą zachowań i organizacji lokalnych wydarzeń kulturalnych. Potwierdziła to również obecna podczas spotkania Wójt Gminy Słupsk, która pogratulowała zaangażowania w artystyczny rozwój Lubuczewa.

PRÓBY TEATRALNO - KABARETOWE GRUPY 'EPITETEM PO METAFORZE'

 

 

DEBATA I WYBÓR PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU MIESZKAŃCÓW

27-28 luty 2017 roku

 

Po dwóch latach przyszła pora na wybór nowego 'Prezesa', czyli Przewodniczącego Samorządu Mieszkańców. Dzień wyborów tradycyjnie poprzedziła debata kandydatów, podczas której pięć osób zmierzyło się z trudnymi pytaniami dotyczącymi funkcjonowania naszego Domu. Drugiego dnia Mieszkańcy DPS Lubuczewo ochoczo ruszyli do urny wyborczej. Prawie 70% frekwencja dowodzi, iż Mieszkańcy naszego Domu obeznani są z demokratycznymi mechanizmami. W ten sposób 'Prezesem' na kolejną kadencję został Pan Ernest, zaś zastępcami pani Małgosia i pan Łukasz. 

 

 

'IV SŁODKI BAL CZWARTKOWY'

23 luty 2017 roku

 

Integracyjny IV Słodki Bal Czwartkowy został przygotowany dla podopiecznych DPS Lubuczewo, DPS Przytocko, DPS Machowino, DPS Machowinko, ZOLP Kobylnica, ŚDS Rumsko. Razem bawiło się blisko dwieście osób, które ten szczególny dzień - Tłusty Czwartek - postanowiły spędzić w Lubuczewie. Uroczystego powitania Gości i otwarcia Balu Czwartkowego dokonała Pani Dyrektor DPS Lubuczewo Monika Bill, która życzyła wszystkim wyśmienitej i słodkiej zabawy. W ten sposób rozpoczęła się jedyna i niepowtarzalna impreza integrująca środowisko osób z niepełnosprawnościami, podczas której przeprowadzono szereg zabaw, m.in.: wspólny taniec - wykonywanie poleceń do wybranych piosenek; tradycyjny konkurs na jedzenie pączka z zawiązanymi rękami; 'zgarnij prezent'. Wybrano również 'Króla i Królową Tańca' oraz 'Mistrza Karaoke'. Punktem kulminacyjnym imprezy było ogłoszenie wyników na 'Króla i Królową IV Słodkiego Balu Czwartkowego'. Po zabawie zaproszono wszystkich na uprzednio przygotowany słodki poczęstunek.