![]() |
DPS LUBUCZEWO DPS LUBUCZEWO |
Sukcesy Mieszkańców
Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie
w 2014 roku
Rok 2014 okazał się niezwykle pomyślny w działalności kulturalno-oświatowej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej z Mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie. Jego podopieczni odnosili sukcesy na niwie teatralnej, plastycznej, literackiej i sportowej, pokonując przy tym swoje słabości i realizując założenia szeroko pojętej terapii przez sztukę i sport oraz rehabilitacji społecznej. Poszerzali oni swoje horyzonty myślowe, rozwijali i podtrzymywali zainteresowania, poszukiwali nowych form ekspresji własnej. Wraz z instruktorami zawiązali nowe zespoły, zmodyfikowali działalność już istniejących tak, aby dopasować zajęcia do własnych potrzeb i oczekiwań.
Osiągnięte rezultaty często zaskakiwały samych uczestników przeglądów, konkursów i warsztatów. Grupa teatralna „Epitetem po Metaforze” zwyciężyła na przeglądzie wojewódzkim i podczas międzynarodowych zmagań artystycznych. W sferze plastycznej laury osiągano na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i międzynarodowym. Za każdym razem doceniano talent, oryginalność, pomysłowość i staranność wykonanych prac. Również Klub Literacko-Redakcyjny „Echo Depeesu” doczekał się swojego laureata – poety wyróżnionego w konkursie pt. „Poznaj mój świat”. Wśród Mieszkańców DPS Lubuczewo dużą rolę odgrywa również sport. Wysokie lokaty osiągnęli członkowie sekcji wędkarskiej i tenisa stołowego. Powstało również autorskie pismo „Echo Depeesu”, na łamach którego szeroko komentowane są wydarzenia oraz zjawiska zachodzące we współczesnym świecie.
Do najważniejszych osiągnięć Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie w 2014 roku zaliczyć należy:
Wyżej wymienione osiągnięcia są rezultatami pracy instruktorów na zajęciach organizowanych w Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, a także efektami rozwijania pasji i talentów Mieszkańców naszego Domu.
Zabawa sylwestrowa w stylu lat 90.
31 grudnia 2014 roku
Podczas zabawy sylwestrowej nie może zabraknąć dobrej muzyki. Tak było i tym razem. Z inicjatywy Mieszkańców naszego Domu Nowy Rok przywitany został w rytm największych przebojów lat 90. Nie obyło się bez polskich i światowych hitów, które sprawiały, że nogi same ciągnęły na parkiet. Świetna zabawa towarzyszyła wszystkim, którzy postanowili przywitać Nowy Rok aktywnie i tanecznie. Był również słodki poczęstunek i rozmyślania o mijającym 2014 roku, który obfitował w wiele ciekawych wydarzeń i sukcesów Mieszkańców DPS Lubuczewo.
Kolędowanie i uroczysta wigilia
24 grudnia 2014 roku
24 grudnia to czas magiczny, pełen dobroci i miłości, przede wszystkim jednak przeżyć duchowych. Zanim wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej, wspólnie spiewali najpiękniejsze polskie kolędy. Podczas tradycyjnej kolacji życzyliśmy sobie na Święta Bożego Narodzenia i zbliżający się Nowy Rok wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i radości. I oby każdy kolejny rok był lepszy od poprzedniego!
Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego DPS Lubuczewo i MOS Ustka
10 grudnia 2014 roku
Współpraca między DPS Lubuczewo a MOS w Ustce opiera się nie tylko na warsztatach i prezentacjach artystycznych, ale również na sportowych spotkaniach integracyjnych. Po kręglach przyszedł czas na tenis stołowy, bowiem obydwie placówki mają silne sekcje tejże dyscypliny. Do zawodów o puchar MOS stanęło łącznie dziesięciu zawodników, którzy walczyli w czterech grupach. Po fazie grupowej rozpoczęły się dwa półfinały, do których awansowało trzech zawodników z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii i jeden zawodnik z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie. Do finału przeszli reprezentanci każdej placówki. Zwycięzcą i zdobywcą Pucharu MOS został mistrz tenisa stołowego DPS Lubuczewo pan Kamil, który nie krył zadowolenia i satysfakcji z osiągniętego rezultatu. Naszym przyjaciołom z MOS-u dziękujemy za współorganizację zawodów sportowych, sympatyczną atmosferę, ducha walki fair-play oraz wymianę doświadczeń i umiejętności w grze w tenisa stołowego.
Mikołajkowy konkurs kulinarny 'Top Szef' na słodko
05 grudnia 2014 roku
'Top Szef' jest drugą po 'Master Szefie' zabawą kulinarną w ramach zajęć kulinarnych prowadzonych w naszym Domu. Tym razem postanowiliśmy zorganizować słodki turniej z okazji zbliżających się Mikołajek, który w dużej mierze oparty będzie na owocach. Dlatego też omówiliśmy zasady zdrowego odżywiania oraz wpływu ich jedzenia na organizm człowieka i jego kondycję. W 'Top Szefie' przewidzianych zostało osiem konkurencji, za które przyznawane były punkty osobom, które dobrowolnie zgłosiły się do zabawy w mistrza kuchni. W pierwszym etapie Mieszkańcy przygotowywali owoce na sałatkę, zaś w drugim trzy torty. W finale niezależne jury oceniło wygląd i smak tortów. Na tej podstawie został wyłoniony 'Top Szef', czyli najlepszy kucharz mikołajkowych zajęć kulinarnych na słodko. W pierwszej rundzie zawodnicy zmierzyli się z obieraniem i krojeniem: jabłek, mandarynek, bananów, kiwi, gruszek, brzoskwiń, ananasów. Po przeliczeniu zdobytych punktów przez poszczególnych zawodników do drugiej rundy zaprosiliśmy trzy panie: Bernardę, Irenę i Zofię. W finale panie przygotowały trzy torty wedle własnego uznania, gustu i smaku. Ich ocenie podjęło się niezależne Jury, które tytuł 'Top Szefa' DPS Lubuczewo 2014 oraz pamiatkową statuetkę postanowiło przyznać pani Bernardzie. Jest to jej drugi kulinarny tytuł, bowiem miesiąc temu wygrała 'Master Szefa'. Na zakończenie zabawy wszyscy zgromadzeni zostali poczęstowani sałatkami i tortami.
Wyróżnienie Pana Cezarego Wosinka
w konkursie literackim 'Zobacz mój świat'
03 grudnia 2014 roku
Pan Cezary Wosinek, poeta i dramatopisarz, otrzymał wyróżnienie w konkursie literackim pt. 'Zobacz mój świat' zorganizowanym przez Prezydenta Miasta Słupsk za wiersz pt. 'Disneyland'. Kapitula konkursowa doceniła dzieło pana Cezarego, w szczególności jego oryginalny pomysł literacki i operowanie szeroką wiedza historyczną. W nagrodę otrzymał zaproszenie na uroczystą galę z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych do miejskiego ratusza. Na uroczystym spotkaniu odebrał wyróżnienie, nagrody rzeczowe i usłyszał słowa uznania za swoją twórczość i artystyczną duszę. Jest to pierwsza w tym roku stricte literacka nagroda dla członka Klubu Literacko-Redakcyjnego DPS Lubuczewo. Jesteśmy bardzo dumni, że nasza ciężka praca zostaje doceniona przez niezależnych ekspertów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na niwie literackiej!
II edycja konkursu muzycznego 'Jaka to melodia? O Złotą Nutkę'
02 grudnia 2014 roku
Po powitaniu uczestników konkursu muzycznego oraz wyjaśnieniu jego zasad nastąpiło przeprowadzenie pierwszej rundy zmagań, w której wzięli udział wszyscy zgromadzeni. W tej rundzie można było zdobyć punkt za tytuł piosenki i dodatkowy punkt za znajomość jej wykonawcy. W poszczególnych etapach do odgadnięcia były utwory zarówno polskie, jak i światowe z różnych okresów w dziejach muzyki i z odmiennych stylów. W tej rundzie do odgadnięcia było blisko 100 piosenek. Pięć osób z największą liczbą punktów przeszło do drugiej rundy, a byli to: pani Bernarda, pani Beata, pan Jacek, pan Ernest i pan Cezary. W drugiej rundzie, tzw. rundzie eliminacji, mieli oni do wysłuchania i odgadnięcia 50 utworów i tyleż samo wykonawców; trzy osoby z największą liczbą punktów (które zachowały najwięcej spośród pięciu szans) przeszły do ścisłego finału, w którym zawalczyły o nagrody rzeczowe i 'Złotą Nutkę'. Do finału przeszli: pan Jacek, pan Ernest, pan Cezary. W tej rundzie każdy zawodnik miał pięć szans, które musiał obronić. Najlepszą znajomością blisko 40 utworów i tym samym II edycję konkursu muzycznego 'Jaka to melodia? O Złotą Nutkę' wygrał po raz drugi z rzędu pan Ernest, który nieznacznie pokonał pana Cezarego. Serdecznie gratulujemy rozległej wiedzy muzycznej, refleksu i miłości do muzyki polskiej i światowej.
Zabawa Andrzejkowa
28 listopada 2014 roku
Zabawę Andrzejkową 2014 otworzył oraz zamknął wspólny taniec wszystkich zgromadzonych. Ten dzień przybrał bowiem charakter zabawy taneczno-muzycznej z grami i wróżbami. Wśród zabaw muzycznych były: koło z kartą, taniec w kółku i wykonywanie poleceń prowadzącego, drużynowa sztafeta z piłeczką do ping ponga oraz kartonowa sztafeta. Wróżono natomiast na trzy sposoby. Pierwszą wróżbą andrzejkową był wybór uśmiechu z ukrytą przepowiednią spośród tych umieszczonych na specjalnie przygotowanej tablicy. Następnie zadaniem każdego było znalezienie osoby, która ma taką samą wróżbę. Pary te zgłaszały się do prowadzących i miały do wykonania zadanie sportowe w postaci rzutów do celu. Wygrała ta para, która celniej trafiła więcej razy. Drugą wróżbą andrzejkową była plansza z numerami. Każdy chętny rzucał woreczkiem, wybierając w ten sposób liczbę, która przypisana została do danej wróżby połączonej z zadaniem (aby wróżba się spełniła, osoba musiała wykonać zadanie). Trzecią wróżbą andrzejkową był tajemniczy karton. Każdy chętny wyciągał z niego tajemniczą rzecz, która miała ukryte znaczenie odczytane następnie przez prowadzących. W ten sposób Mieszkańcy DPS Lubuczewo poznali przepowiednie na 2015 rok, które często miały charakter zabawny i rozśmieszający. Dla wszystkich bowiem tego dnia liczył się dobry humor, dużo śmiechu i wyśmienita zabawa.
II miejsce Pana Artura Krużyckiego
w konkursie na scenariusz tradycyjnej gry planszowej
27 listopada 2014 roku
W naszym Domu dbamy o indywidualny rozwój pasji i zainteresowań. Dlatego też Mieszkańcy DPS Lubuczewo twórczo działają i prezentują swoje talenty na scenach w całej Polsce oraz biorą czynny udział w wielu konkursach, także tych o randzie międzynarodowej. tym razem ogromny sukces osiągnął Pan Artur Krużycki, który zajął II miejsce za scenariusz do tradycyjnej gry planszowej w konkursie organizowanym przez Słowińską Grupę Rybacką dla mieszkańców siedmiu gmin wchodzących w skład tejże grupy. Wyróżniona praca wykonana został pod kierunkiem instruktora ds. kulturalno-oświatowych. Gra pt. „Strefa” uczy, bawiąc. Uczy o działalności i historii Słowińskiej Grupy Rybackiej. Ma ona również na celu przybliżyć historię rybactwa na obszarze SGR, tradycje rybackie, miejscowości rybackie oraz charakter ludzkiej działalności w obrębie SGR. Przede wszystkim zaznajamia z unikatowym charakterem przyrody na tym obszarze. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
III Warsztaty Artystyczne grupy „Epitetem po Metaforze” z DPS Lubuczewo
z grupą „Eksperyment” z MOS w Ustce
25 listopada 2014 roku
Grupa teatralna DPS Lubuczewo podtrzymuje twórczą współpracę z grupą teatralną MOS w Ustce, czego efektem były III Warsztaty Artystyczne „Kostium w teatrze” w ramach autorskiego projektu „Teatr dwóch światów. Teatr wykluczonych kluczem do świata eksperymentu”. Ponad dwadzieścia zaprzyjaźnionych ze sobą osób zmierzyło się z trudnym zadaniem stworzenia własnej wersji bajki o Aladynie. Trzy grupy warsztatowe prowadzone przez instruktorów z DPS Lubuczewo i MOS w Ustce pokazały różne, ale zazębiające się historie, które w końcowym rezultacie dały piękny i intrygujący obraz dalekowschodniej opowieści o miłości, walce dobra ze złem oraz rządzeniu państwem w sposób dobry i sprawiedliwy. Na zakończenie artystycznych działań wszyscy zatańczyli do przeboju „Jai ho”, by jeszcze bardziej poczuć klimat wschodniego uwielbienia do radosnego życia i pozytywnego nastawienia do świata.
II edycja „Karaoke Show” o „Złoty Mikrofon”
19 listopada 2014 roku
Muzyka stanowi bardzo ważny element terapeutyczny w naszym Domu. Dlatego też oprócz zespołu wokalnego „Singersi” w DPS Lubuczewo organizujemy cykliczne muzyczne spotkania. W ten sposób na stałe w kulturalny kalendarz Domu wpisało się „Karaoke Show” o „Złoty Mikrofon”. Podobnie jak w pierwszej, także i w drugiej edycji nastąpił wybór jury spośród Mieszkańców (trzy osoby), które wyłoni przyszłego zwycięzcę zabawy muzycznej. Wszyscy Mieszkańcy, którzy chcieli wziąć udział w konkursie, zgłaszali się w momencie zakończenia występu poprzedniego zawodnika. Piosenki do wykonania losowane były bezpośrednio przed występem. Konkurs podzielony był na dwa etapy. W pierwszym śpiewają wszyscy chętni, a jury dokonuje wyboru finalistów – pięciu osób. Również w finale uczestnicy losują piosenkę tuż przed swoim występem. W pierwszym etapie uczestnicy konkursu losowali piosenkę spośród trzech możliwych kategorii – piosenki disco polo, piosenki biesiadne i łut szczęścia. Wśród wszystkich propozycji była karta specjalna – „joker”, dzięki której jedna osoba trafia bezpośrednio do finału i nie podlega ocenie jury. Sztuka ta udała się p. Bernardzie. W drugim, finałowym etapie Mieszkańcy losowali utwory z następujących kategorii: wokaliści i zespoły. Jury przyznawało swoje punkty od 1 do 10. W ten sposób poznaliśmy zwycięzcę „II Karaoke Show”, który otrzymał pamiątkowy Złoty Mikrofon, a został nim p. Kamil, triumfator pierwszej odsłony konkursu. P. Kamil w finałowej dogrywce zmierzył się z p. Beatą. Trzecie miejsce natomiast zajęła p. Bernarda.
I Turniej Wiedzy o Polsce
12 listopada 2014 roku
Turniej Wiedzy o Polsce o tytuł „Mistrza Wiedzy o Polsce” planowany jest jako impreza odbywająca się każdego roku w okolicach obchodów święta niepodległości 11 listopada. Konkurs ten zastąpił patetyczne akademie i przybliżył w ciekawy sposób wiadomości na temat ojczyzny Mieszkańcom DPS Lubuczewo. Forma turnieju interesuje Mieszkańców naszego Domu, dlatego forma „rywalizacji” w zabawie dodatkowo wpływa na zainteresowanie tematami patriotycznymi i zdobywanie czy przypominanie sobie wiedzy o Polsce. Po wyjaśnieniu reguł turnieju oraz celowości spotkania nastąpiło rozpoczęcie pierwszej rundy, w której udział mógł wziąć każdy. Na start zgłosiło się 13 śmiałków. W tym etapie Turnieju Wiedzy o Polsce Mieszkańcy odpowiadali na pytania z następujących kategorii: geografia, historia, muzyka, przyroda, motoryzacja, film, literatura polska, nauka, sport, seriale, sztuka, polityka, konkursy, bajki. Każdy z graczy miał pięć szans, które musi obronić, by wejść do finału. Po dwóch rundach pytań do wszystkich osób nastąpiła prawdziwa „bitwa” – konkursowicze nawzajem wyznaczali się do odpowiedzi. Do finału, po ciężkiej umysłowej przeprawie, przeszła najlepsza trójka: p. Cezary, p. Ernest, p. Magda. Na tym etapie finaliści odpowiadali na pytania z następujących kategorii: film, przysłowia, język polski, kultura, literatura polska, historia, geografia. I Turniej Wiedzy o Polsce wygrał ten, kto obronił swoje szanse i uzyskał największą liczbę punktów. Bezapelacyjnie rekord pobił p. Cezary, który zdobył 255 punktów i tytuł „Mistrza Wiedzy o Polsce” oraz słodkie upominki. Drugie miejsce zajął p. Ernest, zaś trzecie p. Magda.
Sportowe spotkanie integracyjne Mieszkańców DPS Lubuczewo
i Wychowanków MOS w Ustce
24 października 2014 roku
Współpraca i integracja między Mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie i Wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce opiera się nie tylko na warsztatach teatralnych i prezentacjach scenicznych dokonań twórczych, lecz również na spotkaniach integracyjnych różnego typu. 24 października br. dwie grupy spotkały się na sportowej wymianie doświadczeń. Tego dnia w zmaganiach w grę w kręgle udział wzięło łącznie dwanaście osób, które przez kilka godzin dzielnie walczyły z własnymi słabościami i konkurentami. Najważniejsza podczas tego spotkania okazała się jednak wyśmienita zabawa, integracja i ruch. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że sportowe spotkanie integracyjne między Mieszkańcami DPS w Lubuczewie a Wychowankami MOS w Ustce należy powtórzyć, ponieważ atmosfera tego dnia była wyjątkowa. Należy docenić starania obu grup we wzajemne zrozumienie i pomoc w terapii, która ma na celu wykształtować umiejętność samodzielnej koegzystencji z innymi osobami. Podczas spotkania nie było podziałów, a jedynie sportowy duch walki w drużynach złożonych z uczestników z obydwu placówek.
Konkurs kulinarny „MasterSzef”
o tytuł najlepszego kucharza DPS Lubuczewo 2014
22 października 2014 roku
Zajęcia kulinarne wśród Mieszkańców naszego Domu cieszą się wielkim powodzeniem, dlatego też postanowiliśmy zorganizować zawody kulinarne, które wyłonią „MasterSzefa”, czyli najlepszego kucharza DPS Lubuczewo 2014 roku. W pierwszej edycji zmagań wzięło udział dziesięcioro śmiałków, którzy musieli zmierzyć się z pięcioma konkurencjami I etapu, mianowicie: obieraniem i krojeniem ziemniaków, krojeniem papryki, obieraniem i krojeniem cebuli, krojeniem pieczarek. Po każdej konkurencji jury przyznawało punkty zawodnikom. W ten sposób wyłonionych zostało trzech najlepszych Mieszkańców, którzy zmierzyli się w finale o tytuł „MasterSzefa” i trofeum najlepszego kucharza 2014 roku. W II etapie zadanie nie należało do łatwych – finaliści musieli skomponować i przyrządzić pizzę wedle własnego uznania, smaku i pomysłu. Okazało się, że poziom konkursu kulinarnego był bardzo wysoki. Po burzliwych i tajnych naradach jury wybrało „MasterSzefa” DPS Lubuczewo, którym została pani Bernarda; drugie miejsce zajęła pani Dorota, zaś trzecie pani Małgorzata. Najprzyjemniejszy moment przyszedł po ogłoszeniu wyników, ponieważ wszystkich uczestników i widzów zaprosiliśmy na poczęstunek – przygotowane pizze rozeszły się w mgnieniu oka, ale dobre humory dopisywały każdemu przez cały dzień. Dlatego już wkrótce odbędzie się druga edycja „MasterSzefa” w ramach zajęć kulinarnych i terapeutycznych.
Impreza sportowo-taneczna „Bo nam jest szkoda lata”
10 października 2014 roku
„Bo nam jest szkoda lata” było kolejną imprezą cykliczną, która ma na celu aktywizację Mieszkańców DPS Lubuczewo, podtrzymanie ich sprawności fizycznej oraz zdolności funkcjonowania i pracy w grupie. Wydarzenie miało charakter sportowo-taneczny, ponieważ te dwa aspekty działalności i ekspresji człowieka najlepiej współgrają z aktywnym wypoczynkiem i miłym spędzeniem czasu. Tego dnia oprócz śpiewów, tańców i pląsów odbyły się liczne konkurencje sportowe, m.in.: limbo, skoki na skakance, kręgle, przeciąganie liny, wyścig kapsli, strzały na bramkę, „walka” na makarony. W ten sposób został wyłoniony zwycięzca zmagań sportowych, którym okazał się pan Kamil, który otrzymał w nagrodę (podobnie jak pozostali uczestnicy konkurencji ruchowych) słodki upominek. Tym samym Mieszkańcy naszego Domu udowodnili, że nawet jesienią potrafią się dobrze bawić i w pełni korzystać z oferowanych im zajęć terapeutycznych.
Udział grupy teatralnej DPS Lubuczewo „Epitetem po Metaforze” w Powiatowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych w Słupsku
07 października 2014 roku
Na scenie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku grupa teatralna DPS Lubuczewo zaprezentowała autorską sztukę pt. „Artysta”, która traktuje o nieśmiertelności działalności i kreatywności człowieka, przede wszystkim o dziełach stworzonych przez artystyczne dusze. Tym samym zespół „Epitetem po Metaforze” wziął udział w Powiatowym Przeglądzie Twórczości. Tego dnia wśród członków ośmiu grup z całego powiatu słupskiego nie było rywalizacji o trofea; wszystkim towarzyszyła natomiast atmosfera zrozumienia i przyjaźni. Głównym celem przeglądu była bowiem integracja osób z różnych placówek i środowisk, a także wymiana artystycznych doświadczeń. Każdy zespół mógł bowiem przedstawić dowolny występ twórczy. Dlatego też grupy skupiły się na prezentacjach wokalnych, kabaretowych i teatralnych. Grupa z DPS Lubuczewo wystawiła sztukę, która 30 września br. zwyciężyła na V Międzynarodowym Przeglądzie Twórczości „PUMA” w Dąbrowie Górniczej. Poza tym wszystkim widzom powiatowych zmagań artystycznych udostępniona została wystawa prac Mieszkańców naszego Domu, które wykonane zostały na zajęciach terapeutycznych.
Zwycięstwo grupy teatralnej DPS Lubuczewo „Epitetem po Metaforze”
w V Międzynarodowym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej „PUMA” 2014 w Dąbrowie Górniczej z autorską sztuką pt. „Artysta”
29 września – 01 października 2014 roku
30 września tego roku grupa teatralna „Epitetem po Metaforze” z Domu Pomocy Społecznej
w Lubuczewie autorską sztuką teatralną pt. „Artysta” zwyciężyła na V Międzynarodowym Przeglądzie Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej „PUMA” w Dąbrowie Górniczej, zdobywając tym samym zaszczytny tytuł „Talent PUMA 2014”.
Organizatorami międzynarodowych zmagań artystycznych, w których wzięło udział ponad 70 zespołów z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Czech i Słowacji, byli: Dom Pomocy Społecznej „Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Pomocy Społecznej „Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Warto nadmienić, że grupa teatralna z DPS Lubuczewo została zakwalifikowana do Przeglądu „PUMA” jako jedyna nie tylko z województwa pomorskiego, ale i całego Pomorza. Głównymi jego celami było: propagowanie i promocja twórczości artystycznej, prezentowanie dorobku artystycznego, rozwijanie wrażliwości estetycznej przez kontakt ze sztuką, wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie twórczości artystycznej i arteterapii, doskonalenie warsztatu pracy oraz rozwijanie integracji lokalnej, regionalnej i międzynarodowej.
Zespół „Epitetem po Metaforze” zdobył w sumie 400 talentów, a głosy na niego oddało 10
z 11 jurorów. Puchar za zwycięstwo w międzynarodowych zmaganiach artystycznych przedstawiciele z DPS Lubuczewo otrzymali z rąk pana Andrzeja Pacia – Dyrektora DPS „Pod Dębem” w Dąbrowie Górniczej, który pogratulował wspaniałego występu oraz wyraził słowa uznania na temat spektaklu z pięknym przesłaniem. Grupa zdobyła pierwsze miejsce na V Międzynarodowym Przeglądzie, nad którym honorowy patronat objęli: pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP, pani Maria Pańczyk-Pozdziej – Wicemarszałek Senatu RP, pan Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, pan Piotr Litwa – Wojewoda Śląski, pan Mirosław Sekuła – Marszałek Województwa Śląskiego, pan Jakub Karfik – Ambasador Republiki Czeskiej, pan Ilgvars Klava – Ambasador Republiki Łotewskiej, pan Ivan Skorupa – Konsul Generalny Republiki Słowacji, pan Zbigniew Podraza – Prezydent Dąbrowy Górniczej.
Zwycięstwo i tytuł „Talent PUMA 2014” grupa teatralna DPS Lubuczewo osiągnęła autorską sztuką pt. „Artysta” przedstawiającą losy tytułowego Artysty – (S)twórcy, który zmaga się z własnym talentem, niemocą twórczą, bliskimi mu osobami oraz przeciwnościami życia codziennego. Gra ciałem przy komentarzu słowno-muzycznym pozwala wydobyć głębię i przesłanie spektaklu – nieśmiertelność artystycznej działalności człowieka. Główny bohater rodzi się na scenie, jest targany czterema żywiołami i własnymi myślami. Tworzy, bo tylko to robi najlepiej – rzeźbi Anioła Życia i Śmierci, który później okaże się dla niego katem, rysuje na ścianie kontury własnego ciała jakby przeczuwał nadchodzącą zgubę, wreszcie kreśli ogromnego feniksa – symbol własnego ponownego narodzenia oraz nieśmiertelności stworzonych dzieł. W pewnym momencie wędruje po zaświatach: odwiedza niebo, a tam swoją Muzę; czyścieć, w którym Matka i Ojciec przeżywają zwykły dzień – pracę i kłótnie; w piekle spotyka Bandytów pozbawiających go ziemskiej, cielesnej powłoki i życia doczesnego.
Na samym początku spektaklu głos Boga oznajmia: „Stworzyłem człowieka doskonałego
w swoim kształcie, zachowaniu i rozumie. Nie stworzyłem go artystą, sam się taki stał. Od tej pory tworzy, stwarza i wytwarza. Tworzy historie, stwarza innych ludzi, wytwarza krainy. Ten oto artysta śmie zwać się Bogiem! Ha, ha, ha! Śmie zwać się Panem życia i śmierci, władcą duszy i ciała! Samozwańczy szaleńcze! Ja jestem twoim Bogiem! Jestem twoim Stwórcą! W moich rękach jest Twój los! I twoje życie…”
Swoją sytuację i rozterki duszy tytułowy Artysta wyraża, mówiąc: „Moja historia jest bardzo prosta. Jestem Artystą. Stwarzam ludzi, a raczej daję im życie, tchnienie. Mój talent, moja pasja, to moje przekleństwo. Życie jest przekleństwem, które ogranicza mnie w tworzeniu. Mój dar jest mi kamieniem u nogi, hamuje mnie, zatrzymuje, nie daje się realizować. Wciąż szukam i poszukuję. Czy znajdę to, czego oczekuję? Kimże byłbym bez tych poszukiwań? W końcu Bóg po coś mnie stworzył. Wiem, że długa droga przede mną. Tę drogę nazywają życiem.”
Zespół „Epitetem po Metaforze” pokonał blisko 700 km, żeby zaprezentować swoje umiejętności na Przeglądzie w Dąbrowie Górniczej. Na przygotowaniach natomiast jego członkowie spędzili trzy miesiące, w sumie blisko 150 godzin, również gościnnie występując, wielogodzinnie pracując nad scenografią, kostiumami, scenariuszem, mimiką, gestami i szeroko rozumianą ekspresją sceniczną.
Aktorzy z DPS Lubuczewo pierwszy raz wzięli udział w przeglądzie międzynarodowym. Do tej pory najważniejszym wyróżnieniem dla nich było zwycięstwo i zdobycie nagrody Wójta Gminy Chmielno Pana Zbigniewa Roszkowskiego za najciekawszą prezentację wykonaną zgodnie z motywem przewodnim XIII Jarmarku Folklorystycznego i Przeglądu Dorobku Kulturalnego Środowisk Domów Samopomocy i Domów Pomocy Społecznej województwa pomorskiego w Chmielnie 22 maja tego roku. Zespół zaprezentował tam również autorską sztukę pt. „Futurystycznie” na kanwie dzieła Heronima Jarosza Derdowskiego pt. „O Panu Czorlińsczim co do Pucka po Sece jachoł”. Grupa pokonała 13 innych konkursowych przedstawień, zyskując uznanie i podziw dla działań teatralnych, które są doskonałym uzupełnieniem zajęć prowadzonych w domach pomocy społecznej i środowiskowych domach samopomocy oraz kultywują tradycję narodową, przybliżając ją innym.
Zajęcia i warsztaty teatralne prowadzone z Mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie pokazują, że dzięki sztuce człowiek może realizować swoje pasje i niwelować skutki choroby. Praca nad przedstawieniami teatralnymi daje członkom „Epitetem po Metaforze” ogromną radość i satysfakcję przede wszystkim ze wspólnie spędzonego czasu. Poprzez zajęcia teatralne pokonują oni swoje słabości i lęki, zwiększając pozytywną motywację i redukując stres przed wystąpieniami publicznymi. Wzrasta u nich poczucie pewności siebie, wiara we własne siły i możliwości, wreszcie sensu pracy w grupie, którą cechuje kreatywność, dekonstrukcja schematów i stereotypów oraz pragnienie obcowania z drugim człowiekiem – widzem, który jest dla „Epitetem po Metaforze” najważniejszy. To dla niego tworzone są spektakle, które poruszają najważniejsze dla zespołu aspekty i wycinki rzeczywistości.
Mecenat nad grupą i opiekę merytoryczną sprawuje Dyrektor DPS Lubuczewo Pani Marianna Kawiecka. Dzięki jej zaangażowaniu zespół ma możliwość twórczej i swobodnej pracy oraz uczestnictwa w wymianie teatralnej z grupami z innych ośrodków, a także prezentacji swoich dokonań na scenach teatralnych w całej Polsce.
W zwycięskiej sztuce pt. „Artysta” wystąpili: pan Marcin Kruk – Artysta – (S)twórca; pan Kamil Latka – Anioł Życia i Śmierci; pani Dorota Kieruzal – Muza; pani Magdalena Hasiec – Matka; pan Ernest Jachimek – Ojciec; pan Edmund Łukasik – Bandyta. Scenografię, kostiumy i rekwizyty przygotowano pod kierunkiem pani Małgorzaty Berdeckiej, instruktorki terapii zajęciowej DPS Lubuczewo. Natomiast za scenariusz, reżyserię, muzykę, pomysł i koncepcję spektaklu odpowiada pan Krzysztof Surowiec, instruktor ds. kulturalno-oświatowych DPS Lubuczewo.
Taneczna prezentacja „Singersów”
w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Słupsku
27 września 2014 roku
Zespół „Singersi” oprócz sekcji wokalnej, ma również sekcję taneczną. Członkowie tej drugiej uświetnili swoim występem 27 września br. Targi Ogrodnicze zorganizowane w Pomorskim Oddziale Doradztwa Rolniczego w Słupsku. Nasi tancerze w składzie: p. Dorota, p. Marcin, p. Ernest, p. Kamil i p. Krzysztof (opiekun i instruktor grupy) wykonali dwa układy taneczne do przebojów „Macarena” i „Ona jest piękna”. Żywa reakcja zgromadzonej publiczności i brawa dowiodły, że występ został bardzo dobrze przyjęty. Jesteśmy szczęśliwi, że to, co robimy z pasją i zaangażowaniem, spotyka się z tak pozytywnym przyjęciem. Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie i danie możliwości zaprezentowania się szerszemu gronu widzów.
Prapremiera „Artysty” w wykonaniu grupy „Epitetem po Metaforze”
26 września 2014 roku
Był to wyjątkowy dzień dla grupy teatralnej „Epitetem po Metaforze”, ponieważ stała się rzecz cudowna – pierwszy raz Mieszkańcy DPS Lubuczewo ujrzeli dzieło skończone, mianowicie autorską sztukę pt. „Artysta”, która traktuje o losach tytułowego Artysty – (S)Twórcy, który zmaga się z własnym talentem, niemocą twórczą, bliskimi mu osobami oraz przeciwnościami życia codziennego. Gra ciałem przy komentarzu muzycznym pozwala wydobyć głębię i przesłanie spektaklu – nieśmiertelność artystycznej działalności człowieka. W sztuce tej wystąpiła reprezentatywna część grupy teatralnej: p. Dorota, p. Magdalena, p. Ernest, p. Marcin, p. Kamil, p. Edmund. Z przedstawieniem tym grupa „Epitetem po Metaforze” jako jedyna z Pomorza zakwalifikowała się do V Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Domów Pomocy Społecznej „PUMA” 2014 w Dąbrowie Górniczej. Sztuka została przyjęta przez Mieszkańców DPS Lubuczewo z wielkim szacunkiem i uznaniem – wszyscy zgodnie stwierdzili, że spektakl prezentuje wysoki poziom, a szczególną uwagę zwróciły: stroje i dekoracje, gra aktorska głównych bohaterów sztuki, przejmująca muzyka oraz treść spektaklu – pełna metafor i alegorii. Grupa teatralna serdecznie podziękowała Pani Dyrektor Mariannie Kawieckiej za danie ogromnej szansy i możliwość występowania na różnych scenach, umożliwienie udziału w warsztatach teatralnych oraz przeglądach powiatowych, wojewódzkich i ogólnopolskich. Za sprawią mecenatu Pani Dyrektor grupa osiągnęła sukcesy, którymi może się poszczycić. W ten sposób „Epitetem po Metaforze” złotymi zgłoskami zapisuje się w historię Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie.
Prezentacja „Artysty” w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ustce
i udział w II Warsztatach Artystycznych
„Teatr dwóch światów. Teatr wykluczonych kluczem do świata eksperymentu”
23 września 2014 roku
Członków grupy teatralnej „Epitetem po Metaforze” bardzo cieszy zapoczątkowana współpraca z przyjaciółmi z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce. Dzięki uprzejmości Pani Dyrektor MOS Izabeli Krawczyk zespół z DPS Lubuczewo mógł zaprezentować swoje dokonania nie tylko młodzieży, ale i pracownikom MOS. Tym razem grupa wystawiła swoją piątą autorską sztukę pt. „Artysta”, która jako jedyna z całego Pomorza zakwalifikowała się do V Międzynarodowego Przeglądu Umiejętności Artystycznych Domów Pomocy Społecznej PUMA 2014. Gromkie brawa i słowa uznania ze strony dyrekcji, pracowników i podopiecznych MOS w Ustce sprawiły, że poczuliśmy wartość tego, co tak ciężko wypracowaliśmy i robimy. Ogromna w tym zasługa Pani Dyrektor DPS Lubuczewo Marianny Kawieckiej, która sprawuje mecenat nad artystycznymi przedsięwzięciami grupy. Dla członków „Epitetem po Metaforze” nie ma nic piękniejszego niż szczery zachwyt nad dziełem autorskim, przygotowywanym przez wiele miesięcy i dopracowanym do perfekcji.
Po przedstawieniu odbyły się II Warsztaty Artystyczne między podopiecznymi MOS a Mieszkańcami DPS Lubuczewo. W pięciu grupach powstały odrębne interpretacje tekstu literackiego – w ten sposób „narodziły” się etiudy, które uzewnętrzniały sposób interpretacji i widzenia świata. Percepcja każdego z biorących udział w warsztatach jest inna i uzależniona od sumy doświadczeń życiowych, postawy i stosunku do otaczającego świata.
Grupa teatralna „Epitetem po Metaforze” jest wdzięczna za przyjaźń i chęć współpracy Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii w Ustce.
„Miasto 44” i wystawy plastyczne
19 września 2014 roku
Oprócz dobrej muzyki, świetnych spektakli i ciekawych programów czy warsztatów, nasi Mieszkańcy lubią dobre kino. Dlatego też kilkoro z nich udało się na premierę filmu pt. „Miasto 44” – fabularnej opowieści Jana Komasy o powstaniu warszawskim i losach młodzieży tamtego okresu. Film ten bardzo poruszył Mieszkańców DPS Lubuczewo, którzy są wrażliwi na piękno i doznania sztuk wszelakich. U wielu wzruszenie wzięło górę – potwierdza to drzemiący w sercach patriotyzm oraz wciąż aktualny temat ujęty w tym filmie. Po projekcji „Miasta 44” udaliśmy się na poczęstunek, a potem, w pełni sił, odwiedziliśmy Słupski Ośrodek Kultury, by rozkoszować się pracami dwóch wystaw. Takie doznania estetyczne na długo zostają w pamięci i uwrażliwiają duszę. Piękno sztuk wizualnych i plastycznych jest nam bowiem bardzo bliskie i sprawia, że świat staje się dla nas piękniejszy i bardziej wartościowy.
Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie plastycznym
15-18 września 2014 roku
Kilkunastu Mieszkańców naszego Domu wzięło udział w międzynarodowym konkursie plastyczno-literackim pt. „Bajka i legenda świata w życie nam się wplata” organizowanym przez portal egminy.eu dotyczącym wpływu bajek, powiastek i legend na życie ludzi. Uczestnicy zajęć terapeutycznych najpierw przeczytali i zinterpretowali utwory polskich i światowych pisarzy różnych epok, a następnie wykonali prace plastyczne wieloma technikami – piórkiem, mazakami, kredkami, farbami itp. W ten sposób powstały obrazy traktujące o ulubionych literackich postaciach, tych bardziej i mniej znanych, realistycznych i fikcyjnych, wręcz baśniowych. Po raz kolejny nasi Mieszkańcy pokazali, że mają ogromny talent i chęć do tworzenia prac plastycznych – opowieści i komentarzy do tekstów literackich.
Międzynarodowe Jury doceniło prace naszych Mieszkańców, które otrzymały wysokie noty. Pierwsze miejsce w kategorii 'dorośli' zdobyła Pani Bernarda Woźniak za pracę pt. 'Słowik' - komentarz do baśni Andersena. Jest to pierwszy międzynarodowy sukces Pani Bernardy, której praca pokonała dzieła osób z całego świata. Cieszy nas fakt, że wśród blisko 1500 prac właśnie rysunek Mieszkanki DPS Lubuczewo został wyróżniony i nagrodzony. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych międzynarodowych sukcesów!!!
Wystawa prac plastycznych Artysów-Plastyków DPS Lubuczewo
wrzesień 2014 roku
Mieszkańcy naszego Domu chętnie wyrażają swoje emocje i uczucia na kartce papieru. Tworzą w ten sposób przepiękne historie, pokazują postaci, pejzaże, wirtuozerię plastyczną - eskpresję swojej osobowości. Rezultatem uczestnictwa w zajęciach tearpeutycznych jest zorganizowanie przez instruktorkę terapii zajęciowej i instruktora ds. kulturalno-oświatowych galerii prac plastycznych Mieszkańców DPS Lubuczewo, którą mogą podziwiać zarówno podopieczni naszego Domu jak i goście. Dzięki temu wszyscy mogą dowiedzieć się o talencie i przekazie artystycznym uczestników warsztatów malarskich.
Występ 'Singersów' na X Przeglądzie Twórczości Integracyjnej
5 września 2014 roku
Grupa wokalno-taneczna DPS Lubuczewo „Singersi” gościła na X-leciu WTZ „Promyk” w Czarnem. Tego dnia odbył się również X Przegląd Twórczości Integracyjnej, w którym wzięło udział kilkanaście zespołów tanecznych, wokalnych, kabaretowych i teatralnych.
W jubileuszowym festiwalu „Singersi” (w składzie: p. Dorota, p. Kamil, p. Marcin, p. Ernest, p. Krzysztof) wystąpili z układem taneczno-kabaretowym do znanego przeboju z gatunku muzyki dance. Była to kolejna udana prezentacja naszego zespołu (zważywszy na gromkie brawa otrzymane po zakończeniu występu), który tym razem postawił na prawdziwe show – taniec, kostiumy i dekoracje. W występach „Singersów” chodzi bowiem o dobrą zabawę i sprawianie ludziom ogromnej przyjemności. Serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom z Czarnego za przyjęcie oraz nagrodę za występ, która dołączyła do bogatej galerii trofeów i wyróżnień Mieszkańców DPS Lubuczewo.
Wycieczka do Słupska
08 sierpnia 2014 roku
Mieszkańcy DPS Lubuczewo w celach rekreacyjnych i poznawczych często udają się do pobliskich miejscowości, by spędzić czas na zwiedzaniu i odwiedzaniu ciekawych miejsc. Po pobycie m.in. w Ustce, Rowach i Chmielnie, przyszedł czas na najbliższy nam Słupsk, który okazuje się ciągłą „skarbnicą” miejsc ciekawych i interesujących. Tego dnia nasi Mieszkańcy zwiedzili wiele uroczych zakątków i aktywnie spędzili czas.
Arbuzowy Dzień
29 lipca 2014 roku
Arbuzowy Dzień był imprezą plenerowo-sportową. Tego dnia Mieszkańcy naszego Domu spędzili czas na świeżym powietrzu, aktywnie go wykorzystując na grach sportowych tożsamych z tematyką zajęć. Odbyły się zatem następujące konkurencje: rzut arbuzem na odległość, arbuzowy slalom, arbuzowa sztanga, jedzenie arbuza na czas. Najlepsi zawodnicy w nagrodę otrzymali upominki i oczywiście soczyste kawałki arbuza. Przy dźwiękach muzyki relaks na świeżym powietrzu okazał się prawdziwą „ucztą” dla ciała i duszy.
XII Rajd Rowerowy Osób Niepełnosprawnych im. Stanisława Kądzieli
26 lipca 2014 roku
W naszym Domu prężnie działa sekcja rowerowa. Mieszkańcy w miesiącach wiosenno-letnich aktywnie uczestniczą w zmaganiach rowerowych, ruszając na eskapady w różne strony najbliższej i nieco dalszej okolicy. Finałem tychże zmagań był w tym roku udział w XII Rajdzie Rowerowym Osób Niepełnosprawnych im. St. Kądzieli, w którym nasi Mieszkańcy uczestniczą od samego początku. Po rajdzie zawsze zostają w ich pamięci piękne wspomnienia ze spotkania z innymi grupami z pobliskich placówek – przyjaciół połączonych wspólną pasją – zamiłowaniem do rowerów.
Wycieczki do Ustki i Rowów
30 czerwca, 24 lipca 2014 roku
Mieszkańcy DPS Lubuczewo uwielbiają spędzać czas w nadmorskich miejscowościach, dlatego też tak chętnie je odwiedzają. W tym roku wielokrotnie odwiedzali Ustkę i Rowy, by podziwiać polskie plaże i morze. W ten sposób aktywnie uczestniczą w silwoterapii. Piękno przyrody nie tylko uspokaja i wycisza, ale również pozytywnie nastraja, dodając uroków codziennemu życiu. Poza kontaktem z naturą nasi Mieszkańcy zwiedzają okoliczne zabytki oraz inne miejsca, które wydają im się interesujące. Lepiej poznają zatem najbliższą im okolicę, dzięki czemu poszerza się ich percepcja lokalna i świadomość piękna najbliższych im ziem.
II Turniej Gry w Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora DPS Lubuczewo
i tytuł mistrzowski
26 czerwca 2014 roku
Czerwiec stał się miesiącem sportowych zmagań dzięki rozegraniu II Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora DPS Lubuczewo oraz tytuł mistrzowski. W tym roku do zawodów zakwalifikowało się osiem osób, które następnie zostały podzielone na dwie grupy. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w każdej grupie przeszli do fazy finałowej – stoczyli boje w półfinałach, meczu o trzecie i pierwsze miejsce. Ostatecznie po 16 wyczerpujących grach po raz drugi z rzędu triumf odniósł pan Kamil, drugie miejsce zajął pan Ernest, zaś trzecie i czwarte dwóch panów Marcinów. Turniej Gry w Tenisa Stołowego wzbudził ogromne zainteresowanie, a wpływ na to miały ciekawe mecze, szybkie wymiany piłek oraz poświęcenie zawodników, którzy dzielnie walczyli o każdy punkt. Prawdziwą satysfakcję organizatorom przyniosły uśmiechy na twarzach graczy, ich zadowolenie z osiągniętego rezultatu, poczucie osobistego spełnienia i satysfakcji oraz chęć uczestnictwa w sportowym wydarzeniu. Kolejne zawody o tytuł mistrzowski zostaną rozegrane za rok.
Udział w sportowym festynie integracyjnym
25 czerwca 2014 roku
Każdego roku nasi Mieszkańcy są zapraszani na festyny integracyjne. W DPS Machowino brali udział w festynie sportowym, podczas którego uczestniczyli w różnych konkurencjach. Największą dla nich wartością są jednak przyjaźnie zawarte podczas takich spotkań, wspólne spędzanie czasu oraz wymiana doświadczeń i poglądów. Zawsze z takich wydarzeń Mieszkańcy DPS Lubuczewo wracają uradowani, zadowoleni i pełni wrażeń.
Dzień Ojca
23 czerwca 2014 roku
Z okazji Dnia Ojca odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego wszystkim tatom zostały złożone życzenia oraz wręczone słodkie upominki. Członkowie grupy teatralnej przytoczyli najpopularniejsze aforyzmy, powiedzonka i okolicznościowe wiersze o ojcu, natomiast „Singersi” zaprezentowali kilka piosenek traktujących o relacjach dziecko – rodzic. Po występach artystycznych miała miejsce dyskusja na temat najwspanialszych wspomnień związanych z rodzicielstwem. Ojcowie rozmyślali nad tym, jak to jest być dobrym tatom i co powinny robić dzieci, by sprawiać jak najwięcej radości swoim rodzicom.
Udział członków szkółki wędkarskiej „Rybołów”
w II zawodach wędkarskich
o „Puchar Złotej Rybki” Ostrów-Mausz
16-18 czerwca 2014 roku
Członkowie szkółki wędkarskiej „Rybołów” DPS Lubuczewo po raz pierwszy uczestniczyli w zawodach o „Puchar Złotej Rybki”, jednak w klasyfikacji końcowej zdobyli wysokie IV miejsce, pokonując ponad dwadzieścia zespołów. Swój sukces (jeden z największych w historii) zawdzięczają ogromnej pasji i zamiłowaniu do łowienia ryb, a także osobom odpowiedzialnym za instruktaż grupy. Dzięki temu do galerii szkółki „Rybołów” dołączyli kolejne trofea, które od tej pory kojarzyć się będą ze wspaniałym wyjazdem, integracją z innymi zespołami oraz rekreacją na łonie natury. Sekcja wędkarska jest prawdziwą chlubą Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, gdyż jest świetnym przykładem na połączenie pasji i terapii poprzez kontakty interpersonalne i obcowanie z przyrodą.
III miejsce DPS Lubuczewo w województwie pomorskim
w XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych”
maj 2014 roku
Mieszkanka naszego Domu – pani Dorota Kieruzal, pod kierunkiem pani Małgorzaty Berdeckiej – instruktorki terapii zajęciowej, zajęła III miejsce w województwie pomorskim w ramach XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” zorganizowanym przez PFRON pt. „Piękno natury”. Tak wysokie miejsce w kategorii tkanina i aplikacja – makata pani Dorota zawdzięcza wykonanej przez siebie pracy, którą nazwała „Kolorowy raj”, a przedstawia ona przepiękną, wielobarwną papugę siedzącą na gałęzi. Jest to ogromny sukces Mieszkanki DPS Lubuczewo, ponieważ pierwszy raz w swoim życiu wzięła ona udział w konkursie o randze wojewódzkiej, a jej praca została przesłana do kwalifikacji ogólnopolskiej i była oceniana razem z innymi aplikacjami osób z całego kraju.
Sukces ten jest odzwierciedleniem zainteresowań pani Doroty, ponieważ od pewnego czasu jej uwaga skupia się na wyrażaniu własnych emocji i myśli na kartce papieru. Poprzez udział w terapii zajęciowej zaczęła otwierać się na nowe możliwości, które dają tej artystce – amatorce zajęcia plastyczne, jak również warsztaty teatralne.
Prezentacja „Przebudzenia” dla wychowanków MOS w Ustce
oraz warsztaty artystyczne pt.
„Teatr dwóch światów. Teatr wykluczonych kluczem do świata eksperymentu”
28 maja 2014 roku
„Teatr dwóch światów. Teatr wykluczonych kluczem do świata eksperymentu” – pod takim hasłem odbywają się cykliczne spotkania twórcze (prezentacje, warsztaty, konsultacje, projekcie) między Artystami-Amatorami z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce. To projekt, który swym patronem objęli – Dyrektor DPS Lubuczewo Pani Marianna Kawiecka i Dyrektor MOS Pani Izabela Krawczyk.
Dlaczego teatr dwóch światów? Ponieważ mowa tu o ludziach społecznie wykluczonych, którzy odsunięci zostali na boczny margines społeczeństwa. Poprzez działania teatralne przenoszą się oni w inne światy, tworzą, kreują, są stwórcami tu i teraz, dając odbiorcy piękno w postaci uzewnętrznionych emocji. Poprzez arteterapię stają się innymi ludźmi – pewnymi siebie, odważnymi, z silną motywacją, z zarysowującą się hierarchią wartości. Teatr daje dumę, wzmacnia wiarę w siebie, daje dużo pozytywnego myślenia, pozwala zapomnieć o trudach dnia codziennego.
Jednym z rezultatów wzajemnych działań była prezentacja sztuki pt. „Przebudzenie” dla Wychowanków MOS w wykonaniu grupy teatralnej DPS Lubuczewo „Epitetem po Metaforze”. Gromkie brawa i słowa uznania ze strony naszych przyjaciół dodały nam skrzydeł do dalszej pracy. Po przedstawieniu odbyły się warsztaty teatralne prowadzone przez instruktorów MOS i DPS, podczas których powstały etiudy na wybrany temat. Trzy grupy warsztatowe stworzyły odmienne jego wizje, co pokazuje kreatywność i pomysłowość uczestników naszego projektu.
Uroczystość z okazji Dnia Matki
26 maja 2014 roku
Dzień Matki to święto wyjątkowe. Nie ma bowiem na świecie ważniejszej osoby dla człowieka niż mama. Dlatego też w kameralny sposób postanowiliśmy uczcić 26 maja. Tego dnia członkowie grupy teatralnej „Epitetem po Metaforze” zaprezentowali najpiękniejsze wiersze o matce, zaś „Singersi” wykonali utwory muzyczne o podobnej tematyce. Nastąpiło również złożenie najserdeczniejszych życzeń oraz wręczenie słodkich upominków. Nie obyło się także bez wspomnień o dzieciach i najzabawniejszych sytuacjach z nimi związanych. Jeszcze raz wszystkim mamom życzymy dużo zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności i przede wszystkim uśmiechu na twarzy każdego pochmurnego dnia.
Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie
najlepszy na Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości w Chmielnie
22 maja 2014 roku
Grupa teatralna Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie „Epitetem po Metaforze” wygrała XIII Jarmark Folklorystyczny i Wojewódzki Przegląd Twórczości Kulturowej Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy, który odbył się w Chmielnie 22 maja 2014 roku.
Organizatorem przeglądu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielnie oraz Wójt Gminy Chmielno, zaś współorganizatorami Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie O/Chmielno, Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Chmielnie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie. Celem imprezy była aktywizacja, podniesienie samooceny, wiary we własne możliwości i mobilności u osób niepełnosprawnych przez dokonanie przeglądu ich dorobku w zakresie kontynuacji tradycji kaszubskiej i kociewskiej kultury ludowej mieszkańców województwa pomorskiego w takich dziedzinach, jak: folklor muzyczny, taneczny, słowny i twórczość plastyczna. Przegląd ten to także kontynuacja spotkań pełniących funkcję integrującą przez towarzyszącą im atmosferę i niepowtarzalny klimat. Każda grupa, która wzięła w nim udział, miała przygotować program artystyczny przedstawiony w dowolny sposób – w formie tanecznej, śpiewanej, opowiadanej czy teatralnej. W tym roku motywem przewodnim wojewódzkich zmagań twórczych było dzieło Heronima Jarosza Derdowskiego pt. „O Panu Czorlińsczim co do Pucka po Sece jachoł”.
Grupa teatralna DPS w Lubuczewie została laureatem nagrody Wójta Gminy Chmielno Pana Zbigniewa Roszkowskiego za najciekawszą prezentację wykonaną zgodnie z motywem przewodnim Przeglądu i otrzymała ją z rąk kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie Pani Gabrieli Jóskowskiej. „Epitetem po Metaforze” autorską sztuką pt. „Futurystycznie” pokonało 13 innych konkursowych przedstawień z Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Pomocy Społecznej z Kobysewa, Tczewa, Cisewia, Gdańska - Orunii, Marszewskiej Góry, Lasowic Wielkich, Czerska, Stężycy, Szpęgawska, Rudna. Łącznie w XIII Jarmarku Folklorystycznym i Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Kulturowej Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy wzięło udział blisko 30 zespołów.
Grupa teatralna DPS Lubuczewo pierwsze miejsce zawdzięcza nie tylko świetnej grze aktorskiej, doskonałej dekoracji i kostiumom, bardzo dobrze dobranej muzyce, ale przede wszystkim pomysłom i autorskiemu scenariuszowi. Kreacje aktorskie na miarę zwycięstwa w Wojewódzkim Przeglądzie stworzyli: p. Agnieszka Woźniak, p. Magdalena Hasiec, p. Barbara Słomian, p. Ernest Jachimek, p. Marcin Kruk, p. Kamil Łatka, p. Edmund Łukasik. Za kostiumy i scenografię w głównej mierze odpowiedzialna była p. Małgorzata Berdecka – instruktor terapii zajęciowej, która razem z członkami „Epitetem po Metaforze” przygotowała oprawę sceniczną przedstawienia. Muzykę i scenariusz autorskiej sztuki pt. „Futurystycznie” również z członkami grupy teatralnej DPS w Lubuczewie opracował p. Krzysztof Surowiec – instruktor kulturalno-oświatowy, założyciel i pomysłodawca zespołu teatralnego. Pod jego kierunkiem „Epitetem po Metaforze” sięgnęło po drugie z kolei trofeum.
Wpisując się w motyw przewodni Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości w Chmielnie, na kanwie literatury grupa „Epitetem po Metaforze” przygotowała przedstawienie, które ujęło motyw wędrówki bohatera dzieła Derdowskiego – Czorlińskiego – w nowatorski sposób. Postawiono akcent na muzykę, dekorację, szybką zmianę poszczególnych scen, widowiskowość, zwięzłość i ekspresję ruchową. Przepis na sukces okazał się bardzo prosty – świeże spojrzenie na temat i brak strachu przed łamaniem konwencji kulturowych. Książka pt. „O Panu Czorlińsczim co do Pucka po Sece jachoł” okazała się inspiracją, nie było zatem na scenie wiernego odzwierciedlenia jej treści. Prawdziwy teatr polega bowiem na swoistym performansie – stwarzaniu tu i teraz, dekonstrukcji i nowym, postmodernistycznym dyskursie. O czym mówi zwycięska sztuka pt. „Futurystycznie”? To dziesięciominutowa opowieść o historii walki o Kaszuby, o obronę własnej tożsamości, pokazanie, że pochodzenie powinno napawać dumą. Honor, upór i ciężka praca, pokonywanie własnych słabości i trudności życia codziennego – to najważniejsze cechy prawdziwego Kaszuby zdaniem członków grupy teatralnej DPS w Lubuczewie. Piękno i potęgę Kaszub symbolizuje w sztuce mapa złożona pod sercem anioła w scenie końcowej, która na początku przedstawienia została zniszczona przez diabła – symbol niechęci wobec Kaszub przez inne nacje. Na samym wstępie głos Boga oznajmił: „Ojczyznę tworzą serca jej obywateli. W sercach skryte są marzenia, pragnienia i doświadczenia. Każde serce jest równe drugiemu sercu. Nie ma lepszych i gorszych. Każdy region ma swoje serce i duszę, a w niej piękno i magię tradycji. Wymyśliłem dla ciebie ten oto świat. Spójrz na niego, rozejrzyj się. Przyjrzyj się dobrze. Spójrz we własne serce. Zrozum… „Nie ma Kaszub bez Polonii a bez Kaszub Polsci!” Czorliński wędruje przez niemal cale Pomorze w ważnym dla siebie celu – by zdobyć upragnione sieci. Po drodze przeżywa rozliczne przygody. W ten sposób widz poznaje charakter prawdziwego Kaszuby, serce i umiłowanie dla ukochanej ojczyzny. Jego trud i upór okazują się zwycięskie. Czorliński przybywa do rodziny z sieciami. Wypełnił swoją misję niczym mityczny Odyseusz. Kaszuby zostały ocalone, stąd też symbolicznie ukazana mapa i przemiana diabła.
Obchody Święta Polskiej Muzyki i Plastyki
15 maja 2014 roku
W tym roku zainicjowaliśmy obchody Święta Polskiej Muzyki i Plastyki, ponieważ są to dwa ważne elementy w szeroko rozumianej terapii osób niepełnosprawnych. Dlatego też odbyła się impreza taneczna w stylu disco polo z konkursami plastycznymi, którą otworzył wspólny taniec wszystkich uczestników zabawy. Po nim nastąpiła pierwsza konkurencja plastyczna - cztery pary rysowały z zawiązanymi oczami wybrany tematyczny obraz (naprzemiennie); następnie oklaskami publiczność wybrała zwycięzców. Po kilku tańcach odbyły się drugie zmagania plastyczne - Mieszkańcy naszego Domu rysowali karykatury wybranych przez siebie osób; brawami publiczność znów wybrała zwycięzcę. Potem zaprosiliśmy do zabawy tanecznej z zadaniami – taniec na gazecie w parach, wykonywanie poleceń, taniec z gwiazdami. W trzeciej konkurencji plastycznej uczestnicy zabawy zmierzyli się z układaniem puzzli. Po niej nastąpiło karaoke – chętne osoby wykonywały do podkładów muzycznych znane przeboje disco polo. W ostatniej dyscyplinie plastycznej zawodnicy odciskali namoczone w farbie ręce na dużych kartach papieru. Po wręczeniu nagród i upominków wspólnym tańcem zakończyliśmy te wyjątkowe obchody Święta Polskiej Muzyki i Plastyki. Kolejny raz nasi Mieszkańcy udowodnili, że potrafią dobrze się bawić i aktywnie spędzić czas.
I i II miejsce DPS Lubuczewo
w konkursie plastycznym „Palma Wielkanocna”
kwiecień 2014 roku
W konkursie na najlepszą palmę wielkanocną zorganizowanym przez DPS w Przytocku i ŚOSW w Przytocku bardzo chętnie wzięli udział zarówno Pracownicy jak i Mieszkańcy DPS Lubuczewo. Dzięki innowacyjnym pomysłom i dużej kreatywności I miejsce zajęła p. Małgorzata Berdecka, zaś II p. Jacek Rędzia. Gratulujemy również pozostałym uczestnikom konkursu, którzy również włożyli dużo pracy w przygotowanie swoich prac.
„Poetycki maj”
30 kwietnia 2014 roku
„Poetycki maj” – pod takim hasłem w tym roku odbyły się uroczyste obchody świąt majowych. Tego dnia miało miejsce również spotkanie poetyckie, premiera pisma Mieszkańców pt. „Echo Depeesu” oraz quiz historyczny o władcach Polski przygotowany przez Mieszkańca naszego Domu – pana Cezarego – miłośnika i pasjonata historii.
Oprócz scenek rodzajowych przygotowanych przez aktorów „Epitetem po Metaforze” i okolicznościowych piosenek opracowanych przez zespół wokalny „Singersi”, historycznym momentem była premiera „Echo Depeesu” – gazety opisującej talenty i zainteresowania Mieszkańców DPS Lubuczewo, prezentującej ich talenty literackie i komentującej najważniejsze wydarzenia z życia Domu. Wiedzą historyczną natomiast popisali się nasi Podopieczni, którzy z łatwością odgadywali nawet najtrudniejsze zagadki przygotowane o władcach Polski przez Pana Cezarego. „Poetycki maj” okazał się zatem świętem nie tylko państwowym, ale i świętem wiedzy i umiejętności Mieszkańców DPS-u, którzy chętnie biorą udział w tego typu uroczystościach.
Wyjazd do kręgielni
29 kwietnia 2014 roku
Wyjazd do kręgielni okazał się kolejnym sposobem na dobrą zabawę i zmierzenie się z własnymi słabościami. Okazało się bowiem, że kręgle to dyscyplina wymagająca nie tylko siły, ale również odpowiedniej taktyki, precyzji i zmysłu przestrzennego. Jednakże nie wyniki były tego dnia najważniejsze – liczyła się świetna zabawa, uśmiechy na twarzach i satysfakcja z osiągniętych rezultatów.
Gościnny występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Pomorzacy”
25 kwietnia 2014 roku
W naszym Domu w tym roku gościliśmy już grupę teatralną „Zwierzyniec”, zespół wokalny „Retro” oraz gwiazdę disco polo zespół „One Moment”. Tym razem na kulturalnej scenie DPS Lubuczewo występ dał Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Pomorzacy” działający przy Centrum Kultury Gminy Ustka. Dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem instruktorów ds. wokalnych i tanecznych p. Małgorzaty Karamańskiej i p. Elżbiety Rus zaprezentowały szeroki wachlarz polskich pieśni i tańców ludowych. Szczególną uwagę naszych Mieszkańców zwróciły przepiękne, ręcznie wykonane kolorowe stroje, kultura sceniczna, perfekcyjnie wykonane tańce i wyćwiczone głosy. Występ artystyczny naszych gości został zgodnie oceniony jako doskonały, niepowtarzalny i na długo zapadający w pamięć. Serdecznie dziękujemy za wyjątkowe doznania w dziedzinie sztuk scenicznych, które rozwijają wrażliwość kulturową i sprawiają, że świat wydaje nam się piękniejszy.
Turniej „Jaka to melodia?” o „Złotą Nutkę”
23 kwietnia 2014 roku
W pierwszej rundzie turnieju muzycznego uczestniczyć mogli wszyscy chętni Mieszkańcy DPS Lubuczewo. Dopiero do drugiej rundy zaprosiliśmy pięciu najlepszych zawodników, którymi okazali się: p. Kamil, p. Cezary, p. Ernest, p. Marcin, p. Magdalena. W tej rundzie muzycznych zmagań poprzeczka została zawieszona bardzo wysoko. Piosenki polskie i zagraniczne były naprawdę trudne do odgadnięcia. Jednak z powodzeniem udało się to trzem finalistom turnieju: p. Kamilowi, p. Cezaremu i p. Ernestowi. „Złotą Nutkę” wywalczył jednak p. Ernest, który pokonał konkurentów szeroką znajomością utworów i refleksem, równie ważnym, co wiedza.
Spotkanie wielkanocne – prezentacja „Drogi krzyżowej”
18 kwietnia 2014 roku
Spotkanie wielkanocne 2014 rozpoczęło się od powitania przybyłych Mieszkańców i Pracowników Domu. Następnie wszyscy obejrzeli i wysłuchali przygotowaną prelekcję. Członkowie grupy teatralnej „Epitetem po Metaforze” przygotowali z tej okazji prezentację na temat poszczególnych stacji Drogi krzyżowej z komentarzem słownym i muzyką. Komentarz słowny stanowiły teksty ks. Wiesława Aleksandra Niewęgłowskiego pt. „Droga krzyżowa”. Po prezentacji nastąpiło omówienie zaprezentowanych treści, z uwzględnieniem charakteru i powagi świąt wielkanocnych, zaś Pani Kierownik Monika Bill w imieniu Pani Dyrektor DPS Lubuczewo, Pracowników i Mieszkańców Domu złożyła wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia wielkanocne oraz symbolicznie podzieliła się jajkiem.
I Mistrzostwa Gry w Bilard o 'Złotą Bilę'
10 kwietnia 2014 roku
Do walki o tytuł mistrzowski w I Mistrzostwach Gry w Bilard o „Złotą Bilę” DPS Lubuczewo 2014 stanęło dziewięciu zawodników. Najpierw zostały rozlosowane grupy, których zwycięzcy zmierzyli się w półfinałach. Nieoczekiwanym zwycięzcą historycznego, bo pierwszego turnieju, został pan Czesław, który w finale pokonał „czarnego konia” całych mistrzostw – pana Edmunda. W walce o trzecie miejsce zmierzyli się pan Paweł i pan Kamil. Lepszy okazał się pan Paweł. Dopiero na piątym miejscu został sklasyfikowany murowany faworyt do zwycięstwa pan Mikołaj, który zachwycił wszystkich techniką gry. Niestety, zabrakło mu trochę szczęścia, by walczyć o podium. Kolejne miejsca zajęli: VI- pan Marcin, VII- pan Ernest, VIII- pan Dariusz i IX- pan Marcin. Mistrzostwa gry w bilard pokazały, że Mieszkańcy naszego Domu fascynują się sportem i wszelkimi zadaniami ruchowymi, w których dużą rolę odgrywa taktyka i technika. Już za rok kolejny turniej i szansa na zdobycie tytułu Mistrza Gry w Bilard DPS Lubuczewo.
II miejsce 'Epitetem po Metaforze' w Przeglądzie Powiatowym
1 kwietnia 2014 roku
Grupa Teatralna DPS Lubuczewo „Epitetem po Metaforze” wzięła udział w VII Powiatowym Przeglądzie Kabaretów Wszelakich „Obciach” Kobylnica 2014. Było to dla nas wyjątkowe przeżycie, bowiem pierwszy raz zaprezentowaliśmy się na scenie teatralnej poza naszym Domem. Stanęliśmy w szranki kabaretowe z 16 grupami z całego powiatu. Ku naszemu zaskoczeniu zdobyliśmy rewelacyjne II miejsce w kategorii dorośli. Tym większe było to dla nas wyróżnienie, że zaprezentowaliśmy sztukę opartą na autorskim scenariuszu. „Bitwa pod Grunwaldem” wyszła spod pióra pana Cezarego, pana Artura i pana Marcina, czyli odtwórców głównych ról. Już teraz szykujemy się do podboju kolejnych przeglądów i festiwali, ponieważ mamy mnóstwo twórczych pomysłów, które wcielamy w życie. Pokochaliśmy teatr, dlatego dajemy światu to, co naszym zdanie najlepsze – pełną paletę uczuć i doznań prezentowaną w formie naszych sztuk.
Prima Aprilis
31 marca 2014 roku
Dzień ten postanowiliśmy uczcić w zupełnie inny sposób, aczkolwiek zachowaliśmy humorystyczny charakter tego „święta”. Nasi Mieszkańcy mogli uczestniczyć w prawdziwej uczcie wokalno – teatralnej. Kilkoro artystów – śpiewaków zaprezentowało następujące utwory: „Biały miś”, „Ona tańczy dla mnie”, „Ciało do ciała”, „Mówili na nią słońce”, „Będę brał cię w aucie”, „Ona i on”. Po występach wokalnych nastąpiła prapremiera autorskiego kabaretu grupy teatralnej DPS Lubuczewo Epitetem po Metaforze pt. „Bitwa pod Grunwaldem”. Pan Cezary w roli Ulricha von Jungingena, pan Artur w roli króla Jagiełły, pan Marcin w roli narratora i pani Magdalena w roli Danusi rozbawili zgromadzoną publiczność do łez. Tym samym potwierdzili, że zajęcia teatralne prowadzone w naszym Domu dają możliwość rozwoju osobowości, ekspresji uczuć i pielęgnacji talentu.
Powitanie wiosny
21 marca 2014 roku
Pierwszy dzień wiosny przywitał nas wyśmienitą pogodą. Dlatego też tego dnia udaliśmy się na pierwszy, wiosenny spacer, podczas którego towarzyszyła nam własnoręcznie wykonana, kolorowa Marzanna. Leśnymi drogami, podśpiewując i radując się z pięknej aury, doszliśmy do bram naszego Domu. Tutaj czekały same atrakcje. W rytm muzyki, podśpiewując i tańcząc, piekliśmy kiełbaski na ognisku i grillu. Oficjalnie powitaliśmy również długo wyczekiwaną wiosnę, paląc Marzannę w ognisku. W ten sposób pożegnaliśmy zimę i możemy ruszyć na wiosenno – letnie wojaże.
Gościnny występ zespołu 'Retro'
20 marca 2014 roku
Dom Pomocy Społecznej w Lubuczewie zawsze chętnie gościł lokalnych artystów. Dlatego też z wielką radością przywitaliśmy zespół wokalny „Retro” z Charnowa działający w ramach Koła Gospodyń Wiejskich przy Centrum Kultury Gminy Ustka. Wokalistki razem z panią instruktor Justyną Siudek dały niezwykły popis wokalny, wykonując blisko dwadzieścia utworów – przebojów najpiękniejszego okresu polskiej muzyki lat 60., 70., 80., 90. Panie porwały publiczność, która wielokrotnie oklaskiwała lokalne gwiazdy muzyki. Po występie zespół został zaproszony na poczęstunek i spotkanie integracyjne z Mieszkańcami. Wszyscy zgodnie ocenili prezentację muzyczną „Retro” jako świetną, poruszającą serca i przywołującą wspomnienia. Zaśpiewane piosenki przypomniały bowiem Mieszkańcom DPS Lubuczewo ich najpiękniejsze chwile życia. „Retro”, dając świetny występ, kolejny raz zachwyciło publiczność. Między kolejnymi częściami występu zespołu odbył się konkurs muzyczny „Jaka to melodia?”, który wygrał pan Ernest. Za prawdziwą ucztę muzyczną naszym gościom serdecznie podziękowała Pani Dyrektor Marianna Kawiecka, kreśląc słowa uznania za udział w twórczej wymianie kulturowej i wspieranie rozwoju muzycznego Mieszkańców.
I Turniej Dowcipu o 'Złoty Uśmiech'
18 marca 2014 roku
Radość z życia i pogodny nastrój każdego dnia – to dwa najważniejsze elementy, które sprawiają, że człowiek staje się lepszy i milszy dla drugiej osoby. Dlatego też zorganizowaliśmy I Turniej Dowcipu o „Złoty Uśmiech”. W szranki stanęli najlepsi „dowcipnisie”, którzy rozbawili zebraną publiczność do łez. Nie obeszło się bez kawałów o Jasiu, kobietach i mężczyznach czy Polakach. Turniej podzielony został na dwie rundy. W pierwszej każdy prezentował dowolną liczbę wcześniej przygotowanych i zapamiętanych dowcipów. Jury, w skład którego wchodzili: pani Małgorzata, pan Edmund, pan Ernest, do finału wybrało trzy osoby – panią Marię, pana Marcina i pana Cezarego. Tutaj czekały na nich kategorie specjalne: zaprezentowanie kawałów na wylosowany temat oraz wykonanie piosenki z humorem. Po zliczeniu punktów jurorskich statuetkę „Złotego uśmiechu” i tytuł „Najlepiej opowiadającego dowcipy” otrzymał pan Cezary. Serdecznie gratulujemy!
Występ grupy 'Zwierzyniec' dla Mieszkańców DPS Lubuczewo
14 marca 2014 roku
Nastąpił początek współpracy twórczej między Artystami – Amatorami z Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie, Centrum Kultury Gminy Ustka i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ustce. Tego dnia bowiem grupa teatralna „Zwierzyniec” działająca przy CKGU pod kierunkiem Pani instruktor Beaty Dalmaty wystąpiła dla Mieszkańców DPS Lubuczewo. Mogli oni podziwiać przedstawienia „Świątecznie” i „Dżungla”. „Zwierzyniec” kolejny raz zachwycił oklaskującą go publiczność. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej byli pod wielkim wrażeniem twórczości i wrażliwości teatralnej dzieci oraz ich warsztatu aktorskiego.
Ogromną pomoc w realizację przedstawień ofiarowali Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, którzy odpowiedzialni byli za sferę techniczną, przede wszystkim dekorację, kostiumy, muzykę i oświetlenie. Natomiast Mieszkańcy DPS Lubuczewo przywitali małych artystów z ogromnym sercem, wręczając słodkie prezenty za występ. Po prezentacji scenicznej zaproszono aktorów ze „Zwierzyńca” na poczęstunek, pokazano również jak funkcjonuje Dom Pomocy, zaprezentowano zdjęcia z uroczystości i filmiki z przedstawień realizowanych na zajęciach teatralnych, a także prace wykonane podczas terapii zajęciowej. Po występie „Zwierzyńca” miało również miejsce spotkanie, podczas którego artyści z DPS- u i „Zwierzyńca” opowiadali o swoich doświadczeniach scenicznych. W ten sposób, oprócz wymiany kulturowej, poglądów i doświadczeń teatralnych, nastąpiła integracja trzech różnych środowisk i grup, które połączyło uwielbienie do teatru i pracy twórczej.
Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Lubuczewie Pani Marianna Kawiecka wraz z Mieszkańcami serdecznie podziękowała za udział w wymianie kulturowej między placówkami, wspieranie rozwoju twórczego oraz kształtowanie postawy aktywnego członka społeczności Artystów – Amatorów.
Zajęcia z kaligrafii i pisania krótkich form użytkowych
11 marca 2014 roku rozpoczęliśmy w naszym Domu cykl zajęć doskonalących umiejętność pięknego pisania. Mieszkańcy DPS Lubuczewo ochoczo podeszli do zadania i z powodzeniem zmierzyli się z trudną sztuką kaligrafii. Dodatkowo ćwiczyli i przypominali sobie, jak pisać krótkie formy użytkowe, m.in. listy, życzenia, pozdrowienia, zaproszenia, dedykacje. Powstały przepiękne teksty, adresatami których byli najbliżsi i inni Mieszkańcy. Wkrótce kolejne tego typu zajęcia, które wzbogacają umysł i pozwalają rozwijać się literacko.
Dzień Kobiet
7 marca 2014 roku
W tym roku obchody Dnia Kobiet przybrały teatralno – wokalny charakter. Po powitaniu wszystkich zebranych grupa artystów, złożona z Mieszkańców naszego Domu, zaprezentowała scenkę rodzajową pokazującą skomplikowane „Prehistoryczne relacje między kobietą a mężczyzną”. W ten sposób dowiedzieliśmy się, dlaczego kobiety były i wciąż są obiektem westchnień i uwielbienia mężczyzn. Po występie teatralnym przyszedł czas na ekspresję wokalną. Artyści zaprezentowali następujące utwory muzyczne mówiące o kobietach: „Klub wesołego szampana”, „Polskie dziewczyny”, „Bo z dziewczynami”, „Ciało do ciała”. Oklaskom i owacjom nie było końca. Następnie wszystkim Paniom w imieniu Panów obecnych na sali złożone zostały życzenia o następującej treści:
Wiele pięknych słów napisano o Kobietach. Mówiono, że są wspaniałe, cudowne, niezastąpione, że bez nich życie mężczyzny byłoby puste i nic nie warte. To wszystko prawda. Jednak w czym tak naprawdę tkwi sekret słodyczy i piękna Kobiety? Dlaczego jej inteligencja o stokroć przewyższa inteligencję mężczyzny? Otóż ambicja, piękno, magia kobiecej osobowości wynika z jej pierwiastka boskiego ukrytego w spojrzeniu wielbiącego ją mężczyzny. Dlatego też, Szanowne i Drogie Panie, z okazji Waszego święta, w imieniu wszystkich zebranych tu mężczyzn, życzę Wam samych wspaniałości, miłości i uwielbienia z naszej strony, spełnienia w życiu osobistym i zawodowym, kolejnych zakręconych i szalonych osiemnastych urodzin oraz byście nie zatraciły uroku osobistego, którym czarujecie nas, mężczyzn.
Każda Pani otrzymała od Panów słodkie pudełeczko – niespodziankę. Okazjonalny autorski wiersz wyrecytował również p. Cezary, nasz poeta, który kolejny raz wzruszył wszystkie Panie. I tak przyszła pora na występ specjalny – gwiazdy uroczystych obchodów dnia Kobiet w DPS Lubuczewo – p. Krzysztofa Szpota z zespołu One Moment. Występ ten oczarował Mieszkańców i Pracowników naszego Domu, lecz najbardziej podobał się płci pięknej, która ochoczo ustawiała się po autografy piosenkarza.
'Orły z Lubuczewa' na turniejach tenisa stołowego
Wśród naszych Mieszkańców mamy prawdziwych miłośników sportu, w szczególności tenisa stołowego. Dlatego też często wyjeżdżamy na różne turnieje, w których odnosimy mniejsze lub większe sukcesy. 22 lutego 2014 roku zespół „Orły z Lubuczewa” w składzie: p. Małgorzata, p. Kamil, p. Ernest, wziął udział w zawodach drużynowych XXI Turnieju w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Kobylnica. Większy sukces nasi zawodnicy odnieśli 01 marca 2014 roku w Jezierzycach, gdzie odbyły się Mistrzostwa Gminy Słupsk w Tenisie Stołowym o Puchar Wójta Gminy Słupsk. Po zaciętej rywalizacji p. Kamil zajął wysokie 21 miejsce, p. Ernest 28, a p. Czesław 29. Gratulujemy sukcesów sportowych i pasji do aktywnego spędzania wolnego czasu!
Karaoke Show o 'Złoty Mikrofon'
28 luty 2014 roku
Karaoke Show o „Złoty Mikrofon” rozpoczął serię konkursów muzycznych w naszym Domu. W szranki głosowe o upragnione trofeum muzyczne stanęło 13 osób: p. Marcin, p. Małgorzata, p. Ernest, p. Bernarda, p. Paweł, p. Mirek, p. Magdalena, p. Barbara, p. Kamil, p. Edmund, p. Danuta, p. Stanisław, p. Irena. Oceniało je specjalnie powołane jury, w skład którego weszli Mieszkańcy DPS Lubuczewo – p. Krystyna, p. Jan i p. Paweł. To oni skrupulatnie oceniali nie tylko występ wokalny, ale i wyraz artystyczny oraz ekspresję sceniczną uczestników. W pierwszej rundzie konkursowicze mieli do wyboru jeden utwór wybrany spośród dwóch kategorii – piosenka biesiadna i piosenka disco-polo. Po zsumowaniu punktów jurorów, którzy oceniali w skali od 0 do 10, okazało się, że do finału przeszli: p. Małgorzata, p. Marcin, p. Bernarda, p. Magdalena, p. Edmund i p. Kamil. W tej rundzie zawodnicy losowali piosenkę z kategorii polska muzyka popularna. Jury zdecydowało, że pierwszym zwycięzcą Karaoke Show o „Złoty Mikrofon” został p. Kamil, dla którego było to kolejne wyróżnienie w tym roku (po zdobyciu tytułu Króla Balu oraz Sobowtóra Roku za najlepszy występ podczas Słodkiego Balu Czwartkowego). Drugie miejsce zajęła p. Magdalena, zaś trzecie p. Marcin. Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a dobra zabawa towarzyszyła nam jeszcze przez długi czas, bowiem na zakończenie występ wokalny wszystkim zebranym zaprezentowali pracownicy Domu. Już wkrótce kolejne święto muzyki i zmagania o „Złoty Mikrofon” – upragnione trofeum wielu naszych Mieszkańców.
Słodki Bal Czwartkowy
27 luty 2014 roku
Tego dnia odbył się niepowtarzalny Słodki Bal Czwartkowy, który był rezultatem obchodów ostatnich dni karnawału i Tłustego Czwartku. Na Bal zaprosiliśmy Mieszkańców zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej z Przytocka, Machowina i Machowinka. Po uroczystym otwarciu przez Panią Dyrektor DPS Lubuczewo Mariannę Kawiecką i Dyrektorów zaproszonych Domów, nastąpiło wręczenie klucza do parkietu Królowi Lubuczewa, p. Kamilowi, który rozpoczął imprezę taneczną od pierwszego tańca z Królową wybraną spośród publiczności. Pląsy do światowych i polskich przebojów muzyki tanecznej trwały przez kilka godzin, a towarzyszyły im konkursy oraz zabawy, m.in. taniec w kole na wykonywanie poleceń, konkurs na najlepiej wykonany określony taniec, taniec w parach z balonem między sobą, jedzenie pączka z zawiązanymi rękami, taniec na gazecie, bieg z piłką między kolanami na czas, piłka parzy. Konkurencję drużynową pomiędzy domami wygrała grupa z DPS Przytocko. Zwycięzcy poszczególnych gier i zabaw otrzymali słodkości, jak na Tłusty Czwartek przystało. Rozstrzygnięto także konkursy na najlepiej i najoryginalniej wykonaną maskę karnawałową. Wygrała maska przygotowana przez Mieszkańca DPS Machowinko. Przyznano także specjalną statuetkę „Wymiatacza Parkietu” osobie wykonującej na parkiecie figury, którymi nie powstydziliby się najlepsi w kraju tancerze. To wyróżnienie powędrowało do p. Romana z DPS Machowino. Atrakcją dnia, oprócz możliwości wykonania fotografii ze specjalnie przygotowaną planszą prezentującą parę z pączkami i lodami, był wybór najlepszego sobowtóra piosenkarza lub piosenkarki. Tutaj w szranki i do oceny jury stanęli: Pavarotti, Krawczyk i dwóch Jackson’ów. Tytuł Sobowtóra Roku Słodkiego Balu Czwartkowego 2014 roku otrzymał Mieszkaniec naszego Domu, p. Kamil, który brawurowo wykonał taniec do przeboju króla popu – „Billie Jean”. Bal zakończył wspólny taniec do utworu „Makarena” wśród baniek mydlanych puszczanych na parkiet. Następnie wszyscy udali się na specjalnie przygotowany na tę okazję poczęstunek. Oprócz dobrej zabawy i wielu atrakcji, w pamięci wszystkich na pewno zostanie nieoceniona wartość wzajemnej integracji i wymiana kulturowa pomiędzy Mieszkańcami Domów, którzy wzięli udział w Słodkim Balu Czwartkowym.
Dzień carving'u
25 luty 2014 roku
Po raz pierwszy w historii Domu Mieszkańcy zmierzyli się z trudami zajęć carving’owych. Na początku z niedowierzaniem, z lekkimi uśmiechami, lecz potem z ogromnym zapałem w małych grupach rzeźbili w warzywach i owocach wylosowane uprzednio zwierzątka i roślinki, które zostały im przybliżone w przygotowanych filmach instruktażowych. Po kilku godzinach zmagań kulinarnych na talerzach pojawiły się liczne: kaczki, łabędzie, pszczoły, kwiaty, grzyby, gąsienice, myszki, bałwany, biedronki, żółwie, słonie i improwizacje własne Mieszkańców, które potem szybko zniknęły, bowiem nagrodą za udział w Dniu Carving’u była konsumpcja wykonanych prac. Największą radość i satysfakcję przyniosły wszystkim zaskakujące rezultaty wspólnej pracy, bowiem nikt nie wierzył, że ma tak osobliwe zdolności do rzeźbienia w warzywach i owocach.
Walentynki w Machowinie
14 luty 2014 roku
14 luty uznany został Dniem Zakochanych. Dzień ten ma przypominać, jak wielką wartością jest bezinteresowna miłość do drugiego człowieka, do bliźniego. W tym roku zabawa walentynkowa odbyła się również w Domu Pomocy Społecznej w Machowinie. Grupa Mieszkanek naszego Domu została bardzo mile przyjęta przez przyjaciół z innych domów, a tańcom, pląsom i konkursom walentynkowym nie było końca. Kolejny raz potwierdziło się, że wzajemny szacunek, tolerancja i życzliwość są wartościami największymi. Dlatego też życzymy wszystkim, żeby na co dzień okazywali innym uczucia dobroci i miłości, wzajemnego zrozumienia i wsparcia, aby uśmiech gościł na twarzy przez długi czas.
Walentynki - Dzień Miłości Bliźniego
13 luty 2014 roku
Walentynki – Dzień Miłości Bliźniego. Podczas tego dnia Mieszkańcy usłyszeli najpiękniejsze wiersze o miłości w wykonaniu naszych artystów. Nie zabrakło również dowcipów o wzajemnych relacjach między kobietą a mężczyzną. Każdy wylosował również dla siebie życzenia walentynkowe i odkrył, co przygotował dla niego Amor na zbliżający się czas. Występ wokalny Mieszkańców natomiast był preludium do zabawy tanecznej z licznymi konkursami, m.in. rzutem pluszowym sercem, drużynowym wyklejaniem dużych serc małymi serduszkami w dwóch drużynach panie kontra panowie, karmieniem z zamkniętymi oczami i tańcem z sercami. Każdy mógł również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze specjalnie przygotowaną planszą prezentującą zakochaną parę na tle morza i plaży. Na zakończenie uroczystych obchodów Dnia Zakochanych i Miłości Bliźniego wszyscy Mieszkańcy otrzymali upieczone na zajęciach terapeutycznych czekoladowe serduszka, a także wykonali wspólną fotografię pod nazwą „Serce dla świata”. W ten sposób przesyłamy całemu światu wyraźny znak, że miłość do bliźniego jest najistotniejszym elementem człowieczeństwa.
Bal Karnawałowy
29 stycznia 2014 roku
Na Bal Karnawałowy zorganizowany w DPS Lubuczewo Mieszkańcy przygotowali maski, które przyozdobili wedle własnego uznania. Muzyka poderwała wszystkich do tańca. Parkiet został opanowany przez pary, kółeczka, wężyki. Prawdziwą furorę zrobiły konkursy, m.in. karmienie w parach z zamkniętymi oczami, limbo, bieg z balonem między kolanami na czas i taniec z gwiazdami. W tajnym głosowaniu został dokonany wybór Króla i Królowej Balu, którymi zostali p. Kamil i p. Bernarda. W nagrodę otrzymali szarfy, korony i certyfikaty potwierdzające zdobycie tytułu, którym posługiwać się będą do następnego balu. Król otrzymał również pamiątkowe berło. Oprócz tego jury wybrało Króla Parkietu – osobę, która najwytrwalej tańczyła na parkiecie, wykonując popisowe ruchy. W tej kategorii wygrał p. Edmund, choć konkurencja była niezwykle mocna. Za rok kolejna szansa na zdobycie zaszczytnych tytułów i wyśmienitą zabawę.
Obchody Dnia Babci i Dziadka
22 stycznia 2014 roku
Obchody Dnia Babci i Dziadka rozpoczęła laudacja na ich cześć, deklamacja okazjonalnych utworów literackich oraz występ wokalny naszych artystów. Następnie do konkursu plastycznego na wierną kopię Babci i Dziadka stanęło dwóch śmiałków. Jak się później okazało, obydwoje zwyciężyli. Miłą niespodzianką dla wszystkich były uprzednio nagrane życzenia przez Mieszkańców, którzy wszystkim Babciom i Dziadkom życzyli szczęścia, zdrowia i uśmiechu. Po oficjalnej części artystycznej zaprezentowano kilka dowcipów o Dziadkach i zaproszono do wspólnej, tanecznej zabawy. Dla Babć i Dziadków przygotowano specjalne konkurencje, w których musieli się sprawdzić, a mianowicie m.in.: jedzenie jabłek na sznurku, rzut beretem z antenką, nakarmienie Dziadka przez Babcię przygotowanym wcześniej koglem – moglem. Po zabawie wszyscy udali się na specjalnie z tej okazji zorganizowany słodki poczęstunek, któremu towarzyszyły dźwięki poezji śpiewanej.
Bal Karnawałowy w Machowinku
15 stycznia 2014 roku
Tego dnia pojechaliśmy na Bal Karnawałowy do DPS Machowinko. Bal ten otworzył sezon imprez karnawałowych, w których bierzemy udział bardzo chętnie. Ponieważ tego dnia każdy miał za zadanie wcielić się w jakąś postać, dlatego grupa Mieszkańców naszego Domu przebrała się m.in. za Meksykanina, kowboja, aniołka, księżniczkę, marynarza, Krzyżaka i ochoczo ruszyła na wspólne tańce z osobami z zaprzyjaźnionych Domów Pomocy Społecznej. Wzięliśmy udział w konkursach i zabawach, nie tylko tanecznych, zostaliśmy także poczęstowani słodkościami. Mogliśmy uczestniczyć we wzajemnej integracji. Podczas Balu Karnawałowego każdy otrzymał pamiątkowe medale za udział w grach. Wróciliśmy uśmiechnięci i zmęczeni licznymi tańcami w rytm największych przebojów muzyki polskiej i światowej. Dziękujemy za wspólną, ciekawą i radosną zabawę!
Liczba odwiedzin: 6338